FONTOS
A Rovatból

Mindent a házassági szerződésről: 9+1 ok, amiről jobb ha tudunk!

A házassági szerződés megvéd a bizonytalanságtól, kiszámítható, védelmet biztosít a házasfelek különvagyonának, valamint számtalan közös kockázat is kizárható.

Megosztom
Link másolása

A házassági szerződés mindenki számára előnyös lehet, de hogy mik is ezek, ezekről kérdeztük meg szakértőnket Dr. Bagi Évát, az RSM családjogi és válóperes ügyvédet.

1. Miért kell a házassági szerződés?

„Bár a házasulandók tisztában vannak azzal, hogy a házasságban minden közös lesz, a tapasztalat az, hogy a házasság fennállása alatt nem foglalkoznak a vagyoni viszonyokkal. Kizárólag az életközösség megszűnését követően fognak feléledni az „enyém-tied-miénk” igények.”

Ha nincs házassági szerződés, akkor a törvényes vagyonjogi szabályok lépnek életbe. Ez azt jelenti, hogy a házasság felbontásakor a közös vagyon fele-fele arányban oszlik meg a felek között.

Természetesen létezik különvagyon, például a házasság előtt szerzett tulajdon vagy a házasság alatt kapott ajándék, örökség, de ezt bizonyítani kell a vagyonmegosztás során. Emiatt gyakran hosszú bírósági eljárásra lehet számítani.

A házassági szerződéssel a felek saját igényeik szerint rendezhetik vagyonjogi viszonyaikat.

A házassági szerződés célja, hogy válás esetén egyértelmű legyen a vagyon megosztása, és elkerülhetők legyenek a bonyodalmak. Általában azok kötnek házassági szerződést, akik már többször házasodtak vagy jelentős vagyonnal rendelkeznek.

A házassági szerződésben meg lehet határozni, hogy mi legyen a házasság előtt szerzett vagyonnal, és el lehet különíteni az egyik fél adósságait, így a másik fél mentesül az üzleti kockázatoktól és felelősségektől. Ez azt is jelenti, hogy ha tartozások keletkeznek, azokat nem lehet behajtani a másik féltől.

A házassági vagyonjogi szerződés lehetőséget ad arra is, hogy gondoskodjanak a korábbi házasságból származó gyermekek anyagi biztonságáról, valamint a hagyatékba kerülő vagyont és öröklési szabályokat is tartalmazhatja.

Gyakran a gazdag szülők gyermekei kötnek ilyen szerződést, hogy megvédjék a családi vagyont.

2. Mi a helyzet, ha külföldivel köt valaki házasságot?

„Kiemelkedő problémaként jelentkezik, ha eltérő állampolgársággal rendelkező felek házasodnak össze és a házasságkötésük időpontjában még azt sem tudják megjelölni, hogy mely országban (ez lehet akár a saját hazájukon kívül eső 3. ország is) fognak letelepedni, életvitelszerűen tartózkodni.

Az uniós szabályokon belül a házasfelek megállapodásban szabályozhatják, hogy vagyonjogi rendszerükre melyik ország joga legyen irányadó.”

Ha a házassági szerződésben nincs megadva, hogy melyik ország jogszabályai érvényesek, akkor általában a házaspár lakóhelye szerinti jogszabályokat alkalmazzák. Válás esetén ugyanaz a bíróság osztja el a vagyont, amely a válási ügyet is intézi.

Az Európai Unió különböző országaiban eltérőek a házassági szerződések formai követelményei, ezért fontos, hogy a szerződés megfeleljen az adott ország szabályainak.

Mindig annak az országnak a formai követelményeit kell betartani, ahol a szerződést megkötik, függetlenül attól, hogy a házaspár hol él vagy hol válik el.

Például Németországban közjegyzői igazolás szükséges, míg Magyarországon ügyvédi ellenjegyzés kell a házassági szerződés érvényességéhez.

3. Ha külföldön él valaki, de a vagyona máshol van akkor hol kössön házassági szerződést?

A vagyonjogi igények elbírálásánál nem az számít, hogy hol található az adott vagyontárgy. Ez azt jelenti, hogy bárhol is legyen az a dolog, amiről a szerződés rendelkezik, a benne foglaltak szerint kell eljárni jogilag.

