FONTOS
A Rovatból

Virág és bonbonválogatás helyett minek örülnénk IGAZÁN mi nők, a nőnapon?

Ahogy mást szeretne szülinapjára egy negyedikes kislány és mást egy negyven éves nő, úgy a nőnapi vágyaink is különbözőek. De elmondani azokat nem kerül semmibe.
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. március 07.


Megosztom
Link másolása

Van, aki nem is tartja ezt a napot, mert szerinte túlságosan szocialista ízű. Van, aki tartja, mert vezetőként így szeretné kifejezni a női dolgozók iránti tiszteletét, és olyan is akad, aki még nem döntötte el, miként álljon ehhez az naphoz. De most tulajdonképpen kikről is beszélünk, férfiakról vagy nőkről? Melyik nem határozza meg, hogyan ünnepeljük a nőnapot? Egyáltalán, kell-e egységes nézőpontra hozni az ünnep üzenetét és mikéntjét?

Dicső ükanyák

Tulipáncsokorért vagy egy doboz Milka szívecskéért tüntettek volna azok a textiliparban dolgozó nők, akik 1857. március 8-án New York utcáira vonultak?

Gyertyafényes vacsoráért, páros moziért, masszázskuponért hallatták a hangjukat? Nem.

Rövidebb munkaidőt, jobb fizetést akartak, hogy adott esetben a fentieket elő tudják teremteni maguknak. Hogy miután kifizették a rezsit, beszerezték az ebédnek valót, meg ha volt gyerek, a neki szükséges dolgokat, még maguknak is tudjanak mondjuk meleg téli cipőt venni. Hogy miután hazaértek a munkából, rendbe tették a háztartást, főztek, mostak, gyereket neveltek, esetleg még aludni is tudjanak.

Ők elérték, amit akartak: csökkentett munkaidőt, megnövelt bérezést, bár ez valószínűleg nem úgy általában a férfiakon, hanem a munkáltatójukon múlt. Aki belátta, hogy ha nem enged ezeknek a "nőszemélyeknek", ugrik a saját megélhetése is.

Egyenlőség? Szabadság? Nővériség?

A nőnap tehát igazából egy konkrét munkáltatói-alkalmazotti viszonyból indult, ahol egyértelmű volt a felállás: a női alkalmazott elvégzi a munkáját, amiért a férfi munkáltató bért fizet és megfelelő munkakörnyezetet tart fent. Azért tudtak ezek a nők célt érni, mert gyakorlatilag számszerűen le lehetett vezetni a problémát, és ezzel a megoldást is.

Amint azonban általánosítani szeretnénk a célt - például legyen a világ minden női dolgozójának tisztességes bére, megfelelő munkakörülményei, stb. - előjönnek a nem számszerűsíthető, sokszor egészen szubjektív tényezők, amik jócskán megnehezítik a dolgot.

Mi számít tisztességes bérnek, megfelelő munkakörülménynek? Mi a standard ebben? Melyik vállalat vagy ország? A számtalan jogos kérdésre csak még több kérdés érkezne, és akkor ez még „csak” a munka világa, még nem szóltunk az általános női egyenjogúságról, aminek mibenlétéről szintén nincs közmegegyezés. Miben és hol legyenek egyenlőek a nők a férfiakkal?

A parttalan viták helyett érdemes elengedni az univerzális nőnap és a hozzá kapcsolódó egyetlen szent cél meghatározását, és kisebb részekben gondolkodni.

Pontosan ez történik egyébként az elmúlt néhány évtized nőnapjain: pozitív értelembe vett elaprózódással megosztódnak a feladatok: van, aki valamely civil szervezet eseményén emeli fel a szavát például a munkahelyi szexuális zaklatás ellen, mások másik csoport szervezésében próbálják felhívni a figyelmet a nőket érő családon belüli erőszakra, és így tovább.

A múzeumok és más kulturális intézetek igyekeznek a női közönség számára kedveskedni akár kiemelt témákkal, akár ingyenes belépővel. A különböző közintézmények és cégek is a maguk módján ünneplik ezt a napot. Ezekbe azonban jobbára nincs beleszólásunk: elfogadhatjuk őket, csatlakozhatunk hozzájuk, de nem mi mondjuk meg, minek is örülnénk személy szerint. Itt ugyanis az „alkalmazotti” oldalon állunk. És itt jön be egy érdekes dolog, hogy a nőnap kapcsán mi az, amibe személyesen is van beleszólásunk.

