FONTOS
A Rovatból

Mit jelent ma szabadnak lenni Magyarországon? Ez az idei Forbes Power Women’s Summit témája

Friss kutatás derítette ki, hogy 40 éves korig főleg az anyagi biztonságot, utána pedig a félelem nélküli életet jelenti a szabadság.
Sassy - sassy.hu
2025. március 10.


Megosztom
Link másolása

Mit jelent a szabadság valójában? Azt, hogy bármit megtehetünk? Hogy nincs, aki megmondja, mit gondoljunk, hogyan éljünk? Vagy azt, hogy nem kell félni attól, mit hoz a holnap?

A Forbes friss kutatásából az derült ki, bár vágynak a magyar emberek a szabadságra, annak pontos jelentése generációnként, élethelyzetenként és egyéni tapasztalatok alapján igencsak eltérő.

"Számomra a szabadság azt jelenti, félelem nélkül gondolkodhatok, cselekedhetek, érezhetek"

– mondta Zsiborás Gergő, a Forbes főszerkesztője, aki számára mind a munka, mind magánélete szempontjából fontos értéket képvisel a fogalom.

A Forbes Power Women’s Summit olyan előadókat vonultat fel, akik személyesen tapasztalták meg a szabadság határait, legyen szó társadalmi elvárásokról, anyagi körülményekről vagy belső korlátokról. Az eseményen többek között olyan inspiráló nők osztják meg tapasztalataikat, mint Szentesi Éva, aki betegségével együtt élve keresi a szabadság új értelmezését, Edith Eva Eger, aki a holokauszt túlélőjeként a mentális szabadság fontosságáról beszél, és Kemény Zsófi, aki a művészet és az önkifejezés erejével mutatja meg, hogyan lehet kitörni a társadalmi elvárások szorításából.

Az esemény célja nem csupán inspiráló beszélgetéseket hozni, hanem arra ösztönözni a résztvevőket, hogy feltegyék maguknak a kérdést: mit jelent nekik a szabadság, és vajon tényleg elérték-e azt?Forbes konferencia

A reprezentatív kutatás egy 1000 fős mintát vett alapul, a megkérdezettek 16 és 75 éves kor között adtak választ arra, milyen módon definiálják a szabadságot. A fogalmat különböző módokon lehet értelmezni, hiszen azt az egyes társadalmi, életkori és nemi csoportok saját megélései, életfeltételei és lehetőségei is meghatározzák.

A magazin kutatása alapján a magyarok 20%-a a félelem nélküli életként értelmezi a szabadságot. A demográfiai adatok alapján az alacsonyabb végzettséggel rendelkezők, a vidéki településeken élők tartják egyértelműnek ezzel a fogalommal, de kiemelkedő számban jelentek meg a felmérésben a nők is ennél a válasznál. A válaszadó nők 23 százaléka szerint ugyanis a félelem hiánya az, amely őket képes felszabadítani.

A második legnépszerűbb magyarázat az anyagi biztonság volt: ezt a magyarok 18%-a jelölte meg, és a felmérésben ez bizonyult a férfiak és a 40 év alattiak számára a legfőbb zálognak a szabadsághoz. A korcsoportok emelkedésével viszont egyre jellemzőbbé válik az álláspont, hogy a biztonságérzet és a félelem nélküli élet határozza meg a fogalmat.

A lakosság szintén magas arányban jelölték meg a választ, miszerint a szabadság számukra a korlátozás nélküli döntéshozást, egyszóval az elnyomás nemlétét jelenti – ezt az összes válaszadó 17%-a jelölte meg, míg a nőknél ez a szám 20% volt.

A dobogóról lecsúsztak olyan definíciók, mint a szabad véleménynyilvánítás és választás (13%), valamint az egyenlő lehetőségek (8%), illetve a kultúra szabad önkifejezése (7%). Ezeket az értelmezéseket a válaszadók kevesebb mint tizede érezte magáénak.