Amikor a házaspár házassági szerződést köt, a szerződés minden, a házasság előtt és alatt szerzett vagyonra vonatkozik, legyen az ingó (például autó, pénz, ékszerek) vagy ingatlan (például ház, földterület). A szerződésben rögzítik, hogy mi legyen ezeknek a vagyontárgyaknak a sorsa válás vagy más esemény esetén. Így egyértelművé válik, ki mit kap, függetlenül attól, hogy a vagyon fizikailag hol található.

4. Mitől véd meg a házassági szerződés és kiknek ajánljuk?

A megelőzés nagyon fontos, akár az egészségünkről, akár a vagyonunkról van szó.

„Teljesen elfogadható, hogy a család félti a családi vagyont és senki sem szeretné, hogy egy szerelmi fellángolás elvigye a vagyon felét.”

Ha időben meg lehet előzni a nagy vagyoni problémákat, érdemes tenni érte.

„Családjogi és válóperes ügyvédként

minden házasság előtt álló párnak, különösen azoknak, akik már másodszor házasodnak, azt tanácsolom, hogy készítsenek házassági szerződést. Ez segít megvédeni a vagyonukat és biztosítja a későbbi vagyonmegosztás átláthatóságát.

Tapasztalataim szerint egyre többen kötnek házassági vagyonjogi szerződést.”

Sok esetben a házassági szerződés célja az egyik házastárs anyagi felelősségének kizárása is. Különösen hasznos a házassági szerződés azoknak, akik jelentős vagyonnal vagy jövedelemmel rendelkeznek, élettársi kapcsolatból házasodnak, vagy akik újra házasodnak és már vannak gyermekeik. Az élettársi kapcsolatok egyre gyakoribbak, és ezeket kiemelten kell kezelni, mert a törvényes vagyonjogi szabályok az együttélés kezdetétől érvényesek, még akkor is, ha a párok csak később házasodnak össze.

Tehát az élettársi kapcsolat beépül a házasságba a házasságkötéssel. A házassági szerződés abban is segíthet, hogy az élettársi kapcsolat alatt szerzett vagyon sorsát rendezzék, mielőtt hivatalosan házasságot kötnek.

5. Milyen helyzetekben érdemes mindenképpen vagyonjogi szerződést kötni?

„Egy házassági szerződés az általánosan elterjedt nézettel szemben nem csak akkor segíti a feleket, ha véget ér a kapcsolatuk.

Kifejezetten hasznos lehet, ha egy aktív házasságban az egyik fél fokozott pénzügyi kockázatnak teszi ki magát, például cégvezetőként a magánvagyonával is felelnie kell szakmai döntésekért vagy egy nagyobb hitelt vesz fel.

A házassági vagyonjogi szerződéssel mentesíteni lehet a házasfelet számos kockázattól, így egy vállalkozás gazdasági csődjének, felhalmozott hiteltartozás következményeinek terhétől is megkímélhető a másik házasfél. Házassági szerződés hiányában a házasfelek bármelyike nevére felvett hitel közös adósságnak számít, és a felvett hitel visszafizetéséért mindkét fél felel.”

6. A szerződést csak házasságkötés előtt lehet megkötni?

Házassági szerződést azok is köthetnek, akik házasodni készülnek, és azok is, akik már házasok. Ez a szerződés azonban csak a jövőre vonatkozik, egy meghatározott időponttól kezdve, és a házasság ideje alatt rendezi a vagyoni viszonyaikat.

A szerződést meg lehet kötni az esküvő előtt, de akár a házasság ideje alatt is.

7. Mikor nem lehet házassági szerződést kötni?

Házassági szerződést csak akkor lehet kötni, ha a házaspár együtt él. A szerződés tartalmát a felek szabadon határozhatják meg,

de nem sértheti a családi érdekeket, nem teheti tönkre a másik házastársat vagy a családot, és nem lehet a hitelezők megkárosítására használni.

A házassági szerződés csak a házaspár vagyoni viszonyait szabályozhatja, nem érinthet harmadik felet. Például nem használható arra, hogy egyik felet utólag mentesítsék a közös adósságok kifizetése alól.