Privát megbecsülés

Hogy mikor szivárgott át ez az eredetileg munkaközpontú ünnep a magánéletbe, hogy mikortól adnak a férfiak a Valentin-naphoz vagy az Anyák napjához hasonlóan virágot, csokoládét a női szeretteiknek, az nem tisztázott. Csak a szerelmüket, feleségüket ajándékozzák-e meg ezen a napon, vagy esetleg az édesanyjukat, lányukat, női kollegáikat is, ez szintén kérdés.

Mindenesetre a rendszerváltás óta Magyarország még mindig keresi a nőnap helyét a jeles napok között, ami a személyes ajándékozást illeti. Amíg például Olaszországban gyakorlatilag 1917. óta a mimózára épül az egész nőnap (az akkor nyíló virágtól kezdve a koktélon át a Mimosa- tortáig), addig itthon a hóvirág védetté nyilvánításával tulajdonképpen szimbólum (vagy hogy textilipari áthallással éljünk- vezetőszál) nélkül maradt ez az ünnep.

Nem könnyű ezért a férfiak dolga, főleg, ha mi magunk sem segítjük őket ebben.

Hiszen honnan tudná például egy keményen dolgozó családapa, minek örülne IGAZÁN a feleség, ha nem beszélnek erről?

Néma nőnek másik nő se érti a szavát... csak sejti

Ahogy születésnapja alkalmából mást szeretne egy negyedikes kislány és mást egy negyven éves nő, úgy a nőnapi vágyaink is különbözőek.

Én jelenleg a háromgyerekes anyukák vágyairól tudok mesélni, elsősorban természetesen saját érintettségből fakadóan, másrészt a környezetemben lévő hasonszőrű nők vallomásaira építve. Történt ugyanis, hogy feltettem egy kérdést social media hölgyismerőseimnek:

„Ki minek örülne nőnapra?

Egy a fontos: reális kérés legyen (tehát a két hét karibi körút most nem játszik)”

Nem reprezentatív felmérésemre érdekes módon főleg a kisgyerekes anyukák válaszoltak, és nagyon egybecsengőek a vágyaik.

Virág és bonbonválogatás helyett legtöbbjük pár óra egybefüggő alvást, egyedüllétet, csendet, magányos feltöltődést szeretne nőnapra.

• 2-3 óra alvást, amikor senki sincs itthon - lehet hogy a karibi körúttal jobban a realitások talaján maradnék

• Ha valaki átvállalná a nagymosást, teregetésestül, hajtogatásostól és zoknipárosításostól

• masszázst (és utána alvást)

• Iszogatást férj és gyerekek nélkül bárhol, csak ne itthon

• Egy teljes napot egyedül, itthon

• Alvást szeretnék, legalább 8 órát. Kikapcsolni a telefonom, es kiírni a kapura is, hogy: hozzátok mentünk

• Egy nap magányt...

• Egy teljes nap időkorlát nélküli “aztcsinálokamihezkedvemvant” - évek óta ez az álmom

Arra nem kérdeztem rá, hogy ezeket a vágyaikat megosztották-e az illetékes férfiakkal is, vagy csak csendben álmodoznak róla.

(Bár sokan azért nem hozzák a férjeik tudatára ezeket az igényeket, mert pontosan olyan elérhetetlennek látják őket, mint egy kéthetes karibi körutat.)

Pedig elmondani őket nem kerül semmibe. És még ha nem is sikerül valóra váltani őket, már a közléssel magával megünnepeltük a nőnapot: hallattuk a hangunkat egy minket nőként érintő problémával kapcsolatban.

A magánéletben tehát főleg rajtunk múlik, milyen lesz ez a nap: ha nekünk a virág és a csoki a gyengénk, akkor csak annyit kell megsúgni a férfinak, hogy például a pasztell sárga tulipánnak mindig örülünk, a szegfűt viszont hagyja meg másoknak.

De ha mi sokkal jobban örülnénk annak, ha aznap este nem nekünk kellene vacsorát készíteni a családnak, vagy régóta szeretnénk elmenni egy barátnőnkkel egy estére gyerek nélkül lenni, akkor azt kommunikáljuk.

Tehát a címben feltett kérdésre a válasz: a nők annak örülnének, ha megkérdeznék őket, mit szeretnének.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


SZTÁR
Elértünk a bulvár egyik legmélyebb pöcegödrébe: amikor gyerekeken gúnyolódnak és röhögnek az emberek
Tényleg itt tartunk, emberek, hogy az a „vicc” tárgya, hogyan nézett ki valaki gyerekként, vagy mit mondott mondjuk tíz évesen?

Megosztom
Link másolása

Az ember néha reménykedik abban, hogy az emberiség fejlődik, és egyre intelligensebbé válik. És ezzel együtt az a fajta viccelődés, ami 50-60 éve még természetes volt, az ma már nem oké. Például hogy a nőkön "humorizálunk" bunkó módon.