Kiemelkedő eredmény, hogy az egyenlő lehetőségek némileg a férfiak és a 30 alattiak körében fontosabbak, míg a szabad hivatás választás és vállalkozás inkább a 30-as éveikben járók szívügye. A közéleti és politikai önkifejezés szabadságát jellemzően a férfi válaszadók, valamint a magasabban iskolázott, fővárosban élő megkérdezettek képviselték, míg a testi és érzelmi függetlenség volt az egyetlen olyan további definíció, amely a nők számára jelentősebben kapcsolódik a fogalomhoz.

Vajon szabadok vagyunk, ha pénzügyi stabilitásra van szükségünk ahhoz, hogy nyugodtan élhessünk? Bár a fiatalabb generáció szeret kockáztatni, de ez a szabadság kifejezése is egyben? Még mindig kell tartaniuk a nőknek a hétköznapokban attól, hogy a fejük felett hoznak meg döntéseket? Meddig és miként nyilvánulhat meg a test és az önkifejezés szabadsága? Ezekre a kérdésekre is keresi a választ április 3-án a Forbes Power Women’s Summit, amely idén a szabadság témáját járja körbe.

További részleteket és jegyinformációkat az esemény hivatalos oldalán találsz!


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
Tudod, miért kapott enyhítést a volt barátnőjét felismerhetetlenre verő katonatiszt? Mert elvesztette a munkáját!
Néhol egészen szürreális elemeket tartalmazott az a bírói indoklás, amely alapján felmentették az egyik fülére máig nem halló Orosz Bernadett egykori katonatiszt párját. A fotójára biztos emlékszel, a nő felismerhetetlenségig torzult arccal kért segítséget a nyilvánosságtól. Mindösszesen 1 év 4 hónap lett az eredménye.

Megosztom
Link másolása

Van hová fejlődnie a magyar joggyakorlatnak a nők és családok védelmében, ezt bizonyítja az az enyhítő ítélet is, amely az Orosz Bernadettet összeverő katonatiszt ügyében született 2025. 04.16-án.

Mind közül a legszürreálisabb elem pedig, amely kommentelni szólította a fél országot, a bírói indoklás volt.

A 24.hu-nak adott interjút a nő az ítélettel kapcsolatban, amelyen ő maga személyesen nem vett részt. Ebben mondta el, hogy

"a legnagyobb ütést most kaptam."

Még 2019-ben verte össze úgy áldozatát (akkori partnerét) egy katonatiszt, hogy az azóta is maradandó egészségkárosodások sorával él. A sajtót és a közösségi médiát bejárta Orosz Bernadett fotója és segítségkérő posztja, amelyben leírta a történetét - és a bántalmazója minden adatát.

A képeken felismerhetetlenre dagadt arccal látható. Az orra akkor eltört, és Orosz Bernadett állítása szerint nem sok kellett ahhoz, hogy a férfi meg is fojtsa.

Mint kiderült, a férfi korábban is módszeresen bántalmazta, az ominózus eset pedig egy bujáki honvédüdülőben rendezett esemény után történt. A férfi féltékenységi jelenetet követően az ajtót magára záró nőre rátörte azt, majd ütni-verni kezdte. A nő segítséget tudott kérni a szobából kimenekülve, de a férfi visszahúzta őt, és

tovább ütötte, pontosan addig, amíg az üdülő vendégei és dolgozói közbe nem léptek.

A posztolást követően a jó hírnévhez való jog megsértése miatt még a férfi perelte a nőt 5 millió forintra, majd a nő egy viszontkeresetben ennek dupláját követelte. Ebből az ügyből nem lett semmi a 24.hu cikke szerint.

Az ügyészség akkor három és fél évet kért a katonatisztre, ha az beismeri a tettét. Ez nem történt meg, tárgyalásig jutott tehát az ügy.

A férfi súlyos testi sértés és kétrendbeli könnyű testi sértés miatt 1 év 10 hónap letöltendő büntetést kapott. Ezt most tovább enyhítette a Fővárosi Ítélőtábla 1 év 4 hónapra.

Az enyhítő körülmények közt olyan csemegék szerepelnek, minthogy a férfi büntetlen előéletű, sok idő eltelt már a bűntett óta, és - megszakad a szív - a férfi a munkáját is elvesztette.