8. Mikor, hogyan lehet érvényesíteni a házassági szerződést?

„Nagyon egyszerű lenne azt mondani, hogy a házasfelek a vagyon megosztásánál csak előveszik a vagyonjogi szerződést és az alapján minden vita nélkül megosztják a vagyont.”

Természetesen hivatkozni kell a házastársak között korábban létrejött házassági szerződésre, és a keresetet benyújtó fél ennek alapján készíti el a vagyonmérleget és kéri a vagyon megosztását.

Fontos szabály, hogy a házassági szerződés csak a házassági együttélés időszakára érvényes.

Az életközösség átmeneti megszakadása nem befolyásolja a szerződésben rögzített vagyonjogi rendszer folytonosságát. Az együttélés megszűnésének időpontja gyakran vitás kérdés. Ezért érdemes a házassági szerződésben pontosan meghatározni azokat a feltételeket, amelyek alapján a felek maguk is megszűntnek tekintik a házassági együttélést.

9. Mi történik akkor, ha az egyik fél meghal?

„Ebben az esetben már nem beszélhetünk szokványosan a házasfelek vagyonmegosztásáról, a túlélő házastárs házastársi vagyonjogi igényeinek érvényesítésére a hagyatéki eljárás keretein belül fog sor kerülni.”

A hagyatéki eljárás során a házassági szerződés segítségével lehet igazolni, hogy hogyan tervezték az elhunyt házastársával rendezni a vagyonukat.

A közjegyző ilyenkor különválasztja a túlélő házastárs tulajdonát az örökségből, így a hagyatéki eljárás csak az elhunyt házastárs vagyonára fog vonatkozni.

+1. Milyen egy jó házassági szerződés?

Egy jól megírt házassági szerződés biztonságot és kiszámíthatóságot nyújt a házaspár számára. A házassági szerződés lehetőséget ad a feleknek arra, hogy szabadon rendelkezzenek vagyonukról, akár teljes egészében, akár csak bizonyos részeiről, mindaddig, amíg a törvény nem tiltja ezeket a rendelkezéseket. A törvény csak a formai követelményeket szabja meg, de nem ír elő kötelező tartalmi elemeket a szerződéshez.

Érdemes a szerződésben feltüntetni a felek együttélésének kezdő időpontját, valamint azt, hogy a házasságkötés előtt élettársi kapcsolatban éltek-e. Ez segít a későbbi viták elkerülésében.

A szerződésben szokás felsorolni a meglévő vagyontárgyakat, meghatározni, hogy azok közös vagy különvagyonba tartoznak, és rendelkezni a különvagyonból származó hasznokról is. Fontos rendezni a cégvagyon tulajdonát is, ha van ilyen.

Különösen lényeges, hogy

a szerződés ne csak az aktív vagyonról szóljon, hanem tartalmazza az adósságokat, kötelezettségvállalásokat és felelősségi szabályokat is.

Ez segít elkerülni a későbbi vitákat és félreértéseket.

Mivel a házassági szerződés nem csak a meglévő vagyon felsorolásáról szól, fontos meghatározni benne, hogyan kívánnak a felek a jövőben a vagyonukkal gazdálkodni, beleértve a később megszerzett vagyonelemeket is. Ez biztosítja, hogy mindkét fél tisztában legyen a jövőbeni pénzügyi tervekkel és kötelezettségekkel.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
Anyák öröme helyett mindenki bánata lesz az SZJA-mentesség
Adóparadicsom helyett adónarancs csupán a két- és háromgyermekes anyák SZJA mentessége, hiszen, ne legyenek kétségeink, kampánycélt szolgál ez a húzás. Igazából még ez sem lenne érdekes, ha közben nem a társadalmi szakadékot mélyítené ahelyett, hogy bármilyen problémát is orvosolna. Gyermekes anyák szerint sem jó, gyermektelenként meg már varrhatok is fel valami sárgát a kabátomra.

