CULT

EZT a 10 filmet kellene megnéznie minden nőnek egyszer az életben

Jó kis mix. Neked bejön? Mit tennél még hozzá?
Sassy - sassy.hu
2019. március 05.


Megosztom
Link másolása

Ízek, imák, szerelmek főszereplőjét nem tartom elég karakteresnek, számomra súlytalan volt az egész történet, kifejezetten unalmasnak találtam, de végignéztem, mert enélkül hiteltelen lenne a véleményem.

Írtam hát egy listát az én kedvenceimről. Azokról, amikről úgy gondolom: na, ezeket nézzétek meg, lányok!

#1 Abigél

Gyermekkorom óta az egyik legkedvesebb regényem az Abigél. Minden évben egyszer elolvasom, és még most is találok benne újdonságot, mindig akad egy-egy olyan mondat vagy leírás, amely árnyaltabb jelentést kap. A belőle készült sorozatot is imádtam (bár a könyvet jobbnak, komolyabbnak tartom).

Miért szeretem? Mert tele van cselekvő, gondolkodó nőkkel: Horn Mici, az elkényeztetett kamaszból érett lánnyá váló Gina, Bánki. És még az engedelmes és szabálykövető Zsuzsanna testvér is kilép a Matula által keretek közé szorított szerepköréből.

Annyi, de annyi rétege van! Tökéletesen megírt könyv, és kiváló sorozat a tinédzserkorról, a közösség szerepéről, az első szerelemről, a felnőtté válás folyamatáról, a háború borzalmáról, amelynek eseményei lecsapódnak a zárt és fegyelmezett iskola falai között is.

#2 A számolás joga

Tipikus amerikai sikertörténet lett belőle, ennek ellenére nem tartom egyszer megnézhető tinglitangli filmnek. A legjobban azt tetszik benne, hogy valós történetet láthatunk arról, milyen küzdelmek vártak a tehetséges és szorgalmas, de többszörösen hátrányos helyzetű emberekre, a szegény családból származó afroamerikai nőkre. És jó, hogy film született arról, hogy a matek és a műszaki tudomány nem egyedül a fiúké, nem "a férfiak dolga".

#3 A nyolcadik utas: a Halál (Alien)

Először könyvben olvastam, és csak évekkel azután láthattam a filmet. Percek alatt kedveltem meg Ellen Ripleyt. Imádtam a klasszikus Csillagok háborúja trilógiát, és rengeteg sci-fit olvastam, de a Robina Crux hajótörésén kívül kevés történetben volt nő a főszereplő. És akkor végre jött A nyolcadik utas: a Halál, és ez a nő, akinek a a legtöbb esze volt a hajó legénységének tagjai közül.

Nem csak Ripley, hanem az őt alakító Sigourney Weaver is a példaképeim közé tartozott - még akkor is, ha a Dolgozó lányban kifejezetten ellenszenves nőt játszott. Ripley nem hagyományos szépségideál, nincsen rajta mindig fél kiló vakolat, nem a csinosan domborodó formákat és tökéletes, hosszú lábakat láttató ruhák miatt vonzó, hanem az erőteljes kisugárzása miatt.

#4 Erin Brockovich, zűrös természet

Akármikor néztem újra, mindig ugyanazt az élményt nyújtotta a film, mint először. Hihetetlen, hogy az, amiről szól, a durva környezetkárosítás, az emberi életek semmibevétele megtörténhetett - és megtörténik ma is számtalanszor. De sokak számára az is hihetetlen, hogy léteznek ilyen nők, akik addig kutatják eltökélten a nyomokat, és addig járnak egy-egy súlyos ügy után, amíg az igazságra fény derül.

Az igazi, 1960-ban született Erin Brockovich története is pontosan ilyen inspiráló. Valóban annak ellenére sikerült a segítségével megnyerni a PG&E elleni ügyet, hogy jogi végzettsége lett volna, és 333 millió dolláros kártérítést kellett fizetnie a nagyvállalatnak. Amikor pedig 2008-ban újra króm-trioxid szennyezést tártak fel Hinkleynél, az igazi Erin Brockovich újra harcba szállt.

#5 Dolgozó lány

Amerikai mese arról, hogy a nem előkelő családból származó, nem elit környéken lakó és munka mellett tanuló okos és kreatív nő hogyan száll szembe az előítéletekkel, hogyan játssza ki azt a nőt a környezetében, aki visszanyomná, milyen talpraesetten kezd önállóan dolgozni és végül hogyan kezdődik el végre, 30 évesen a karrierje. És hogyan lesz a környezete példaképe, a dolgozó lány, aki megcsinálta a szerencséjét. Mindhárom főszereplő (Melanie Griffith, Sigourney Weaver és Harrison Ford) zseniális.