Az első ítélet ellen az ügyészség azért fellebbezett, hogy a férfit életveszélyt okozó testi sértés kísérlete miatt is mondják ki bűnösnek.

"Az ítélet szerint az elkövetőnél sem súlyos, sem maradandó egészségkárosodás előidézésére való szándék nem volt megállapítható"

- írja a 24.hu. A kérdés, hogy akkor milyen szándékkal lehet még agyba-főbe verni egy nőt úgy, hogy annak 5 évvel az eset után is szemlencsét kell hordania, nem hall az egyik fülére, a lelki megrázkódtatás miatt cukorbetegséggel és vastagbélgyulladással él.

A tanácselnök az indoklás során is nagyot mondott, ezt kénytelenek vagyunk idézni.

"Kétségtelen, hogy vizuálisan rossz képet mutatott a sértett,

sokkal súlyosabbnak látszottak a sérülései, mint amilyen valós sérüléseket szenvedett.

Hogy mi ennek az oka, azt gondolom, hogy teljesen mindegy ilyen szempontból, mert azt lehetett látni, hogy a sérülések, amik keletkeztek, azok nem keletkezhettek olyan erőbehatásra, ami ennél súlyosabb sérüléshez vezetett volna."

A felfoghatatlan ítélet és indoklás Orosz Bernadett szerint tökéletes tükre annak, Magyarországon mennyiben mérik egy ember életét.

"Ez nem példaértékű szankció, és az erőszaktevőket sem fogja elrettenteni.

A mundér becsülete és egy katona élete fontosabb volt, mint egy hatgyermekes anyuka, egy háromszoros nagymama élete.

Azon gondolkozom, hogy ezek után egyáltalán az országban maradjak-e. Lehetséges, hogy külföldre költözöm, mert itt okkal és joggal nem érzem magam biztonságban" - mondta el a lapnak.

Azt, hogy a brutális erőszak során szerezte sérüléseit, nem ő találta ki, ezt öt egymástól független orvosszakértő támasztotta alá, és a büntetőügyben eljáró szakértő is neki adott igazat.

"Az orrsövényem mind a mai napig nincs rendben, folyamatosan be van gyulladva, véres, gennyes pörkök távoznak. Nem tudok rendesen levegőt venni, és azóta sem hallok a bal fülemre. Tartós stressz állapotában voltam és vagyok, s emiatt cukorbeteg lettem, és vastagbélgyulladásom lett. A jobb szememben azóta is műlencse van a bántalmazás miatt"

- részletezte.

A nőnek még egy kártérítési pere folyamatban van a háromból, amit indított. Az elsőért kapott 1,4 millió forint kártérítést, de - és ez is milyen bájos - még

behajtóval sem tudta behajtani azt, mert ügyvédet nem tudott ehhez megfizetni.

Orosz Bernadett 5 és fél évvel ezelőtti posztja immár nem lehet elrettentés, sem figyelemfelhívás, sem példaérték. Egyszerűen egy memento maradhat. Álljon hát itt.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
Katy Perry máris megbánta a Blue Origin űrrepülést, ami nem ért véget a földet éréssel
„Volt három perc súlytalanság, most van három nap pofára esés” – Katy Perry (és a többiek) kényszerleszállása a valóságban.

Megosztom
Link másolása

Hétfőn délelőtt, a texasi sivatag porából lőtte fel a Blue Origin az első száz százalékban női személyzettel repülő New Shepard‑kapszulát. A 11 perces szuborbitális kitérőtól Jeff Bezos cége eredetileg óriási #girlpower‑mémre, a közönség pedig meghatott könnyezésre számított. Ehelyett

pár órán belül lyukra futott a marketing: a küldetést ma már sokan érzéketlenségnek, sőt ciki luxusturának nevezik.

