FONTOS
A Rovatból

A változókor tényleg felgyorsítja az öregedést - 7 tipp, amivel visszaveheted az irányítást!

A menopauza nem csak hőhullám és hangulatingadozás – a tested közben biológiailag is változik, és ha úgy érzed, hogy gyorsabban öregszel, nem csak képzeled. De nem vagy eszköztelen: ha érted, mi történik, és tudatosan reagálsz rá, sokat tehetsz azért, hogy ne sodorjon magával az egész hormonkatasztrófa.

Megosztom
Link másolása

A tested nem akar ártani neked – csak átalakul: a menopauzában egy teljes fizikai rendszer szerveződik újra, amit sokan nem is vesznek észre, csak annyit éreznek, hogy „valami már nem a régi”.

Az egyik leglátványosabb – és legkevésbé elfogadott – változás, hogy a biológiai öregedés hirtelen rálép a gázra.

Nem azért, mert a menopauza önmagában gyorsítaná fel az öregedést, hanem mert a test egyszerűen átáll egy másik működési logikára, miközben mi még mindig a régi használati utasítás szerint próbáljuk karbantartani.

Tükörbe nézel, és nem az néz vissza, aki régen? Lehet, hogy nem csak te látod így

Sokan tapasztalják, hogy 45 és 55 között semmi nem stimmel: a bőr fakóbb, a kedély hullámzó, a fáradtság állandó. A hormonális támogatás, a bőségese jelen lévő ösztrogén, ami addig a sejtek regenerálódásától a stresszkezelésig mindent megtámogatott, most leáll – és ha nem alkalmazkodunk hozzá, jön a gyulladás, az oxidatív stressz, és a „mi történik velem?” típusú kérdések jogos sora.

A tested nem romlik el, csak másképp kezd el működni.

A hormontermelés középpontja az ováriumoktól átterelődik más szervekre, például a mellékvesékre. Az energiaátcsoportosítás miatt olyan dolgokra kell most már figyelned, amik korábban mentek maguktól.

Ha nem figyelsz rá, felhalmozódnak a toxinok, jön a krónikus, alacsony szintű gyulladás, a bélrendszer, a máj, a vesék és a bőr egyszerre küzdenek. Ez nem büntetés, hanem egy SOS-jelzés.

A kollagén, a mitokondrium és a „titkos” öregedési gyorsítók

A bőr megereszkedik, szárazabb lesz, az ízületek fájdogálnak? Üdv a kollagén-újrafelosztás világában. A sejtek közötti tér (extracelluláris mátrix) most átszerveződik, és ha nincs elég antioxidáns, minőségi fehérje és jól működő anyagcsere, a kollagén lebomlik, mielőtt újraépülhetne.

És ott vannak a mitokondriumok is – sejtszintű erőművek, amik ebben az időszakban gyakran belassulnak. Ha nem kapják meg a megfelelő tápanyagokat és pihenést, akkor jön a fáradtság, az izomvesztés, és az „akármit csinálok, úgyis petyhüdt marad” érzés.

Mit lehet tenni?

Erősítsd meg az alapokat

Felejtsd el a csökkentett kalóriás divatdiétákat. Inkább tiszta fehérjékre, keserű zöldekre, egészséges zsírokra és nyomelemekre építs. A vércukor stabilizálása és a gyulladáscsökkentés legyen az alap.

Sejtszintű hidratálás

Nem csak a vízről van szó. Kálium, magnézium, nátrium – ezek segítenek az idegrendszered és izmaid működésében. Taurin, kreatin, és a

sejtszintű tápanyag-hasznosításban és méregtelenítésben segítő

fulvosav? Igen, ezek is számítanak.

Turbózd fel az energiagyárakat

A mitokondriumok a sejtjeinkben található kis „erőművek” – ők termelik azt az energiát, amiből a tested él és működik. Mozgás, gondolkodás, immunválasz, hormontermelés – mindhez az ATP nevű energiamolekulák kellenek, amiket a mitokondrium gyárt.

Ahogy öregszünk – főleg a menopauza környékén –, ezek az erőművek lassulnak, romlik a hatékonyságuk, kevesebb energia termelődik, és több salakanyag marad vissza. Ez pedig fáradékonysághoz, izomgyengeséghez, lassabb regenerációhoz és „mentális köd”-höz vezethet.

De van jó hír: vannak olyan tápanyagok és molekulák, amik képesek újra lendületbe hozni ezeket az energiagyárakat.