#6 Kilenctől ötig

Különösen mostanában időszerű film, a #metoo botrányok után és a Time's Up mozgalom közepén. Három nő, aki nap mint nap szenved az irodában a szexista viselkedéstől és a zsarnok főnökétől, merész tervet eszel ki, miután egy véletlen baleset miatt egyiküket megzsarolja és szexre akarja kényszeríteni a férfi. Elrabolják és bezárják a főnöküket, és ők kezdik el irányítani a céget. És kiderül, hogy sokkal jobbak benne, mint a férfi. De aztán egy csomó bonyodalom történik, és úgy tűnik, a nők vesztésre állnak... nem árulom el a végét, nézzétek meg.

A film betétdala is felejthetetlen:

#7 Jackie Brown

Egy vagány nő, aki képes az orránál fogva vezetni a rendőröket és a rettegett bűnözőt is. Legalább ötször láttam, és nagyon megszerettem a főszerepet játszó Pam Griert.

#8 A csodatévő

Bár 1962-ben már filmre vitték a siket-vak Helen Keller aktivista és író történetét (Oscar-díjat kapott a film), a 2000-es változatot ajánlom, mert mai szemmel frissebb, élvezhetőbb. Helen Keller két éves kora előtt egy súlyos betegség miatt veszítette el a látását és a hallását. Egy látássérült fiatal nő, Anne Sullivan lett a nevelőnője, aki megtanította a jelnyelvre, később pedig speciális módszerrel beszélni; felnőttként Helen írni kezdett, és a fogyatékossággal élők. Helen Keller és Anne Sullivan életre szóló barátságot kötött. A csodatévő azt meséli el, hogyan sikerült Anne-nek megszelídítenie a siketsége és vaksága miatt dühös és kezelhetetlen kislányt, és hogyan ébresztett benne érdeklődést a külvilág iránt.

#9 Caroline?

Egy-két alkalommal ment még a kilencvenes évek elején ez a film a Magyar Televízióban, aztán soha. Mindkétszer megnéztem, feledhetetlen volt, nagy hatást gyakorolt rám. Visszaemlékezés egy fiatal nőre, aki azt állítja, ő az apa 15 éve eltűnt és halottnak hitt lánya, egy fiatal nőre, aki arra teszi fel az életét, hogy a fogyatékossággal élő "féltestvére" önállóvá válhasson, és képes legyen akkor is gondoskodni majd magáról, ha a szülei már nem élnek.

#10 A szív bajnokai

Ez is többször megnézhető, különösen nekem, mivel imádom Sandra Bullockot. (Gondolom, a listából az is kiderült már számotokra, hogy szeretem a valós eseményeket feldolgozó filmeket.) Csodálatos látni azt, hogy egy nőt nem érdekel egy kamasz múltja, csak az, hogy jelene és jövője legyen. Azt, hogy egy nő harcol egy vadidegen gyerekért, hogy gondoskodhasson róla, és normális életet biztosítson számára. És az is csodálatos, ahogyan egymásra talál és kinyílik egymás előtt Leigh Anne és Michael.

SZMO

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


CULT
Ők az első Voice-kiesők: négy versenyző távozott az első élő adásból
A műsor végén csapatonként álltak fel a versenyzők és a coachok, majd Istenes Bence sorban bejelentette azokat, akik továbbmentek a második élő show-ba. A végén négy kieső maradt.
Sassy - sassy.hu
2023. október 29.


Megosztom
Link másolása

Lezajlott a The Voice zenei tehetségkutató első élő show-ja, amelyből végül Cinzia Conso, Haga Jázmin, Homoki Gábor és Bakti Ádám búcsúzott.

A műsor végén csapatonként álltak fel a versenyzők és a coachok, majd Istenes Bence sorban bejelentette azokat, akik továbbmentek a második élő show-ba.

12 versenyző állt színpadra, a produkciók után pedig a két körös szavazás után négyüknek búcsúznia kellett a versenytől.

Érdekesség, hogy Curtisnek két mentoráltja számára is véget ért a verseny, Trokán Nórának pedig minden csapattagja továbbjutott.

Itt a videó az eredményhirdetésről.

(via rtl.hu)


Megosztom
Link másolása

CULT
Csodák pedig vannak: Samantha Jones visszatér!
Az HBO is megerősítette, hogy Kim Cattrall szerepelni fog a hamarosan induló sorozatban.

Megosztom
Link másolása

Sokak álma teljesül azzal, hogy Kim Cattrall visszatér a Szex és New York folytatásának második évadába. Az És egyszer csak... című HBO-sorozat tavalyi, első évadában a négy legendás főszereplő közül csak három sorsát követhettük nyomon, amit sok rajongó nehezményezett, mert szerintük Cattrall volt a sorozat „sava-borsa”.

Kisebbfajta csoda történt, hiszen köztudott, hogy a Samantha Jonest alakító Cattrall összerúgta a port a főszereplővel, Sarah Jessica Parkerrel, és gyakorlatilag kimondta: nagyjából nulla az esélye annak, hogy a legendás négyes újra összeálljon. Még Michael Patrick King showrunner is úgy látta tavaly februárban: reálisan nézve nem számít arra, hogy Kim Cattrall valaha is feltűnik a sorozatban.