Azt gondoltam, a gyerekeken való gúnyolódás és a gyerekek megalázó helyzetbe hozása ma már nem oké.

Súlyosat tévedtem. Ennek egyik kézzel fogható bizonyítéka az, hogy nemrég kiderült, bugyira vetkőztette büntetésből a gyerekeket a többiek előtt egy nyírmeggyesi tanár. A kisfiút felrúgó edző után újabb mélypont volt, a báka hátsó feléné lejjebb.

És most itt az újabb mélypont, ezúttal a bulvársajtóból.

Most ugyanis egy celeb gyerekkori videóján gúnyolódnak és röhögnek az emberek. Azon, hogy gyerekként hogy nézett ki (szerintük), mit mondott és hogyan beszélt.

Mint azt ti is tudjátok, Szépréthy Roland influenszer kommentátorként csatlakozott a 2024-es Sztárboxhoz. Megosztó személyiség, valaki szereti, valaki nem, és utóbbiak talán többen vannak, mivel elég csúnyán viselkedett Curtissel.

A kommentátorról nemrég valaki előásott róla egy régi felvételt, felrakta TikTokra, majd egyik-másik bulvárlap ezt azzal hozta le, hogy "rajta röhög az internet". Egy gyereken. Ez a minta, hogy gyereken röhögünk és gúnyolódunk, azután csodálkozunk, hogy ugyanezt csinálják egymással az iskolában a gyerekek.

Leértünk egy újabb pöcegödör aljára.

@___happyface___ #szeprethyroli #mobilfox #___happyface___ #nekedbelegyen #neked #bazdbeforyouba #bazdkiforyuba✨ #bazdkiforyuba #nekedbelegyen❤️ #haddlegyen ♬ eredeti hang - Happyface


Megosztom
Link másolása

FONTOS
Titkos üzenet - megfejtették Vincent van Gogh: Csillagos éj című képének rejtett jelentését!
A művész messze megelőzte a korát, és a XIX. század tudósait.

Megosztom
Link másolása

A csillagos éj, az 1889-ben készült, ikonikus alkotás Vincent van Goghtól, meglepő összhangban van az égbolt csillagászati törvényeivel – fedezték fel nemrég a légköri tudósok. Ez arra is utal, hogy a művész messze megelőzte a XIX. század tudósait.

Olyat látott, amit előtte talán senki, és lefestette azt, amit csak később sikerült a tudománynak felfedeznie.

A szakemberek most úgy vélik, hogy van Gogh

merész ecsetvonásaival kiszámolta a légkörben lévő, láthatatlan, egyenetlen légáramlásokat,

amit turbulenciának nevezünk, és ami változásokat okoz az éjszakai ég látványában.

Még lenyűgözőbb, hogy van Gogh ezt az élénk alkotást nappali fényben, egy ablaktalan műteremben festette

– számolt be az Artnet.

Most a Physics of Fluids című folyóiratban publikált kutatók „rejtett turbulenciát” azonosítottak van Gogh csillagos stílusában.

Úgy tűnik, a művész figyelembe vett olyan fluiddinamikai elveket (fluiddinamika a folyadékok és gázok mozgását leíró tudomány), amelyek majdnem 100 évvel később fedeztek fel – ilyen például George Batchelor matematikus 1959-ben kidolgozott energiamozgási skálája.

Az ecsetvonások méretét például a turbulencia viselkedésének modellezésére használták fel. A festmény fény- és színárnyalatai szintén arra utalnak, hogy van Gogh képes volt megragadni a légköri jelenségeket, amelyek a festményen tükrözik az égbolt mozgását és energiáját.

„Egy nagy felbontású digitális képpel pontosan meg tudtuk mérni az ecsetvonások méretét, és összehasonlítottuk ezeket a turbulenciaelméletek által várt méretekkel.”

– mondta Yongxiang Huang, a tanulmány szerzője. Még ennél is lenyűgözőbb, hogy egy 2019-es tanulmány azt sugallja, van Gogh nemcsak a légköri turbulenciát vette figyelembe, hanem a csillagok fényévekben mért távolságát is. A mostani kutatás szerzői hasonló körülmények között vizsgálták és osztályozták a szél energiáját a légköri viszonyokkal összefüggésben.

A különböző festékszínek fényerejét is vizsgálták a mozgási energia összefüggésében.

A kísérletek során – beleértve a Csillagos éj 14 kavargó formájának vizsgálatát is – azt találták, hogy van Gogh hihetetlen kapcsolatban állt a természetes táj és égbolt mozgásával.