A fedélzeten Katy Perry, Gayle King és Lauren Sanchez mellé ült be a NASA‑mérnök Aisha Bowe, a producer Kerianne Flynn és az aktivista Amanda Nguyen – papíron szívmelengető hatosfogat, a gyakorlatban viszont gyorsan szétszedte őket az internet azért, mert:

* brutális volt a jegyár,

* a rakéta kipufogógáza bár szén‑dioxidot nem, ózonbontó gőzt annál inkább termel,

* és mert a landolás után jött a képernyő elé tolt instant‑lakodalom: Katy Perry földre rogy, száz kamerának integet, százszorszépet lobogtat, dalra fakad, majd bejelenti, hogy „szuper kapcsolatba került a szeretettel”.

A Daily Mailn forrása szerint

az énekesnő most azon bánkódik, hogy túl nagy feneket kerítettek az egésznek, és különösen a földcsókolás lett számára cringe.

A legemlékezetesebb pillanat tényleg a kapszula ajtajában történt: Perry először felmutatott egy százszorszépet az égnek, aztán letérdelt, majd látványos csókkal köszönte meg a gravitáció visszatértét. Azonnal jött a mikrofon, ő pedig megmagyarázta a kozmikus élményt:

„Nem arról szól, hogy elénekeljem a dalaimat.

Ez egy közös energiáról szól odabent. Rólunk szól. Arról, hogy helyet csináljunk a jövő női számára, hogy elfoglaljuk a helyünket és otthon legyünk.”

„És arról is szól, hogy értékeljük ezt a csodálatos világot, amit odakint látunk. Mindez a Föld érdekében történik.”

Mi volt ez a százszorszép‑show?

A virág egy négyszeres anyai tribute‑rekesz: Perry előre bejelentette, hogy „megható gesztus” lesz négyéves lányának, Daisy Dove Bloomnak (hogy jobban értsd, a kislány neve magyarul: Százszorszép Galamb Virágzás). A kislány először jelent meg nyilvánosan – komplett miniasztronauta‑overallban – mert a szülők egy „nehéz döntés” után úgy gondolták, megmutatják, hogy anyu tényleg „bármit megtehet”. Most viszont a bennfentes szerint Kathy

„megbánta, hogy megosztotta a virágos cuccot a világgal”, sőt „azt kívánja, bárcsak soha nem került volna nyilvánosságra a kapszulában készült videófelvétel”.

A podcast‑súlytalanságban készült felvételeken Perry a kamerába tolja a kis virágot, dalol és turné‑setlistet promózik – ezek lettek az első körös mémgyár alapanyagai.

A celeb‑drónraj sem kímélte

Nemcsak névtelen kommentelők röhögtek: Emily Ratajkowski, Olivia Wilde, Olivia Munn és Amy Schumer is nekiment, a Wendy's gyorsétteremlánc pedig odakommentelte Katy űrruhás‑fotója alá, hogy „küldjétek vissza”. Ezen zsigerből örvendezett Perry ősi popriválisa, Kesha, aki egy Wendy's‑pohárral pózolt: az insider szerint az énekesnő úgy érzi, ezzel Kesha csak „olajat öntött a tűzre”

A galaktikus offenzívára először Gayle King kontrázott rá kedden a CBS Mornings-ban, Aisha Bowe társaságában:

„Ez az, ami igazán bánt – mondta elérzékenyülve. –

Olvastam, miket írnak az interneten, és az a legrosszabb benne, hogy olyan emberektől jön, akiket ismerek, akiket a barátaimnak tartok.”

„Úgy nevezik, ami tettünk, hogy egy kis ‘kirándulás’, és ez rettentően idegesít, mert férfiaknál sosem mondják, hogy csak ‘kirándultak egyet’. Az ilyesmit repülésnek vagy küldetésnek hívjuk.

A ‘kirándulás’ olyan, mintha valami jelentéktelen, kis könnyed kaland lenne. Márpedig abban, amit mi csináltunk, semmi sem volt jelentéktelen.”

„Nagyon csalódott és szomorú vagyok a gyűlölet miatt. Amit tettünk, az inspiráció lehet más nőknek és fiatal lányoknak – kérlek, ezt ne hagyjátok figyelmen kívül.”