A visszatéréséről szóló hír először a sajtóban röppent föl, de aztán a gyártó HBO Max is megerősítette.

A 66 éves Cattrall jelenetét vagy jeleneteit még márciusban forgatták New Yorkban, így szinte hihetetlen, hogy korábban nem szivárgott ki ez a bombasztikus hír.

Így tartották titokban – lapozz!



Megosztom
Link másolása


CULT
Svédország nyerte az Eurovíziós dalfesztivált, de sokan máris bundát emlegetnek
A több mint négy órás műsorban 26 ország versengett az első helyért és a jövő évi Eurovízió házigazdájának címéért.

Megosztom
Link másolása

Svédország 583 ponttal nyert Liverpoolban a döntőben, miközben a brit Mae Muller az utolsó előtti helyen végzett mindössze 24 ponttal (tegyük hozzá, hogy az egész jó hard rockkal induló Németország pedig az utolsó lett). Az eredmény ellenére a rajongók azt mondták, hogy az angol lány büszke lehet a teljesítményére - de az eredményt bundának tartják.

Az egyikük így fogalmazott:

„Neeee, ez tuti bunda. Finnország sokkal jobb volt.”

Egy másik pedig így írt:

„Az Eurovízió meg lett bundázva, nem kellene megengedni, hogy olyan versenyzők, akik már nyertek korábban, újra induljanak, igazságtalan a többiekkel szemben, akiknek még nincs ekkora rajongói táboruk.”

Míg egy harmadik megjegyezte:

„Micsoda durva bunda! Mae büszke lehet.”

Az Eurovíziós Dalverseny végső szavazása során a nézők szavazatai mellett az egyes országok szakmai zsűrijének pontjait is figyelembe veszik az összesítés során.

Nos, ha ez utóbbi nem lenne, egyértelműen a finn versenyző vitte volna el a showt

aki fülbemászó, vicces dalával a legtöbb nézői pontot kapta.

Csakhogy a szakmai zsűri, ahogy évről évre, most is teljesen értelmezhetetlen szempontok alapján adta a pontjait.

Olyan dalok, melyeket már most rongyosra játszanak a rádiók (például a lengyel versenyző hatalmas nyári slágere, a Solo)

szinte alig kapott pontot, míg mások, egyértelműen unalmas és jellegtelen zenéjükre a szakmai zsűri két kézzel szórta azokat.

A svéd Loreen egyébként történelmet írt, ő az első nő, aki kétszer is megnyerte az Eurovíziót. Elsőként 2012-ben diadalmaskodott. A összesen 583 pontot szerzett, és ezzel megelőzte a finn Kaarija-t, aki az összesítésben 526 pontot kapott.

A győzelemmel Svédország Írországgal együtt a legtöbb győzelmet arató nemzetek közé került, egyenként hét első hellyel.

Lapozz, és meghallgathatod a győztes dalt!



Megosztom
Link másolása


CULT
Meghalt Tina Turner, a rock'n'roll nagyasszonya
83 éves volt. Életét három memoár, egy életrajzi film, egy zenés musical és 2021-ben a Tina című elismert dokumentumfilm örökítette meg.

Megosztom
Link másolása

Tina Turner, a rock'n'roll úttörő sztárja, aki a nyolcvanas években vált popóriássá, 83 éves korában, hosszan tartó betegség után elhunyt - közölte a sajtósa.

Az elmúlt években egészségi állapota megromlott, 2016-ban bélrákot diagnosztizáltak nála, 2017-ben pedig veseátültetésen esett át - írta a Guardian.

Turner 1939. november 26-án született Anna Mae Bullockként, és a Tennessee állambeli Nutbushban nőtt fel, ahol gyermekként felidézte, hogy gyapotot szedett a családjával. A kisváros templomi kórusában énekelt, tinédzserként pedig bebeszélte - vagy inkább beénekelte - magát Ike St Louis-i zenekarába: Ike elutasította a kérését, hogy csatlakozhasson, amíg meg nem hallotta, hogy a Kings of Rhythm egyik fellépése alatt megragadta a mikrofont, hogy előadja BB King You Know I Love You című dalát.

Turner megerősítette és felerősítette a fekete nők alakító szerepét a rock'n'rollban, és olyannyira meghatározta a zene e korszakát, hogy Mick Jagger bevallotta, színpadi személyiségéhez az ő magasröptű, energikus élő előadásaiból merített ihletet.

Miután két évtizedig együtt dolgozott bántalmazó férjével, Ike Turnerrel, egyedül vágott neki a világnak, és - a kezdeti sikertelenséget követően - a Private Dancer című albumával a nyolcvanas évek egyik meghatározó popikonjává vált. Életét három memoár, egy életrajzi film, egy zenés musical és 2021-ben a Tina című elismert dokumentumfilm örökítette meg.

"Turner zenei karaktere mindig is a titokzatosság és a fény, a melankólia és a kegyetlen vitalitás kombinációja volt, amely gyakran kacérkodott a veszéllyel" - írta Daphne A Brooks a Guardian számára 2018-ban.


Megosztom
Link másolása