„Ez mély és intuitív megértést mutat a természeti jelenségekről”

– mondta Huang.

„Van Gogh pontos ábrázolása a turbulenciáról talán a felhők és a légkör mozgásának tanulmányozásából származott, vagy egy belső érzékből, hogyan ragadja meg az ég dinamizmusát.”

A térbeli munkák és a fényerősségek összhangban álltak a légköri energia valódi mozgásaival – amely tudományosan az 1940-es Kolmogorov-törvényként ismert. Tudományos szempontból A csillagos éj különösen kiemelkedik azzal, hogy a fényerősség az egész festményen egyenletesen oszlik el, miközben finoman utal a légköri turbulenciára.

Az elemzésből az is kiderült, hogy van Gogh intuitív módon értette meg a természetes jelenségek mozgását, ami különleges kapcsolatot mutat a természeti világ és a művészet között. Ezzel a felfedezéssel a kutatók arra jutottak, hogy van Gogh munkája a tudományos vizsgálatokban is figyelemre méltó, és új megvilágításba helyezi, hogy mit tudunk a légáramlatokról és azok ábrázolásáról.

 

Megosztom
Link másolása


FONTOS
„Miért nem tudnak az emberek elfogadni olyannak, amilyen vagyok?” - kérdezi a transz, aki háromszor váltott nemet
Egy egészen elképesztő történet arról az emberről, aki a világon egyedüliként háromszor is átesett a nemváltó műtéten.

Megosztom
Link másolása

Nem is olyan régen a skót Felföldön található Carbisdale kastély új úrnője, Samantha Kane felfedezte, hogy néhány helyi lakos írt egy nem túl hízelgő dalt róla. „Nem hallottam az egészet, de a szöveg valami olyasmi volt, mint 'Samantha és a birodalma, kemény szívvel uralkodik', ilyesmi” – emlékszik vissza.

Ez a dal még az enyhébb sértések közé tartozik azok közül, amelyeket Lady Carbisdale – ismertebb nevén Samantha Kane – kapott, mióta ő lett a tulajdonosa az 5 millió font értékű, történelmi, 4000 négyzetméteres, 24 hálószobás dombtetőn álló vidéki kastélynak, amely gyönyörű természeti környezetben fekszik.

„Furcsának”, „Lady Seggfejnek” és „rettenetes alaknak” is nevezték, sőt olyan fenyegetéseket is kapott, amelyek burkoltan arra utalnak, hogy az emberek „vasvillákat és égő fáklyákat” ragadnának ellene.

Elárulta azt is, hogy fizikailag is bántalmazta az egyik közösségi tag, aki ellenezte, hogy részt vegyen egy helyi sporteseményen.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Samantha Kane (@samanthakane35) által megosztott bejegyzés

A helyiek egyre növekvő ellenségeskedése miatt Samantha most arra kényszerül, hogy alig két évvel azután, hogy megvette az ingatlant, és milliókat költött rá a leromlott állapotú kastély felújítására, újra piacra dobja azt - írja a Daily Mail.

A 65 éves Samantha Kane azért döntött a Carbisdale kastély eladása mellett, mert a helyiek „nem tudják elfogadni őt olyannak, amilyen”.

„Azt hittem, hogy itt élem le az életem, de úgy érzem, ha maradok, egyesek inkább a kastélyt tennék tönkre, hogy bosszút álljanak rajtam” – mondja exkluzív interjújában. „Még a személyzetemet is zaklatták és fenyegették, amiért nekem dolgoznak. Ez nem folytatódhat.”

Samantha, aki korábban a londoni City-ben sikeres karriert futott be, elismeri, hogy „ritkán hagyta el Kensington és Chelsea területét”, mielőtt Skóciába költözött,

így igazi Outlanderként érkezett.

Úgy véli azonban, hogy az emberek ellenszenvének személyesebb oka is van:

Samantha nemcsak hogy transznemű, de ő az egyetlen olyan ember, aki háromszor is nemet váltott – először férfiból nővé, majd visszatért férfiként élni, végül 2017-ben ismét nővé operáltatta magát,

amit végleges átalakulásnak tekint.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Samantha Kane (@samanthakane35) által megosztott bejegyzés

Annak ellenére, hogy a legutóbbi műtét békét hozott számára, úgy érzi, néhány helyi egyszerűen nem tudja elfogadni őt – amit a helyi fórumokon megjelent számos közösségi média bejegyzés is mutat, ahol férfiként hivatkoznak rá.