NAD+ (nikotinamid-adenin-dinukleotid)

Ez egy természetes molekula, amit a tested már most is használ az energiatermeléshez. Ahogy öregszel, csökken a szintje, és ezzel párhuzamosan csökken a mitokondriumaid hatékonysága is.

Miben segít? Több energiád lesz sejtszinten, jobban működik a sejtek „takarító rendszere” (autofágia), lassulhat a sejtszintű öregedés.

Szedheted étrendkiegészítőként: NAD+.

AKG (alfa-ketoglutarát)

Ez egy természetes anyag, ami a sejtek energia-előállító ciklusában (Krebs-ciklus) kulcsfontosságú. Az életkor előrehaladtával az AKG szint is csökken, ezzel együtt az energiaszint, izomerő és sejtvitalitás.

Miben segít? Támogatja az izomtömeg megtartását, lassíthatja a gyulladásos folyamatokat, segíthet a sejtek „fiatalabb” működésében.

Általában por vagy kapszula formájában elérhető étrend-kiegészítőként.

Melatonin

Ez egy természetes hormon, amit a tested sötétben termel, és szabályozza az alvásciklust. A jó alvás elengedhetetlen a regenerációhoz – és a mitokondriumok is éjjel végzik a karbantartást. Támogatja a mély, helyreállító alvást, erős antioxidáns, ami védi a mitokondriumokat, segít szabályozni az immunrendszert.

Nem kell tablettában szedni – elég, ha támogatod a természetes termelődését: esti sötétség, képernyő minimalizálása, nyugodt alvás.

Spermidin

Ez a sejtjeidben természetesen előforduló anyag, ami serkenti a sejtek „nagytakarítását”. Ahogy öregszünk, ez a folyamat lelassul, és a sejtekben felhalmozódnak a „hulladékok”, ez pedig hátráltatja a mitokondriumokat is. Sejtszinten fiatalabban tart, elősegíti a sejtek tisztulását, megújulását, javíthatja az anyagcserét, energiatermelést.

Természetes forrásai: búzacsíra, szója, érlelt sajtok, brokkoli. Kapszulaként is létezik.

 

Mozogj – de okosan

A testmozgás menopauza után is kulcsfontosságú, de nem kell naponta kifacsarni magad egy HIIT-edzéssel vagy maratonnal. A lényeg nem az intenzitás, hanem az összehangoltság és fenntarthatóság. Kombináld az izomerőt fejlesztő edzéseket (mint a súlyzós vagy testsúlyos gyakorlatok) a mobilitást és rugalmasságot segítő mozgásformákkal (jóga, pilates, gyógytorna), és adj hozzá olyan mozgást is, ami az anyagcserédet és mitokondriumokat támogatja – például sétát, kerékpárt, könnyed úszást.

A cél nem a karcsúság vagy izmos test, hanem az izomtömeg megtartása, az ízületek védelme, a hangulat javítása és a stresszoldás.

A mozgás ilyenkor már nem esztétikai kérdés – hanem biológiai karbantartás.

Aludj úgy, mintha az életed múlna rajta – mert így van

Az alvás nem luxus, hanem a regeneráció legfontosabb terepe. Éjszaka termelődnek azok a hormonok (például melatonin, növekedési hormon), amelyek javítják a sejtműködést, csökkentik a gyulladást és szabályozzák az immunválaszt.

Ha nem alszol jól, az tested nem tud megjavítani semmit. Elmarad a sejtszintű takarítás, az energiarendszer nem töltődik vissza,

és reggel csak húzod magad, mint egy kifacsart telefontöltő. Támogasd az alvást: csökkentsd az esti képernyőidőt, alakíts ki egy esti rutint, és tiszteld a saját bioritmusodat. Ez az egyik legolcsóbb, legkézenfekvőbb „anti-aging” eszköz, amit nem lehet kapszulában megvenni.

Tekerd le az stressz szinted

A krónikus stressz alattomos gyulladásokat generál a szervezetben, amelyek sokszor észrevétlenül rongálják az ízületeket, a bőrt, az emésztést, sőt az idegrendszert is.

A tested nem gép, hanem egy finoman hangolt rendszer, ami nem a túlterheléstől, hanem a figyelemtől és a lecsendesüléstől regenerálódik.

Ehhez nem kell leülnöd lótuszülésbe – elég, ha rendszeresen csinálsz valamit, amitől csend lesz a fejedben. Ez lehet meditáció, zenehallgatás, festés, kertészkedés, tánc, vagy csak egy séta a kutyával. A nervus vagus – a nyugalomért felelős idegrendszeri „fővezeték” – minden ilyen tevékenységre válaszol.