Megosztom
Link másolása

- Te mit szólsz a tenyészkanca kedvezményhez? - tették fel a kérdést, és egyből tudtam, hogy nem agrárjóléti támogatásról faggatnak. Már most, a jelenlegi megkülönböztetési rendszerek mellett megy az ilyen vice versa mikrogyűlölködés, ha anyák több pénzt fognak kapni ugyanazért a munkáért, a feszültség csak nőni fog. Ez pedig sehonnan, semmilyen oldalról nézve nem jó,

mindenre van szüksége a társadalomnak, ilyen széthúzásra nincs.

Élethosszig tartó anyasági személyi jövedelemadó-mentesség ötletét villantotta fel ugyanis a kormány, a tervek szerint a háromgyerekes anyákat már ősszel érinti a kedvezmény, a választás évében pedig, micsoda nem várt fordulat, több lépcsőben vonatkoztatják majd a kétgyermekes nőkre is. Társadalmi sorsfordító szerepe kétségtelen - de sajnos nem a virágzás kora köszönt bevezetésével a társadalomra.

- Megszűnik a bérszakadék, nektek nőknek ez jó, nem?

- Mentünk tovább a legnagyobb döbbenetemre. Már elnézést, de ezt a mentességet nem nők kapják, hanem a több gyermekes anyák, így semmi köze nincs a férfi-női egyenlőtlenséghez. Az anyák több lóvét kapnak, sőt - az eleve többet kereső anyák még többet, a szegény meg épphogy valamennyit.

A gyermektelen vagy egy gyermekes ugyanazért a munkáért majd kevesebbet visz haza.

A gyermektelenek eddig is úgy látták, hogy az édesanyáknak több ki nem mondott kedvezményük van, hiszen ha a gyerekkel történik valami, nyilván nem egy árufeltöltést vagy meetinget fog előnyben részesíteni, legalábbis reméli az ember. De az, hogy ez pénzben is meg fog mutatkozni, botrányos lesz. Holott

egy gyermektelen is élhet hátrányos helyzetűként, lehet élete filmje egy szociális Mad Max,

mert mi nem csak Hawaii kirándulásokra és Rudasban töltött hetekre költjük - az egyébként kevesebb pénzünk.

Hogy miért nem szociális alapon juttatja pénzhez az embereket a kormány?

Mert ez kampányfogás jövőre, kampányfogás az elvesztett választás idejére, amikor majd a sátánbérenc „mások”, mert ugye itt is kell növelni a szakadékot, vérben forgó szemekkel, foggal-körömmel tépik ki a magyar nők (!) pénztárcájából a kenyérre- és pelenkára valót migránssimogató létesítése végett - én meg majd megkérdezem a könyvelőm, a jóslás milyen TEÁOR alatt fut, de inkább ne legyen igazam.

Pozitív hozadéka lesz ennek az egész agymenésnek abban, hogy egy csomó házhoz plusz pénz áll,

és lesz mit elkölteni, ez valahol jó, tágabb értelemben viszont nem, mert nem a szociálisan érzékenyek egyenlítődnek felfelé, a milliomos 3 gyerekes jár majd a legjobban. Annyi talán örömteli, hogy a nevelésben teljesebb mellszélességgel lesznek ott az apák, amíg anya szja-menteskedik. Hacsak a munkáltatója ki nem mondja a bruttócsökkentés varázsszavát, mert ezt a pénzt azért vállalati szinten sem lesz móka s kacagás kitermelni.

Ha esetleg olyan népességpolitikai kérdést is ideveszünk, hogy gyermekalapú kedvezmény miatt születik majd több magyar, az semmiképp nem pozitív, és itt szorul össze igazán az ember szíve-arca,

és gyűrődik káromkodásra a száj, mert már megint a gyerekek szívják meg.

Mert ha bevezetik, a gyerekek gazdasági bizonytalanságba születnek, a szüleik meg nem tudnak majd magukra figyelni, mert hova is mennek orvoshoz? Ha az szja-t kivesszük az eddig is döglődő egészségügyből, hova megyünk? A felvirágzott, még drágább magánba, ahol így akkora várólisták lesznek, mint ide Novoszibirszk? Juj, de jó!

