FONTOS

5+1 érdekesség, amit nem sejtettél a gombák világáról

A démoni gombától a csigarágtán át a hazai hallucinogénekig megnéztük, miről beszélünk a legritkábban, ha gombákról van szó.

Megosztom
Link másolása

Bedurrant az őszi gombaszezon, igazi csemegéket és furcsaságokat rejt ilyenkor az erdő - amelyeket, sírva kérünk, ne Facebook csoportokban határoztass meg! Mondjuk mindjárt azt is, hogy miért.

Hallucinogén gombák

Nem csak távoli világok és az internet rendelős bugyrai rejtenek pszichedelikumokat tartalmazó gomba- és növényfajokat, hazánk erdeiben is vannak ilyenek. Főleg trágya- és badargombafajokról van szó, de a légyölő galóca is hallucinogén. A gombaszakellenőr óva int attól, hogy ezeket leszedjük és megegyük, egyrészt a hazai fajok hatásukban nem tartalmaznak annyi ilyen anyagot, hogy számottevő „utazást” lehessen velük elérni, cserébe mérgezőek, és igen erős gyomorrontást okoznak.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Banyaerdő (@banyaerdo_) által megosztott bejegyzés

„Nagyon kevés hatóanyagot tartalmaznak, egy-egy termőtestben eltérő lehet ezek mennyisége.

Sokkal esélyesebb egy kiadós hányás, rosszullét a fogyasztásuk után, mint a bódulat.

A mi „varázsgombáink” közel sem annyira varázslatosak, mint a dél-amerikaiak, inkább más csodáikra érdemes figyelni” - összegezte a szakma intelmeit Nagy Krisztina gombaszakellenőr.

Tényleg nem éri meg mérgező gombákat fogyasztani, ráadásul legyengült immunrendszerűek, idősek vagy gyerekek sokkal rosszabb állapotba is kerülhetnek ezek elfogyasztásával, a halálos gyilkos galócáról nem is beszélve.

Nem legendás kőtáblákon találták meg az ehető gombák listáját, ezt hozzáértő szakemberek állították össze nekünk. Tartsuk be ezt a gasztrokulturális minimumot!

Megpendítjük még azt is, hogy a pszichedelikumok klinikumban való alkalmazásában ígéretes kísérletek állnak rendelkezésre, partydrogként vagy élményhajhászásra használva azonban nem ajánlott fogyasztásuk, mert nem megfelelő keretek közt alkalmazva veszélyesek lehetnek amellett, hogy illegálisak.

Határokon átívelő hatóanyag különbségek

Tájegységenként jellemzően nem tér el ugyanannak a gombafajnak a hatóanyag-koncentrációja, ám kontinensenként némely esetben igen.

Lehet, hogy ami itt mérgező, az más országban nem és fordítva, erre a vékony jégre pedig több turista is rákorcsolyázott már.

Tanulj a hibáikból, és mindig nézd meg más országok szabályozását, mielőtt ott gombát szedsz.

„Más-más kontinensen eltérő lehet ugyanannak a fajnak az étkezési értéke. Néhány éve Ázsiából érkezők jól belaktak Lengyelországban a gyilkos galócából, természetesen és sajnos csak egyszer. Azért ették meg, mert náluk van egy nagyon hasonló, étkezési célra használt gomba, itt viszont a vesztüket okozta.” - emlékezett vissza Nagy Krisztina. Hozzátette, hogy Finnországban még a közétkeztetésben is rendszeresen jelen van a nyírfa szőrgomba, ami nálunk a mérgező listán szerepel.

Bárhol gyűjthetem, amit itthon is

Országonként eltérőek a szedési szabályok a gombaszakellenőr szerint. Van, ahol minden gomba szedése tilos, kivéve, ha magánerdővel rendelkezünk. Van, ahol a csók mellett a szedés is szabad, de mennyiségi korlátozás van érvényben. Mint például nálunk, egy fő egy nap leforgása alatt csak 2 kilót gyűjthet maximum a gombákból. Nem a veszélyesség miatt van ez a szabályozás, sokkal inkább természetvédelmi okai vannak.

„Norvégiában például szabad gombát szedni, de olyan rövid a szezon, hogy nem érdekli a norvégokat ez a sport.”

Ezzel szemben mondjuk Lengyelországban, Franciaországban, Olaszországban, Romániában tömegek járják az erdőt a csemegékért.

„Ha a csiga megeszi, nekem sem lehet tőle bajom”

Ez az egyik legközkedveltebb tévhit. A csigák emésztése és lebontási képessége teljesen más, mint a miénk - hiszen korhadékevők, tehát imádják megenni a rohadt fát is, a mi gyomrunk azzal kevésbé birkózna meg. Ez a méreganyagokkal is így van.

