Te mit szólsz? Ezért lesz tilos a szilveszteri tűzijátékozás ebben a kerületben
A III. kerület alpolgármestere december 23-án büszkén tette közzé Facebook-posztját, miszerint szinte a teljes kerületben
"A ma elfogadott rendelet szerint a III. kerületben a lakóövezetekben és a természetédelmi területeken TILOS a 3-as osztályú, azaz a nagyteljesítményű, hangos tűzijátékok használata a december 31. 18:00-tól és január 1. 6:00-ig tartó idősávban is" - írta.
Béres reméli, hogy az eddigiektől eltérően a kerületben élő cirka
"A robbantgatás nem alapvető emberi jog, a tűzijátékozás nem csupán magánügy, mivel a pirotechnikai eszközöket használókon kívül rengeteg embert és állatot érintik annak fény- és zajhatásai függetlenül attól, hogy szeretnék-e ezt.
ezért kezdeményeztem a tűzijátékozás korlátozását mind III. kerületi, mind fővárosi képviselőként" - foglalta össze indoklását Béres.
Bár a tűzijátékok látványosak, és a magyar lélekhez közelálló szórakoztatási kellékek, valahogy a lélekben elveszett ünnepi fényt kárpótolják - a természet számára mégis horrorisztikus hatásai vannak.
Az énekesmadarak a hirtelen hang- és fényhatástól tömegesen képesek elpusztulni hirtelen szívhalál miatt. Persze marad még énekesmadár, de ez ne legyen vígasz senkinek. Például több száz madarat, elsősorban seregélyt találtak elhullva Róma utcáin a 2021-es szilveszteri tűzijáték után.
Egy három európai országban – Németországban, Dániában és Hollandiában – GPS-nyomkövetőkkel végzett korábbi tanulmány a tűzijátékok sarkvidéki vándorlibákra tett hatását vizsgálta a szilveszteri tűzijátékozás idején.
Hasonlóképpen, az Amszterdami Egyetem Biodiverzitási és Ökoszisztéma Dinamikai Intézete időjárási radarokat használt annak észlelésére, hogyan reagálnak a madarak, főleg a vízimadarak a szilveszteri tűzijátékra. A radarok azt mutatták, hogy több ezer madár repült 500 méteres magasságba a levegőben a robbanások után, ami unortodox.
ami arra készteti őket, hogy elhagyják fiókáikat, és az esemény a szaporodási és táplálkozási viselkedésüket is megzavarja. A Royal Society for the Prevention of Cruelty (RSPCA) szerint a tűzijátékok által kibocsátott hangos zajok kiszámíthatatlansága miatt szinte megbolondul az állatvilág.
A fülsiketítő zajokon és a zavaró fényeken kívül a tűzijáték utóhatása a földön elszórt törmelékből, például nehézfémekből áll, amelyek lehetőséget biztosítanak az állatoknak arra, hogy
A színes tűzijátékok a felrobbanás után vegyi anyagok tömkelegét juttatja a természetbe, és nem szublimálnak a levegőben. Az égés során oxigénnel érintkezve szennyező anyagként terjednek tovább, befolyásolva a levegő minőségét.
Az így keletkező por részecskeszennyezésnek minősül, ami elenyésző mennyiségű szilárd és folyékony anyagok kombinációja, és a legveszélyesebb légszennyező anyagnak tekinthető.
Egy nagyobb tízijátékozás után ez a porkoncentráció akár a negyvenszeresére is nőhet a szokásoshoz képest.
Az szinte csak hab a tortán, hogy a tűzijáték szélsőséges esetben tüzet is okozhat, ezért körültekintő használata nem csak erősen javasolt. Többmilliós kárral járó tűzijátékozás például rendszeresen fordul elő a Katasztrófavédelem óva intő munkatársai szerint is.
A III. kerületben mindenesetre ezzel már nem lesz próbléma. Hogy csatlakozik-e a jövőben más kerület vagy település is e kezdeményezéshez, még nem tudni.