ÉLETMÓD

Súlyos téma: eláruljuk azt a 13 okot, amiért nem tudsz lefogyni!

Fogytál ugyan, de minden igyekezeted ellenére a mérleg egyszerűen nem akar többet mozdulni a megfelelő irányba. Mondjuk is, miért.

Megosztom
Link másolása

Ha valaha próbáltál diétázni, akkor te is szembesülhettél már a rettegett fogyási platóval. Chloe Thomas, személyi edző, életmód- és táplálkozási tanácsadó a Sun Health-nek elmondta, hogy ha nehezen sikerül megszabadulni az utolsó néhány kilótól, annak több oka is lehet.

Nézzük meg, mi az a 13 dolog, ami akadályozhat téged a fogyásban — és hogyan győzheted le ezeket:

1. BECSAPNAK A DIÉTÁS ÉTELEK

Könnyen megbocsátható, ha azt gondolod, hogy a diétás ételek segítenek a fogyásban. Azonban Claire Hitchen, a hormonális egészségre specializálódott táplálkozási szakértő elmondta, hogy az „alacsony zsírtartalmú” vagy „diétás” feliratú termékek valójában megnehezíthetik az egészséges testsúly fenntartását.

„Ennek oka az, hogy amikor ezekből az élelmiszerekből eltávolítják a zsírt, általában hozzáadott cukorral vagy más adalékanyagokkal pótolják az elveszített ízt.”

Claire szerint a jó minőségű zsír fontos része az egészséges étrendnek.

„Szükségünk van zsírokra, hogy felszívódjanak olyan fontos vitaminok, mint az A, D, E és K vitaminok, amelyek zsírban oldódóak.

Az alacsony zsírtartalmú étrend a hormontermelést is befolyásolhatja, ami nem jó hír sem a hormonjaink, sem a testsúlykontroll, sem az általános egészségünk szempontjából.”

Emellett Claire azt is megjegyzi, hogy tanulmányok összefüggést mutattak ki az adalékanyagok és emulgeálószerek – amelyek gyakran előfordulnak feldolgozott, diétás ételekben – és a súlygyarapodás, valamint egyéb egészségügyi problémák között.

„Hagyd el a 'diétás' címkéket, és inkább a teljes, minimálisan feldolgozott, tápanyagban gazdag ételekre koncentrálj. Például válaszd a teljes joghurtot és tejet a zsírszegény, 0%-os vagy sovány helyett. Ezek tápanyagban gazdagabbak és hosszabb ideig teltségérzetet biztosítanak.”

2. TÚL GYORSAN ESZEL

„A lassú étkezés segíthet csökkenteni az étel utáni sóvárgást és jelentősen hozzájárulhat a testsúly szabályozásához” – mondja Claire.

Figyelmeztet, hogy a kapkodó étkezés – amely gyakran a rohanó életmód eredménye – túlevéshez vezethet. Ha tévét nézve eszünk este vagy útközben kapunk be valamit, kevésbé valószínű, hogy észrevesszük, mikor vagyunk tele.

„Szánj több időt a nyugodt étkezésekre, ne siess. Korlátozd a zavaró tényezőket, és figyelj arra, mit eszel,

érezd az étel illatát és ízét, legyél teljesen jelen, hogy a lehető legjobban élvezhesd az étkezést.”

Kevés az időd? Kezdésként próbáld meg naponta csak egy étkezésnél ezt.

3. AZ ÉTRENDED NEM TARTALMAZ ELÉG ROSTOT

A rost a legalacsonyabb kalóriatartalmú tápanyag, csupán két kalóriát tartalmaz grammonként. Összehasonlításképpen, a zsír grammonként kilenc kalóriát. Ennek ellenére

az emberek kevesebb mint negyede helyezte előtérbe a több rost fogyasztását, inkább a kevesebb cukor- vagy zsírfogyasztásra összpontosít.

A rost azonban segíthet abban, hogy jóllakottnak érezzük magunkat (és megakadályozza, hogy később nassolni vágyjunk), segíthet a vércukorszint szabályozásában és támogatja a „jó” baktériumokat a bélben.

Carrie Ruxton dietetikus elmondja: „A rost egyszerűen olyan természetes növényi anyag, amit a szervezetünk nem tud megemészteni. Gyakori forrásai közé tartoznak a teljes kiőrlésű gabonák, a babok és hüvelyesek, a gyümölcsök és zöldségek, a héjas burgonya, a diófélék és a magvak.

4. A HORMONJAID NEM SEGÍTENEK

Amikor a hormonjaid nincsenek egyensúlyban, az sok területre hatással lehet, beleértve a testsúlyszabályozást is.

„A hormonok, legyen szó nemi hormonokról (ösztrogén és progeszteron), pajzsmirigyhormonokról, stresszhormonokról (kortizol) vagy másról, mind befolyásolhatják a testsúlycsökkentési céljaidat. Ezek a hormonok kulcsszerepet játszanak a testzsírtermelésben, abban, hogyan éljük meg a stresszt és az éhséget,

valamint az anyagcserénkben, amely során az ételből származó kalóriákat energiává alakítjuk.”