 

A bejegyzés megtekintése az Instagramon

 

Banyaerdő (@banyaerdo_) által megosztott bejegyzés

A gombaszakellenőr szerint minden olyan gombákkal kapcsolatos állítást, amely a határozóbélyegek általi beazonosítása nélkül nyilatkozik az ehetőségükről, kukázni kell a tudatunkból.

Nem adunk kóstolót kutyáknak, nem minden fán élő gomba ehető, és az ezüst kanál megfeketedik a mérgező gombától se legyen mérvadó állítás, meg a többi botorság sem.

Gombát nem határozunk a közösségi médiában

Nem a legjobb út, ha mindenféle gombász csoportokba kiteszünk egy fotót az általunk megtalált gombáról, és határozást kérünk. Nagy Krisztina gombaszakellenőr szerint összesen 2 olyan gombás csoport van, ami valódi tudással rendelkező szakembereket gyűjt, a többit tapasztalatból sem ajánlja, mert simán félreinformálják az embert.

Te sem szeretnéd, ha egyszer csak lekapcsolnák a villanyt a fejedben, és sosem térnél magadhoz azért, mert valaki rosszul határozta a tányérodba a mérgező ételt, ugye?

Ha mindenképpen lefotóznád a gombát, és egy gombaszakellenőrnek mutatnád meg,

a képen közelről és élesen látszódjon a gomba, lehetőleg az összes, határozás szempontjából fontos része, látszódjon a háttér

(vagy egy másik képen a színhely, ahol szedted). Ha az élőhelyén elkészült a gomba portfóliója, ki lehet emelni óvatosan a földből.

„Az így kiemelt gombáról készítsünk egy újabb fotót, amin látszódik a tönk, a termőréteg, tehát a lemezek, a szivacsos réteg vagy akár redők, tüskék, és a talaj alatti részek is. A határozáshoz pedig ezeket kell tudnunk:

Hol nőtt az adott gomba?

Egyedül volt, vagy több termőtest is volt a helyszínen?

Milyen a növényzet a gomba körül, milyen fák vannak a közelben, milyen bokor alatt nőtt?

Milyen illatot áraszt?

Amikor elvágtad, tapasztaltál színváltozást? A gombák ugyanis kékülhetnek, sárgulhatnak, vörösödhetnek és meg is feketedhetnek”

- adta a tippeket Nagy.

Azt is kiemelte, hogy az újhullámos „vidékizős”, növényhatározós és egyéb közösségi média csoportosulások nem alkalmasak a határozásra, bármilyen szomorúnak vagy barbárnak hangzik is ez az állítás.

Az ország legjei

A szakértő szerint mind közül a legfurább a tintahal gomba. Büdös egy fajról van szó, és ráadásul „nem csak úgy néz ki, mint egy nagyon távoli világból érkező idegen létforma, hanem valóban az is.

Fotó: Banyaerdő - Mihályi Edina

Persze nem űrlény, csak egy Új-Zélandról Európába került invazív faj. Pár évtizede jelent meg a kontinensen, és már Magyarországon is felbukkant, az Őrségből és a Zemplénből vannak eddig adatok az előfordulására.”

A legdrágább gombák természetesen a földalatti szarvasgombák.

Magyarország egyébként dúskál szarvasgombában, és aki talál, az több tízezer forintos kilogramm áron adhatja tovább.

Legnagyobb fajtánk is van a gyűrűs tuskógomba képében, ami a föld alatti részével vívta ki ezt a címet, a micélium hálózata ugyanis több kilométer hosszú is lehet.

Hamarosan pedig kultúrkörtől függően halottak napjához és halloweenhez is elérkezünk, amibe bizonyos gombák is bevonhatók. A legijesztőbb gombafaj ugyanis a bunkós agancsgomba, ami úgy nő, akár egy zombi kezén az ujjak. Dead man’s fingers néven illetik angolul, ami nem véletlen.

„Az épp föld alól kibújni készülő zombi kezére emlékeztető gomba

egyébként teljesen ártalmatlan, szívós, fás állagú, és hazánkban is igen gyakori. Akár egy erdei kiránduláson, túraútvonal mellett is belefuthatunk.”

Ha gombászni mész, néhány alapszabályt be kell tartanod. Erről korábban az Ehető erdő: ezek a csak tavasszal gyűjthető finomságok a vadonban című cikkben írtunk részletesen.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


FONTOS
Vigyázat! Az Európa-szerte kapható összes tonhalkonzerv hatalmas egészségügyi kockázatot jelenthet!
150 mintából 148 bizonyult egészségre ártalmasnak. Mondjuk, mi a probléma velük.

Megosztom
Link másolása

Figyelmeztetést adtak ki a tonhalkonzervekkel kapcsolatban, amelyek egy olyan anyagot tartalmazhatnak, ami „óriási közegészségügyi kockázatot” jelenthet.