A gyermekpszichológiai kérdések mellett se menjünk el. Egy gyerek nyakába varrni a nulladik pillanattól bármilyen funkciót - problémás,

márpedig ha a komolyzenére reagál egy magzat, az efféle gazdasági megfontolást is megérzi. Egy ilyen startolási csomaggal minden lesz az a gyerek, csak boldog magyar nem. Látjuk ezt a CSOK-os gyerekek első nemzedékénél, és fogjuk még látni bőven. A jelek szerint jó hosszú évtizedekig.

Egy egészséges társadalomban nem a termékenységi ráta a fontos, hanem hogy milyen minőségi életet tudunk elérni és másnak adni.

Szóval sokasodjunk, de mit adunk mi annak a gyereknek?

Már most sincs normális egészségügyi ellátás, támogatási rendszer, egészségre és egészségtudatra nevelés, gyermekvállalásra nevelés, egyáltalán bármilyen nevelés,

a nemzet koronaékköve, az oktatási rendszerünk száraz vázában félig elporladt virágcsokorként tündököl, és mi komolyan ezt akarjuk felvillantani a gyerekeknek?

A ma gyerekei közül minden hetedik mentális problémával küzd, az elmúlt 30 évben a szorongás és a depresszió 50%-kal nőtt a felnőtt lakosság körében Magyarországon úgy, hogy egyébként számos esetet nem is tudnak regisztrálni, hiszen nincsen megfelelő mentálhigiénés ellátás, infrastruktúra vagy bármi.

Nem az a kérdés, hogy hová szüljük a gyerekeket, mert egy utolsó úszógumiból apszájkolt sátorban is világra lehet hozni egyet (vagy hármat), itt az a kérdés, mi mit tudunk nekik villantani. Ezt?

Szorongó, éretlen, boldogtalan szülőket, bizonytalan társadalmi kereteket, közben pedig annak a terhét, hogy ő már a születése pillanatától a konyhapénz mozgatórugója?

Persze itt nem csak a szülésről van szó, hiszen a már meglévő gyermekek után is jár minden 2-3-4 gyerekes anyának az szja mentesség.

Ezzel gyakorlatilag az ország negyede nem fog szja-t fizetni, ami bárhonnan nézzük, a társadalmi egyenlőtlenségek szakadékát növeli, és tényleg a közösen használt rendszereinkből fog kifolyni a pénz. Iskola, orvos, egyebek.

A kivételnek maximális tisztelettel, beteg szülők beteg gyerekei vagyunk, a társadalomban az a státuszszimbólum, ha betegre dolgozzuk magunkat és szarul táplálkozunk, és ezen változtatni kell, de így nem fogunk tudni. Mert hiába költi majd az eddig túlélési üzemmódban tengődő anya a pénzét zellerszárra, ha közben nem lesz intézmény, ahol felírják a gyógyszert az eddigiek miatt kialakult állapotaira.

Alsó hangon 3,5 millió magyart érint magas vérnyomás, nálunk 48%-kal magasabb a nem csak vizuális kellemetlenséggel járó elhízottsági arány az EU-s átlagnál, ha már itt tartunk,

az EU-ban másodikak vagyunk a szívinfarktus okozta halálozásban, nálunk a legmagasabb a 100 ezer lakosra jutó rák miatti elhalálozás, és világelsők (!) vagyunk az alkohol számlájára írható rendellenességek lakosságarányos számában.

EU-s átlag alatt van a Global Women’s Health Index szerint a nők egészségügyi helyzete Magyarországon.

A mentális jólléttel a magyarok 23%-a foglalkozik csak, ez az arány pedig átlagolva is nagyon alacsony, ha pedig azt nézzük, milyen állapotban vagyunk, és mekkora szükségünk lenne rá… elkeserítő.

Ahogy az is, hogy épp a bejelentés után estem be nőgyógyászhoz az éves rákszűrésemre, és vidáman meséli az orvos, hogy az intézményük patikája mellett legolcsóbb a HPV oltás, csak 47 ezer darabja. Ebből három kell. Felírta. Nem véletlenül nem adattam be eddig, és bár megosztó a mellékhatásai miatt, de nem lenne rossz elérhetőbbé tenni, mert előfordulását nézve méhnyakrákban is top 10-esek vagyunk világviszonylatban. Véletlen? Aligha.