Ne harcolj az idővel, felesleges

A menopauza tanulható működési mód. A tested, ha tetszik, ha nem, megváltozik. Ha a régi módszereket erőlteted (diéta, kifulladásig tartó edzések, túlélőüzemmód), azok már nem hogy nem működnek, de még fáradtabbnak, elveszettebbnek is érezheted magad tőlük. Viszont ha meghallod, mire van most tényleg szükséged – újrahangolásra, nyugalomra, jó tápanyagokra, ritmusra, békére –, akkor elkezdhetsz visszatalálni önmagadhoz.

Lehet, hogy épp most indul a legőszintébb, legszabadabb korszakod. Nem késtél még el. Csak most kezdődik.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
A Rovatból
A Z generációs eladók, pincérek, ügyfélszolgálatosok köszönés nélkül bámulnak az idősebbek szerint
A jelenség valóban létezik, sokakat zavar. Többféle magyarázat is született a fiatalok viselkedésére.

Megosztom
Link másolása

Ha valaha léptél oda úgy egy kasszához vagy ügyfélszolgálati pulthoz, hogy csak néma néztek köszönés nélkül, vagy ha jártál már úgy étteremben, kávéházban, hogy köszönés nélkül bámult rád a fiatal felszolgáló, akkor már te is tudod, milyen az a "Z-generációs pillantás".

És nem vagy egyedül ezzel a tapasztalattal. velem is megtörtént már, például amikor laptopot vásároltam egy műszaki üzletláncnál. Se köszönés, se kedvesség, és amikor a kb. 20-21 éves eladótól kérdeztem valamit, szó nélkül faképnél hagyott. Amikor utánamentem, és megkérdeztem, csak rám mordult, hogy megnézi a raktárban a terméket.

A jelenség a világon egyre több helyen ismert.

Az idősebb generációknak nagyon nem tetszik, ahogyan a Z-generáció egyes tagjai kommunikálnak - pontosabban NEM kommunikálnak. Ezt foglalta össze nemrég egy cikkében a New York Post.

Azt írják, elárasztották az X-et (a hajdani Twittert) a posztok, amelyekben arról panaszkodik a többi generáció, hogy a mai fiatalok hogyan végzik az ügyfélszolgálati munkát.

"Elegem van az újfajta ügyfélszolgálatból, ahol az emberek csak néznek rád, amikor odaérsz a pulthoz."

Egy másik felhasználó is hasonlót tapasztalt, ám ő vendéglátóhelyen futott bele.

"Új jelenség terjed: bemégy egy kajáldába vagy kávézóba, és csak bámulnak rád – nem köszönnek, nem kérdeznek semmit." Ezt a reakciót nevezték el "Z-generációs pillantásnak".

Sokan számoltak be arról, hogy amikor csak üres tekintettek, szótlanul néznek rájuk, az zavarba ejtő, és nem ezt várják el az ügyfélkapcsolatban dolgozóktól.

Az emberek, amikor szolgáltatónál járnak, szeretnének reakciót kapni, szeretnék tudni, hogy jó helyen járnak-e, a megfelelő személyhez fordultak-e a problémájukkal.

A hostesstől elvárják, hogy rájuk mosolyogjon, az étteremben ne szó nélkül vezessék őket az asztalukhoz, és az üzletben ne nézzenek rájuk úgy, mintha rossz helyen járnának.

Akadt, aki megvédte ezt a viselkedést. Van, aki szerint a vevőknek egyáltalán nem jár a kedvesség, más pedig azzal érvelt hogy ha másnak is napi 8 órában kellene elviselni a világ összes idiótáját, az is így viselkedne.

Többféle oka lehet ennek a távolságtartó - és valljuk be, tényleg nem kedves - viselkedésnek. Például az is, hogy dolgozni muszáj, de sokan nem szeretik a munkájukat.

Vannak, akik a koronavírus járványra vezetik vissza az okokat.

A karantén és lezárás erőteljesen befolyásolta a Z-generáció szocializációját, hiszen egyrészt sokan akkor jártak iskolába, másrészt a társadalmi elszigetelődéssel együtt járt a kommunikációs készségek visszafejlődéésével. Nem tanulták meg kezelni a társas helyzeteket, és nem tudják, hogyan lehet másokkal offline gyorsan és hatékonyan kapcsolódni.

De akad olyan magyarázat, amelyik az okoseszközök elterjedésével és a túlzott képernyőhasználattal hozzák összefüggésbe a modortalanságot. A fiatalok egyrészt a képernyőhöz szoktak – olyan dolgokat néznek, amelyek sosem néznek vissza.