150 Európában véletlenszerűen tesztelt konzervből 148-ban higanyt találtak, amely bizonyos ráktípusokkal is összefüggésbe hozható.

A termékek több mint fele meghaladta az EU-ban engedélyezett 1 mg/kg határértéket.

A toxikus fém különösen veszélyes lehet várandós nőkre, mert károsíthatja a magzati agy fejlődését és tüdőkárosodást okozhat.

Anglia, Franciaország, Olaszország, Spanyolország és Németország tonhalkonzervjeit is megvizsgálták; Párizsban egy konzervben például rekordmagas, 3,9 mg/kg higanyszintet mértek.

A Bloom a Foodwatch France-szal közösen végezte a kutatást, és sürgős felhívást intézett a kormányokhoz az eredmények alapján. Felszólították az országokat, hogy „aktiváljanak egy védelmi záradékot” a 0,3 mg/kg feletti termékek értékesítésének megakadályozására.

Emellett kérték, hogy minden tonhalkonzervet távolítsanak el az iskolai menzákról, bölcsődékből, szülészetekről, kórházakból és idősotthonokból.

Karine Jacquemart, a Foodwatch France vezetője hozzátette:

„Ami végül a tányérunkon landol, egy óriási közegészségügyi kockázat, amelyet nem vesznek elég komolyan.

Nem adjuk fel, amíg nem lesz egy szigorúbb európai szabvány.”

Egy átlagos európai évente körülbelül 25 tonhalkonzervet fogyaszt, ami jelentős higanykitettséget jelenthet.

A higany különböző emberi és természetes forrásokból, például szén égetésével kerül a légkörbe. A higany mintegy 80%-a az óceánba jut, ahol a tengeri élőlények fogyasztják el. A tápláléklánc csúcsán végül olyan ragadozókban halmozódik fel, mint a tonhal.

A magas higanyszint kevésbé ismert hatásai közé tartozik a látás, a vesék és az idegrendszer károsodása is.

Patkányokon és egereken végzett kísérletek azt mutatták, hogy a higany fogyasztása különböző daganatokat is kiválthat - írja a The Sun.

A higanymérgezés különösen azok körében okoz aggodalmat, akik évek óta nagy mennyiségnek vannak kitéve.


Megosztom
Link másolása

FONTOS
Felháborító! Szülés előtt álló kismamáknak azt írják, előre főzzenek a férjüknek, és vasaljanak rájuk, mielőtt szülni mennek
Tényleg ennyire életképtelenek a férfiak, vagy csak hülyének nézik őket? És miért lenne a háztartás egyedül a nő gondja?

Megosztom
Link másolása

Döbbenetes poszt jelent meg a "Nem tehetsz róla, tehetsz ellene" Facebook-oldalon.

Egy olvasó küldött be egy fotót.

A kép egy kiadványról készült, amiben a szülés előtt álló kismamáknak azt javasolják, hogy mielőtt kórházba vonulnak, még gondoskodjanak a férjükről: főzzenek nekik több napi ételt, és vasalják ki az ingeiket.

Az olvasó a következő szavakkal tolmácsolta:

"Nemrég milyen csodálatos szóróanyagot fedeztem fel a védőnőtől kapott kismamapakkomban, avagy prioritások a szülés előtti pillanatokban."

A kommentelők közül páran is ezt firtatták, de mi is megkérdeznénk:

Aki ezt a kiadványt írta, melyik évezredben él? Miért is lenne a háztartás egyedül a nő gondja? Egy férfi már az ingét sem tudja kivasalni, és felöltözni sem tud egyedül? És tényleg ennyire hülyének és életképtelennek nézik a férfiakat, hogy előre megfőzött több napi élelem nélkül egyszerűen éhen halnak? És valóban ez lenne a legfontosabb egy szülés előtt álló nőnek, hogy még robotoljon egy sort, mielőtt egy több kilós gyermeket présel át a testén?

Emberek, hol élünk?

Íme, az eredeti poszt:


Megosztom
Link másolása


FONTOS
A Rovatból
Reagált a szülni készülő nőket vasalásra, főzésre buzdító írásra az államtitkár, aki maga is „egy 5 gyerekes apuka, aki maga vasalja az ingjeit"
Kijelentése nem csillapította a közhangulatot.

Megosztom
Link másolása

Ahogy mi is megírtuk, felháborító üzenetet közvetítő prospektus terjed a kismamák körében. Egy újdonsült anyuka a védőnői szolgálattól kapott kismamapakkjában fedezte fel a kiadványt, ami az alábbi kijelentést tartalmazza:

„Gondokodjunk előre Apáról is! Nem árt felkészülni otthonra több napi étellel és néhány kivasalt inggel.”

Ezt a nőket lekicsinylő és férfiakat is megalázó prospektust a Nem tehetsz róla, tehetsz ellene Facebook-oldalon osztotta meg egy felháborodott olvasó.