„Ami igazán fáj, hogy az emberek személyes üggyé teszik, és belevonják a nemi identitásomat, ami olyan dolog, amire ritkán gondolok, mert nőként élem az életem, és úgy gondolom, hogy nő vagyok”

– mondja. „De úgy tűnik, egyesek ezt nem tudják elfogadni, vagy engem nem tudnak olyannak elfogadni, amilyen vagyok.”

Samantha Irakban született Sam Hashimiként, és a nyolcvanas évek elején érkezett az Egyesült Királyságba diákként. Később hatalmas vagyonra tett szert egy szaúdi tulajdonú cég befektetési vezetőjeként.

Férfiként házasságot kötött és két gyermeke született – akikkel mára elhidegültek egymástól –, majd 1997-ben egy magánklinikán átesett a nemi átalakító műtéten, és Samantha lett belőle.

Azonban 2004-re a dolgok megváltoztak.

A családi elszigeteltség és a nők társadalmi helyzetével kapcsolatos csalódásai arra késztették, hogy 25 000 fontot költsön arra, hogy visszaváltoztassa magát férfivá, és Charles néven éljen tovább.

Tizenhárom év telt el, mire Samantha újra átesett a nemi átalakító műtéten, és most már végleg nőként él.

„Most, fizikailag és mentálisan is nőnek tartom magam.”

Bár határozottan beszél, nem kétséges, hogy az elmúlt két év eseményei nagy hatással voltak rá. Haját, amit korábban gondosan szőkített, most hagyta megőszülni, és elárulta, hogy szorongással és szívdobogással is küzd. „Néha nehezen alszom” – teszi hozzá.

Nyilvánvaló volt, hogy kihívásokkal kell szembenéznie, amikor 2022 elején „hirtelen elhatározásból” megvette a birtokot, amit egy magazinban látott meghirdetve. Akkor még Londonban dolgozott, de azonnal elbűvölte a kastély, annak ellenére, hogy borzalmas állapotban volt. „Mégis varázslatos helynek tűnt” – emlékszik vissza.

„Vicces, de valami szellemi kapcsolatot éreztem vele, mintha kötelességem lett volna valamit tenni érte.”

Akkoriban arról beszélt, hogy saját „mesebeli” kastélyt szeretne, és még aznap készpénzes ajánlatot tett az akkor 1,2 millió font értékű ingatlanra.

Az is segíthetett a döntésben, hogy az a nő, aki számára a kastély épült – Mary, a Sutherland hercegnéje – szintén színes életet élt. Sutherland harmadik hercegének szeretője volt, és 1892-ben botrányt keltett, amikor alig négy hónappal a herceg feleségének halála után hozzáment.

Most azonban újra eladóvá vált a csodálatos épület, és a színes, kalandos életet élő úrnője új helyen keresi majd a boldogságot.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Figyelem! Ezzel az egyszerű trükkel jelentősen csökkentheted a gázszámládat!
Egy apró változtatás és azonnal csökken a fogyasztás - így spórolhatsz a rezsin!
Sassy - sassy.hu
2024. szeptember 23.


Megosztom
Link másolása

Egy takarékos TikToker, aki nem fél megosztani a spórolós tippeket, most egy villámgyors és könnyű módszert árult el, amivel drasztikusan csökkentheted a gáz- és villanyszámláidat! De vigyázat, egy szakértői szervezet már figyelmeztetett: ennek a trükknek az alkalmazása akár halálos veszélyeket is rejthet!

A TikTokon népszerű The Sterling Man (@thesterlingman) szerint

mindössze annyit kell tenned, hogy lejjebb állítod a kazánod hőmérsékletét, és máris jelentős összegeket spórolhatsz! „Ez az egyszerű trükk csökkentheti a gázszámládat” – állítja.

Sokan túl magasra állítják be a kazánjuk hőmérsékletét.

A szakértők azt javasolják, hogy a melegvíz hőfokát 55 fokra állítsuk, míg a radiátorokét akár 50 fokra is elég lehet.

Az Energy Saving Trust szerint ez a kis módosítás akár 5%-kal is javíthatod a kazán hatékonyságát, ami már érezhető megtakarítást jelenthet. De arra is figyelmeztetnek, hogy ha túl alacsonyra állítod a hőmérsékletet, az komoly egészségügyi kockázatot jelenthet, például a legionella fertőzés formájában, nem beszélve a rosszul fűtött lakásban elszaporodó penészről.

@thesterlingman Listen Up Guys This Can Save You #money #savingmoney #moneysavingtips #moneysavinghacks #ukfinance #ukmoney ♬ original sound - The Sterling Man

De ahogy közeledik a hideg idő, mindenkinek jól jön egy kis spórolás, talán még a karácsonyi ajándékokra is több juthat így.


Megosztom
Link másolása