Másrészt a közösségben elsajátítható készségek hiánya miatt szoronganak társas helyzetben. Harmadrészt új norma alakult ki arról, hogy ne zavard a másikat – vagyis ne lépj be mások személyes terébe, hacsak nem muszáj.

Te mit gondolsz erről?

Forrás: The New York Post


Megosztom
Link másolása

EGÉSZSÉG
A Rovatból
Ha ezeket a jeleket tapasztalod, akkor utál a főnököd, és jobb másik munkahelyet keresni
Amikor a reggeli kávé már nem segít felébredni és a gyomrod görcsbe rándul az e-mailek gondolatától is, lehet, hogy nem te változtál meg, hanem a munkahelyed mérgező.

Megosztom
Link másolása

A munkahelyi légkör nem csupán a napi hangulatodra van hatással, hosszú távon akár az önbizalmad, az egészséged és az egész pályád is rámehet. A rejtett, de árulkodó jelek és a szakértői tanácsok segíthetnek időben felismerni: itt az ideje váltani, mielőtt túlságosan mélyre süllyednél egy mérgező közegben.

Ezek a jelek figyelmeztetnek, hogy a főnököd nem annyira kedvel

A  mérgező vezetők egyik jellemző magatartása a folyamatos kritika, miközben a valódi teljesítményekért járó elismerést másoknak tulajdonítják. Ez a viselkedés hosszú távon aláássa a munkatársak önbizalmát, csökkenti a motivációt és rontja az egyén és a csapat teljesítményét is.

A Harvard Business Review és a Stevens Institute of Technology kutatásai szerint a legkárosabb főnöki típus nem feltétlenül az állandóan ellenséges, hanem az, aki kiszámíthatatlanul váltogatja a kedvességet és a durvaságot az úgynevezett „Jekyll és Hyde” típus.

Ez az érzelmi hullámvasút fokozott stresszt, bizalmatlanságot és érzelmi kimerültséget okoz, sokszor súlyosabb következményekkel, mint a nyílt elutasítás.

Ezen túlmenően a pszichopátiára hajlamos vezetőkre gyakran jellemző a mások munkájának kisajátítása, a felelősség elhárítása, manipulatív játszmák, valamint az empátia teljes hiánya. Az ilyen főnökök hosszú távon rombolják a munkahelyi légkört és az alkalmazottak mentális egészségét is.

Milyen jelek esetén érdemes megfontolni a munkahelyváltást?

Ha a munkahelyi szorongásod átragad a magánéletedre (pl. alvászavart, ingerlékenységet, gyérülő emberi kapcsolatokat észlelsz).

Ha már az értékeidet, határaidat rendszeresen megsértik például megaláznak, figyelmen kívül hagyják az észrevételeidet.

Ha a teljesítményed nem számít, csak a lojalitás, félelem, vagy hízelgés.

Ha a vezető félelemmel irányít, és az átláthatóság helyett csak utasít.

A munkahelyváltás még akkor sem  mindig könnyű, ha egy jól prosperáló gazdasági időszakban váltasz. Vannak ugyanakkor olyan körülmények, amikor érdemes megfontolni a maradást, a kitartást.

Mikor érdemes mégis kitartani?

Ha a főnök nem személyesen rád fókuszál, hanem általános szervezeti nyomás alatt áll (pl. új menedzsment, külső válsághelyzet).

Ha tudsz vele nyíltan beszélni, és elkezdődött a változás, még ha lassan is.

Ha a szervezet más tagjai (pl. HR, mentor, más vezető) támogatnak és hitelesen képviselnek téged.

A munkahelyed nemcsak a fizetésed forrása, hanem a mindennapi életed része. Ha rombol, nem épít: lépned kell.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
„Nem Birkinre gyűjtünk” – így kampányol Görög Zita a kerekesszékes gyerekek mellett
A modell arra buzdít, hogy te is adományozz: olyan buszt vesznek a pénzből, amivel kerekesszékes gyerekeket tudnak szállítani kórházi épületek között.

Megosztom
Link másolása

Görög Zita egy olyan kampány élére állt, ami kerekesszékkel közlekedő gyerekek szállításával kapcsolatos.

A modell és influencer szokatlan módját választotta a kampányolásnak: Instagramra feltöltött videójában egy táblát tart. Rajta felirat:

"Nem Birkinre gyűjtünk."

Mellette gyerekek ülnek kerekesszékben.