Klímabajusz versus vízgőz

Az online felháborodás másik tengelye: mennyire zöld dolog milliárdos játékrakétával lyukasztani az eget, miközben a fedélzeten többen régóta klímavédelmi kampányok arca(i). A Blue Origin boostere ugyan csak vízgőzt pöfög, de a tudósok szerint az is üvegházhatású, ráadásul ózonréteg‑károsító. Az internet gyorsan előásta Katy Perry 2015‑ös UNICEF‑videóját, ahol a klímaválságra figyelmeztetett.

A forrás szerint az énekesnő „egyáltalán nem számított ekkora visszhangra”,

de a vádak ellenére továbbra is elkötelezett a környezetvédelem mellett.

Reakciók helyett turnéplakát

Amíg a kritika tovább savaz, Perry hivatalos csatornáin nem a Blue Origin‑ügyről posztol, hanem legújabb Lifetimes‑turnéját hirdeti – pont, ahogy a háromperces súlytalanságban is tette.

Katy Perry és társai a tervek szerint példát akartak mutatni, hogyan lehet az űrt elfoglalni a nőknek. Ehelyett most mind a hatan

kommunikációs tűzoltást hajtanak végre, a főszereplő pedig – az informátor szerint – már csak abban bízik, hogy az emberek egyszer elfelejtik a virágos földcsókot.

Ami tény: Sunita Williams és Butch Wilmore a Nemzetközi Űrállomás hiba‑daktilusában ragadtak kilenc hónapra, különösebb elismerés nélkül, míg a Blue Origin‑szelfi‑brigádjának háromnegyed nap is elég lett volna, hogy megszerezze a hősi címet. Fájdalmasan érinti őket, hogy nem hagyták nekik.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Nem a pénztárcánkhoz szabták a Jennifer Lopez jegyárakat, hanem ahhoz, hogy kicsoda és mit tett le az asztalra
Miért koncertezne fillérekért egy világsztár? Miért várnánk el, hogy akciós jegyeket adjanak el a fellépésére? Vélemény.

Megosztom
Link másolása

A magyar nyilvánosságot új hír hozta lázba: nyáron Jennifer Lopez Budapestre jön.

Az MVM Dome július 20-án a popkultúra egyik legfényesebb csillagát látja vendégül.

Ám a hírek szerint a jegyárak nem mindenkinek tetszenek. Az állóhely 65.000 forint, a kiemelt állóhely 95.000 forint, a legjobb ülőhelyek 90.000 forintosak, a legolcsóbbak pedig 49.000-59.000 forintba fognak kerülni, de ezeket még nem lehet kapni.

Sokan zúgolódnak, hogy mennyire drága, milyen sokba kerül, és hogy nem a magyarok pénztárcájához szabták a jegyárakat.

De itt az ideje, hogy kimondjuk: Jennifer Lopez nyilván nem a magyar átlagbérhez árazza magát. Hanem ahhoz, hogy ki ő.

Jennifer Lopez nemcsak egy popénekes. Ő popkulturális ikon, egy jelenség, egy több évtizedes karrierrel rendelkező művész és egy több évtizedes, szívós munkával felépített brand arca.

Híresség, akit nemcsak a dalairól, hanem filmszerepeiről, stílusáról, megjelenéséről is mer az egész világ. Olyan személyiség, aki befolyással bír a showbizniszre.

Az énekesnő fellépett Super Bowl félidei show-ban, Grammy-díjátadót nyitott meg, ő maga is díjakat nyert, és közben példaként szolgál fiatal lányok millióinak ahhoz, hogy csak kezdjék el csinálni, ami érdekli őket, és ne hagyják, hogy bárki eltérítse őket az útról, amelyen járni akarnak.

A koncert bevételének egy része nem egyszerűen éneklésért jár neki, hanem azért a karrierért, ami mögötte van. Azért az elképesztő munkáért, amit a fellépésbe belerak.

Ahelyett, hogy sopánkodunk a jegyárakon, akár örülhetünk is annak, hogy ilyen kaliberű világsztár fellépnek nálunk is. Jennifer Lopez budapesti koncertje egy világturné része – és az, hogy ennek az egyik állomása Budapest, szerintem óriási dolog..