Ezek olyan területek, amelyekkel sokkal égetőbb lenne foglalkozni a magyarság érdekében, a nők és anyák boldogságának növelése érdekében.

Vagy, ha már pénzosztás, tudok mondani teljes településeket, ahol létminimum alatt tengődnek „teljesült gyermekek” mennyiségétől függetlenül, vagy az elhelyezkedni nem tudó,

a nem gazdasági érdekek mentén gyermeket vállaló családoknál is lenne mit szétosztani, szja mentesség helyett más módon.

Ha ezeket rendbe tettük, utána akár a teljes lakosságra is el lehet törölni az szja fizetést, bánja kánya, legyünk egy rántott hús alakú kommuna, osszunk vissza pénzt bárkinek, tök oké. De ez a jelenlegi konstrukció senkinek nem segítség - főleg nem a nagycsaládos anyáknak, annak a 2-3 gyereknek végképp.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
Milliók életét veszélyezteti a népszerű orvosi vizsgálat? – Kiderült: rákot okozhat a túl gyakori használat!
Megdöbbentő eredményre jutott egy friss kutatás: az itthon is évente több százezer emberen elvégzett vizsgálatok valójában jelentősen növelhetik a rák kialakulásának kockázatát!

Megosztom
Link másolása

Egy gyakran használt orvosi vizsgálat, a CT lehet, hogy pont azt okozza, amit kimutatni hivatott: kutatások szerint ugyanis jelentősen növeli a rák kockázatát.

A komputertomográfia (CT) részletes képeket készít a testről röntgensugarak segítségével, így képes idejekorán felismerni a daganatokat, sérüléseket, belső vérzéseket, vagy épp azt, hogy hatásos-e egy adott kezelés.

Csakhogy ezekhez a részletes felvételekhez nagy dózisú sugárzásra van szükség, aminek ráadásul a mértéke gépenként durván eltérő lehet.

2009-ben kutatók már azt számolgatták, hogy évente akár a daganatos esetek 2 százalékáért is felelős lehet a CT-vizsgálatok magas sugárdózisa. Ez évente nagyjából 30 ezer rákos megbetegedést jelent.

Ahogy pedig egyre több a CT, úgy lesz még több a sugárzás okozta daganat is – figyelmeztetnek a szakértők.

A CT persze életmentő lehet, ha időben elkapnak vele egy kezdődő betegséget vagy sérülést. Csakhogy a kutatók szerint gyakran indokolatlanul végzik el a vizsgálatokat, főleg külföldön, mert az kifizetődő a kórházaknak, vagy mert egy rossz diagnózis életekbe kerülhet.

„Ez az egész felfoghatatlan. Egyre több és több CT-t végzünk, közben egyre magasabbak a sugárdózisok”

– mondta Dr. Rebecca Smith-Bindman, a University of California San Francisco professzora, aki már a 2009-es kutatásban is részt vett.

Smith-Bindman szerint előfordul, hogy két különböző CT-készülék között akár tízszeres (!) különbség is lehet a sugárdózisban ugyanarra a vizsgálatra - írta meg a DailyMail.

„Itt nem 10 százalékokról van szó, hanem tízszeres különbségről, miközben ugyanazt a klinikai problémát vizsgálják.”

Az IMV orvosi kutatócég szerint évente körülbelül 93 millió CT-vizsgálat történik az USA-ban, és ez a szám folyamatosan nő. A sugárzást millisievertben (mSv) mérik, és bár mindenki naponta kap egy kevés sugárzást (például repülés közben vagy a környezetből), egy CT ennél sokkal intenzívebb.

Egy 2007-es kutatás a New England Journal of Medicine-ben már figyelmeztetett arra, hogy bár az egyénre nézve egyetlen elvégzett CT kockázata viszonylag alacsony, de a társadalom egyre növekvő sugárterhelése később komoly közegészségügyi probléma lehet.

A CT miatti daganatok a teljes daganatos megbetegedések 1,5–2 százalékát teszik ki.