A hír futótűzként terjed azóta a neten. Nem rég pedig Takács Péter egészségügyi államtitkár is reagált a leírtakra.

Kommentjében kiemelte, ő, mint „egy 5 gyerekes apuka, aki maga vasalja az ingjeit" szintén felháborítónak tartja, hogy ez a kijelentés nyomtatásba került, és több kismamához eljuthatott.

Állítása szerint ez egy magáncég kiadványa, az abban leírtak „semmilyen formában nem tükrözik az egészségügyi kormányzat álláspontját” – szemlézte a 444.hu.

Hozzátette, ő maga is mindent megtesz, hogy „csak szakmailag korrekt, üzleti érdektől mentes, családbarát szempontoknak megfelelő kiadványokat” kapjanak a védőnők.

Halász Noémi, a Momentum szegedi alelnöke nyílt levélben reagált Takács Péter hangzatos ígéreteire:

„Ahogy Ön is írja, ez egy tájékoztató anyag, mely egyelőre nem tiszta milyen úton, hány nőhöz jutott el. […] Felmerül ugyanakkor az, hogy hogyan juthat egyáltalán el a kismamákig egy ellenőrizetlen anyag! Önök, mindent központosítottak, a védőnői hálózatot sorra rombolták az elmúlt évek során. Nem elvárható, hogy a túlterhelt védőnők ellenőrizgessenek minden továbbadásra kapott anyagot! Az Önök feladata lenne, hogy szabályozott keretek között tartsák a kiadványokat, és csak szakmailag megalapozott, minden hasonlóan soviniszta megjegyzéstől mentes anyagokat juttassanak el a kismamákhoz! Mi lett volna, ha kifejezetten káros, veszélyes tanács van az anyagban?”

A képviselőnő kifejtette továbbá, hogy ha a kormánynak arra van kapacitása, hogy a gyerekvédelem jegyében könyvek tucatjait fóliázza be, akkor, hogy történhet meg, hogy a kismamáknak átadott anyagokat nem ellenőrzik?!

Halász továbbment az ügyben, egyenesen a prospektust kiadó cég ügyvezetőjét kereste fel. Ők készségesen vállalták, hogy a kiadványból az ominózus mondatot eltávolítják, sőt az egész kiadványt újraszerkesztik - derül ki a politikus legutóbbi Facebook-posztjából.


Megosztom
Link másolása


FONTOS
Káros trend terjed a fiatalok között, a sadfishing, amire a szülőknek is oda kell figyelniük
Ha valaki hosszú ideig vadászik mások figyelmére, együttérzésére és támogatására, az magával és másokkal is kitol.

Megosztom
Link másolása

Sajnos amióta létezik közösségi média, azóta terjednek időnként ijesztő, kifejezetten káros trendek és kihívások.

Az egyik ilyen, pár éve terjedő jelenség a sadfishing.

A sadfisher olyan manipulátor, olyan típusú energiavámpír, aki kifejezetten mások együttérzésére, sajnálatára, figyelmére vadászik. Sadfishing az a jelenség a közösségi médiában, amikor valaki szándékosan oszt meg szomorú vagy drámai tartalmakat – például a valós vagy valósnak beállított nehézségeit, csalódásait, veszteségeit, szomorúságát, magányát – annak érdekében, hogy figyelmet és támogatást váltson ki másokból.

A sadfishing lehet akár őszinte megnyilvánulás is, ám gyakran előfordul, hogy a sadfisher a valósnál drámaibb helyzetet mutat be, hogy a reflektorfénybe kerüljön, és reakciót kapjon.

Egyik változata az, amikor mások gyászát fordítja valaki lájkokra, reakciókra, például rendszeresen oszt meg hírességek vagy ismerősök haláláról szóló posztokat, és így hívja fel magára a figyelmet.

Miért káros a sadfishing?

Például azért, mert gyakorlott manipulátorok is használhatják. Ha felkeltik tinik, fiatalok figyelmét, akkor az együttérzésükön keresztül férkőzhetnek a közelükbe, és réveheti őket különböző dolgokra.

Egy másik káros következménye az, ha a sadfishing révén valaki kihasználja a környezetét.

A harmadik veszély abban rejlik, hogy egy idő után azok hitelét is rontja a sadfisher, akik valós problémákkal küzdenek, és segítségre szorulnak. Például elvonhatjáák a figyelmet a mentális problémákkal küzdő, közösségi oldalakon segélykiáltásnak beillő posztokat közzétevő tinikről.

És az is a kockázatok közé tartozik, hogy aki beleáll a sadfishingbe, az úgy járhat, mint a farkast kiáltó fiú. amikor tényleg gond van, már nem veszik komolyan.

Tehát hosszú távon pont az ellenkező hatást érik el a sadfishing-posztok.


Megosztom
Link másolása