Hajlamosak vagyunk úgy gondolkodni, hogy "Na de ez Magyarország, itt nem keresünk ennyit, miért nem olcsóbb a jegy?" Csakhogy egy nemzetközi turné nem a célország gazdasági helyzetéhez igazodik, hanem a turné költségeihez, a produkció méretéhez – és nem utolsósorban a fellépő sztár piaci értékéhez.

Jennifer Lopez nem "kedvezményes kelet-európai csomagban" érkezik, hanem ugyanazzal a látványvilággal, táncoscsapattal, technikai stábbal és ugyanazon a színvonalon, mint amit megkap London, New York vagy Párizs is. Ez nem akciós, árengedményes változat. Ez a nő ugyanaz a J.Lo, csak most épp Budapesten.

Az viszont, hogy a legolcsóbb jegyek még vásárolhatók meg, egy régi és jól működő (egyesek szerint pofátlan) marketingtrükk, ami a kereslet-kínálat logikája szerint működik. A koncert nem egy napi menü a sarki kisvendéglőben vagy irodai étkezdében, hanem a gasztronómia Michelin-csillagos élménye. Nem kötelező, nem alapvető szükséglet, hanem - akár tetszik, akár nem - luxuscikk.

Attól, hogy valaki sajnos nem tudja kifizetni a jegyet, nem a koncert lesz túlárazott. Nem Jennifer Lopezről, hanem arról az országról és az abban az országban elérhető lehetőségekről árul nagyon sokat...

A turné promóciós videója:


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Járai Kíra: „Megdöbbentő az a képmutatás és az az elfojtás, ami ezt a társadalmat jellemzi”
Úgy véli, ha valaki jól érzi magát a bőrében, őszintén elmondja, hogyan él, nem szégyenkezik miatta, és meg is éli, az általában félelmet, meg nem értést és gyűlölködést vált ki.

Megosztom
Link másolása

Szily Nóra vendége volt nemrég Járai Kíra, és nagyon izgalmas volt kettejük beszélgetése.

Szó esett arról, hogy milyen utat járt be az önismeretben a mentálhigiénés szakember, de a házasságáról is beszélt.

"Mindig úgy éreztem, és ez is jött visszajelzésként a külvilágtól, hogy én más vagyok, hogy én ufó vagyok. Ezt gyakran megkaptam gyermekkoromban és kamaszkoromban - most már talán kevésbé. De valószínűleg még mindig így gondolják, csak nem jut el hozzám ez az információ"

- hangzott el. "A kamaszoknál ez lázadás is lehet és kívülállóságot is jelent" - mondta erre Szily Nóra.

"Egy darabig, mivel ezt hoztam magammal a családomból, én erre büszke voltam: igen, én más vagyok, én kívülálló vagyok, és nekem ez így jó, de most már tudom, hogy ez sosem volt jó. Mindig szerettem volna sokkal jobban beilleszkedni, nagyobb baráti társasággal rendelkezni."

- válaszolta a Járai Kíra.

Úgy véli, hogy az, aki kívülálló, egy idő után védekezésképpen kezdi el mondogatni ezt.

Szily Nóra említette, hogy a Nyerő Párosban tett kijelentésük, hogy nyitott kapcsolatban élnek, rájuk irányította a figyelmet, és erősítette ezt a kívülállóságot. Ezzel kapcsolatban szó volt arról is, hogy az életmódjukkal sok embertől kaptak negatív reakciót.

"Megdöbbentő az a képmutatás és az az elfojtás, ami ezt a társadalmat jellemzi, és ha valaki jól érzi magát a bőrében, őszintén elmondja, hogyan él, nem szégyenkezik miatta, és meg is éli, az általában félelmet, meg nem értést és gyűlölködést vált ki"

- mondta Járai Kíra.

Emögött szerinte az állhat, hogy azok az emberek nem önazonosan élnek, mindent elfojtanak.

A teljes beszélgetést itt láthatjátok:


Megosztom
Link másolása