A Smith-Bindman-féle 2009-es kutatás során 1119 felnőtt beteg 11 különböző CT-vizsgálatának sugárdózisait elemezték. Az eredmények döbbenetes eltéréseket mutattak: egy fej-CT átlagosan 2 mSv dózissal járt, míg egy hasi-medencei vizsgálat akár 31 mSv-t is jelenthetett. Összehasonlításként: egy New York–Tokió repülőút csupán 0,19 mSv dózist jelent, egy sima gyomor-röntgen pedig 0,6 mSv-t.

A kutatók ráadásul azt is kimutatták, hogy ugyanannál a vizsgálattípusnál a különböző kórházak CT-gépei között akár 13-szoros sugárdózis-különbség is lehetett.

A kutatás becslése szerint például azok közül a 40 éves páciensek közül, akik szívközeli artériák CT-vizsgálatán estek át, minden 270. nő és minden 600. férfi a CT miatt lesz rákos.

Egy rutin fej-CT-nél ugyanez a szám már jóval alacsonyabb (8100 nőből egy, 11 ezer férfiból egy),

de húszéves korban ezek az arányok duplázódnak, míg 60 éves korban feleződnek.

Azt nem részletezték, hogy pontosan milyen rákok kialakulására gondolnak, de az amerikai nukleáris hatóság szerint korábban sugárzással összefüggőnek találták már például a leukémiát, illetve a mell-, vastagbél-, hólyag-, gyomor-, petefészek-, tüdő- és májdaganatokat is.

A kutatók konklúziója egyértelmű:

„A leggyakoribb diagnosztikai CT-k sugárdózisa jóval magasabb és változékonyabb annál, mint amit korábban gondoltunk. Sokkal szigorúbb szabályozásra lenne szükség.”

Amerikában idén már szigorítottak a CT-gépekre vonatkozó szabályokon, és a kórházaknak jelenteniük kell, hogy pontosan mennyi sugárzásnak teszik ki betegeiket. Ha nem tartják be, súlyos bírságot kapnak.

Magyarországon egyelőre nincs hasonló szigorítás, így továbbra is lutri lehet, mekkora dózist kapunk egy-egy vizsgálat alatt.

A szakértők azt tanácsolják: a betegek bátran kérdezzék meg az orvosuktól, valóban szükséges-e az újabb CT-vizsgálat, vagy elegendő lehet egy másik, kevésbé kockázatos vizsgálati eljárás is.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Felháborodtak az emberek, nőkre és férfiakra nézve is degradáló lett ez a magyar mosógépreklám
Mikor tűnnek már el a szexista és leegyszerűsítő sztereotípiák a hirdetésekből?
Sassy - sassy.hu
2025. március 13.


Megosztom
Link másolása

Kiakadtak a kommentelők egy közösségi oldalon egy nemrég megjelent reklám miatt.

A hirdetésben egy férfi küszködik az ajtó kinyitásával, már feszítővasat ragad, amikor egy nő odalép és egyszerűen kinyitja az ajtót a kilincs lenyomásával.

"Nem csak szép és okos, de meg is éri"

- ez a fő üzenete a reklámspotnak, nagyjából ez hangzik el benne.

A hirdetés, amely egyébként mosógépet reklámoz, így gyakorlatilag egy mosógéphez hasonlítja a nőket, a férfiakat pedig ostoba fajankónak nézi, akiknek annyi eszük sincsen, hogy önállóan kinyissanak egy ajtót.

Íme:

A "Nem tehetsz róla, tehetsz ellene" Facebook-oldalon a kommentelők többsége szóvá tette, hogy nem csak a nőkre, hanem a férfiakra is káros ez a személet, hiszen hülyének nézi a férfiakat is. Azt is írta az egyik hozzászóló a hirdetés azt sugallja, ami nem működik, azt inkább lecseréljük ahelyett, hogy megjavítanánk...


Megosztom
Link másolása


FONTOS
OKFŐ: nem történt szakmai mulasztás a kistarcsai horrorszülések ügyében
Lapunk munkatársát az OKFŐ úgy tájékoztatta, a belső vizsgálatot lezárták annak a két kismamának az ügyében, akiknek szülése tavaly decemberben majdnem tragédiával végződött. A válasz elképesztő.