"Nem táskára, hanem 2 db, kerekesszékes gyermekek szállítására alkalmas autóbuszra gyűjtünk a Bethesda Gyermekkórház számára"

- írta a poszszövegben.

"A kórháznak több épülete van. A Bethesda utca 3. és az Ilka utca 57. között néhány száz méter a távolság. De próbáltad már ezt megtenni kerekesszékkel télen a Városligeten át? Nyáron 200 fokban? Álmunk, hogy olyan speciális, akadálymentesített kisbuszokat vásárolhassunk, amelyekkel biztonságosan, méltósággal és kiszámíthatóan szállíthatjuk a gyerekeket a fejlesztésekre és vizsgálatokra, az ezzel nyert időt pedig a gyógyításukra fordíthatjuk."

Hozzátette:

"Egy ilyen kisbusz a kényelmesebb szállítás mellett, a szülők válláról is levesz egy hatalmas terhet.

Sok család számára ugyanis minden egyes lépés egy küzdelem – de most lehetőségünk van arra, hogy ezeket a lépéseket együtt könnyebbé tegyük! Ahhoz, hogy a kis betegek egyszerűbben és még nagyobb biztonság mellett juthassanak el a gyógyulásukig vezető célig, összesen 40 millió forintra lenne szükségünk.

Csatlakozz hozzánk az adománygyűjtésben, és tegyük meg együtt a tízezer lépést!"

Így segíthetsz a gyűjtésben:

Bankkártyás adományozással: EZEN AZ OLDALON, KATT IDE

Banki átutalással: Bethesda Kórház Alapítvány 10300002 – 20350699 – 70073285 (MBH Bank) számlaszámra, és írd a megjegyzés rovatba a “kisbusz” szót.

A videót itt láthatod - vár meg, amíg betölt:


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
A lányos apák tovább élhetnek – és minél több lányuk van, annál tovább
Visszafele is jótékony a hatás: azok a lányok, akiknek az életében aktívan jelen van az apjuk, ritkábban küzdenek magánnyal.

Megosztom
Link másolása

Napjainkban a hosszú élet titka rendkívül népszerű téma, és mindenki szeretné kifürkészni, mi a titka. Bár továbbra sincsen csodálatos módszer az élet meghosszabbítására, a lányos apák jó hírünk van.

A kutatások szerint azok az apák, akiknek lányuk van, tovább élhetnek.

A @females nevű Instagram-oldal érdekes tudományos eredményeket osztott meg.

A lengyelországi Jagelló Egyetem kutatásai szerint a lányos apukák hosszabb életre számíthatnak – minden egyes lánygyermek születése átlagosan 74 héttel hosszabbítja meg az életüket. A több mint 4300 fő adatait vizsgáló kutatás nem talált hasonló hatást a fiúgyermekek esetében. Ráadásul a lányos apák érzelmileg kiegyensúlyozottabbak, jobban kommunikálnak és magasabb az önértékelésük is.

A kutatásban 2147 anyát és 2163 apát vizsgáltak. Az eredmények szerint sem a fiúk száma, sem a gyermekek összlétszáma nem volt hatással az apák életének hosszúságára – kizárólag a lánygyermekek számával mutatott összefüggést.

Bár a kutatás jót jelent az apák számára, az anyákra nézve kevésbé pozitív. A kutatók azt feltételezték, hogy a fiúk "több energiát vonnak el" az anya szervezetéből, és a tényező negatív hatással van a várható élethosszra. És az eredmények szerint fiú- és a lánygyermekek ugyanúgy csökkenthetik az anya életének hosszát.

Ennek több oka is lehet, például az, hogy manapság a nők egyre későbbi életkorban vállalnak gyermeket, és ezzel együtt nagyobb boldogságot és beteljesülést társítanak az anyasághoz.

Az apa-lánya kapcsolat érzelmi és élettani szempontból is különleges.

Az All For Kids nonprofit szervezet – amely hátrányos helyzetű gyerekeket, szülőket és közösségeket támogat – egy blogbejegyzésében hangsúlyozta: az apák pótolhatatlan szerepet töltenek be minden gyermek életében, de különösen szoros és egyedi kapcsolatot alakítanak ki lányaikkal.

Az Ohio State University kutatásai szerint azok a lányok, akiknek az életében aktívan jelen van az apjuk, ritkábban küzdenek magánnyal. A Family Studies Intézet pedig megállapította, hogy azok a lányok, akiknek jó a kapcsolatuk apjukkal, később lépnek párkapcsolatba, és inkább a tanulásra koncentrálnak, stabilabb életet építenek.

Forrás: Yourtango


Megosztom
Link másolása