Megosztom
Link másolása

Két nő ugyanazon az estén majdnem belehalt a szülésbe 2024. decemberében a Kistarcsai Flór Ferenc Kórházban. Mindkét nő esetében sürgősségi császármetszést alkalmaztak, de a kismamák kérését figyelmen kívül hagyva csak az utolsó pillanatban hajtották végre a műtéteket. Az egyik kismama méhe megrepedt, a másik esetben állítólag a kisbaba is maradandó sérülést szenvedett - írta akkor a Válasz Online.

Az anyák szerint kis híja volt a tragédiának

A két eset az után kavart óriási port, miután a két kismama a lapnak nyilatkozott.

"A szobatársammal lélegeztetőgépre kerültünk, de csak ekkor tudatosodott bennem, hogy tényleg majdnem meghaltunk"

- idézte fel a lapnak az egyik anyuka, Lázárné Sélley Szandra, aki méhrepedése után közel egy liter vért kapott.

Orosz Szintia a másik páciens, akin a kérése ellenére nem hajtották végre korábban a császármetszést.

"Ugyan anyuka, működjön együtt, én is megszültem három gyereket, menni fog"

- mondta a szülést levezető orvos Szintia szerint.

Szintia eközben a szomszéd szobában vajúdó Szandra üvöltését hallgatta, míg ő maga órák óta fájdalmakkal küzdött, a baba nem jött, és még a mellette álló férje szerint sem lehetett normál szülésről beszélni. Majd este megjelent egy másik doktornő, aki

az édesapa szerint Szintia feje mellé térdelve az asszony hasát nyomta, és ki akarta préselni belőle a gyereket.

"Az utolsónál vér lövelt ki a feleségemből. Próbáltam volna nyugtatni őt, de olyan pánikban voltam, hogy hangosan sírtam, és könyörögtem, hogy császározzák már meg. Szintinek elmondhatatlan fájdalmai voltak" - mondta el a férj a lapnak, miközben felesége szerint az orvosok és a padló is csurom vér volt.

Ekkor vitték a nőt a műtőbe. A császármetszés gyorsan zajlott, és

bár látszólag jól volt a nő, a hasa mégis tele volt vérrel a megrepedt méhe miatt.

A szervet végül sikerült megmenteni.

Szandra is ugyanennél a doktornőnél szült. A kismama többször kérte órákon keresztül, hogy hajtsanak végre rajta császármetszést, mert az ő szülése sem indult egyszerűen. Órák múlva vették észre, hogy a baba a szülőcsatornában van már nem megfelelő pozícióban. Ekkor rendelték el a császármetszést.

A baba végül megszületett, de nem sírt fel, és a gyomrából is ki kellett mosni a lenyelt, szennyezett magzatvizet.

Az anya is rossz állapotba került.

"Szandra a zárójelentések szerint izomsérülésből fakadó vérzéses sokkot kapott, lerepedt a méh mellső fala, lélegeztetőgépre került"

- írja a Válasz Online a zárójelentések elemzését követően.

Szandráék babájának feje hetekkel a születése után is hiperérzékeny, a szülők szerint ez az őt ért fizikai nyomás miatt van.

OKFŐ: lezárult a belső vizsgálat

A párhuzamos kálváriák ügyében az Országos Kórházi Főigazgatóság vizsgálatot indított, amíg le nem zárták ezt, nem nyilatkoztak. Mint kiderült, azóta ez a helyzet változott, és az OKFŐ nem talált problémát a két ügy kapcsán.

"Az említett esetekben a belső vizsgálat lezárult, az szakmai mulasztást nem tárt fel, a szakma szabályai szerint járt el az intézmény"

- írta munkatársunknak szűkszavű válaszát az OKFŐ március 10-én, hozzátéve, hogy "további személyes adatokat" nem közölnek. Mint írták, a császármetszés szükségességéről az orvosok mindig a "szakmai irányelvek és protokollok szigorú betartásával, a várandós anya és a magzat egészségét szem előtt tartva hoznak döntést."

Kerestük a két édesanyát is, de cikkünk megjelenéséig nem válaszoltak.


Megosztom
Link másolása