Azt javasolja, hogy válassz mediterrán típusú étrendet, amely gazdag színes, magas rosttartalmú és gyulladáscsökkentő ételekben, hogy támogassa a hormonok optimális működését.

„Ez azt jelenti, hogy sok fehérjét, zöldséget és gyümölcsöt fogyasztasz, valamint teljes kiőrlésű gabonákat és egészséges zsírokat, hogy tápláld a bélrendszered és a hormonrendszered is.”

Claire továbbá azt ajánlja, hogy korlátozd a hormonrendszert megzavaró vegyi anyagokat, más néven „endokrin diszruptorokat”, mint például a műanyagokból kioldódó BPA-t, PFAS-t és ftalátokat.

„Ezek gyakran megtalálhatóak műanyagokban, tisztítószerekben és szépségápolási termékekben – mondja Claire. -

Tanulmányok kimutatták, hogy ezek a hormonokat megzavaró vegyi anyagok befolyásolhatják az anyagcserét, a zsírraktározást és a testsúlyszabályozást.

Ehelyett használj műanyagmentes élelmiszertárolókat, és háztartási termékeket, ahol csak lehet.”

5. STRESSZELSZ

A stressz gyakran érzelmi evést válthat ki, ami meghiúsíthatja a fogyási céljaidat.

Ráadásul a stresszhormon, a kortizol hozzájárulhat a zsír felhalmozódásához az alsó has körül – ezt a jelenséget nevezik „stresszhasnak”.

Chloe azt javasolja, hogy találj egészséges módszereket a stressz kezelésére. „Próbálj meg mozogni, meditálni, légzőgyakorlatokat végezni, vagy több időt tölteni a szeretteiddel.”

Még az is segíthet, ha beszélsz a stresszről a barátaidnak vagy családtagjaidnak.

6. TÖBB ALVÁSRA VAN SZÜKSÉGED

A rossz alvás megzavarhatja a hormonszinteket, és növelheti a magas kalóriatartalmú ételek utáni sóvárgást, így nehezebbé téve a fogyást.

„Ha túl fáradt vagy, nehezebb lehet az edzés. Törekedj arra, hogy minden éjjel 7-9 órát aludj, hogy támogasd a fogyási erőfeszítéseidet”

– mondja Chloe.

Ha már kipróbáltad az általános alvásjavító stratégiákat, mint például a technológiamentességet lefekvés előtt, a nyugodt alvási környezet kialakítását és az ugyanabban az időben történő lefekvést és ébredést, fontold meg a kognitív viselkedésterápiát lefekvés előtt.

Ez egyfajta beszédterápia, amely célja, hogy megváltoztassa a gondolkodás- és viselkedésmódodat.

7. NEM MOZOGSZ ELEGET

Bár az étkezés és diéta fontos szerepet játszik a fogyásban, a mozgás is alap. „Ha nem mozogsz eleget a nap folyamán, nehéz lehet létrehozni a fogyáshoz szükséges kalóriadeficitet. Próbálj meg több mozgást beépíteni a napi rutinodba, például sétálj, biciklizz, vagy használd a lépcsőt.”

Bármikor, amikor lehetőséged van, gyalogolj inkább,

és vezess be olyan hétvégi tevékenységeket, amelyek támogatják a fogyási céljaidat, például családi biciklitúrákat, próbálj ki egy új edzőtermi órát egy barátoddal, vagy tegyél hosszú sétákat.

8. NEM ISZOL ELEGET

Mikor ittál utoljára vizet?

„A kiszáradást néha összetéveszthetjük az éhséggel, ami túlevéshez és nassoláshoz vezethet – figyelmeztet Chloe. - Ezért fontos, hogy elegendő vizet igyál a nap folyamán, hogy hidratált maradj és támogasd a szervezeted természetes működését.”

Azt javasolja, hogy naponta 6-8 pohár folyadékot fogyassz,

beleértve a vizet, a tejet, a cukormentes italokat, valamint a teát és a kávét is.

9. HIÁNYOZNAK A KULCSFONTOSSÁGÚ TÁPANYAGOK

Tudtad, hogy bizonyos tápanyaghiányok gyakoribbak a túlsúlyos embereknél, mint a normál testsúlyúaknál?

„Ez azért van, mert sok vitamin és ásványi anyag kulcsszerepet játszik az anyagcserében és az inzulinrezisztencia kialakulásában, amik befolyásolják a vércukorszint szabályozását”

– magyarázza Claire.

Hozzáteszi, hogy például az alacsony D-vitamin és jód szint súlygyarapodással hozható összefüggésbe.

„Egy tanulmányban, amely a magnéziumszintet vizsgálta, a magnézium-kiegészítők szedése jelentősen csökkentette a BMI-t a magnéziumhiányos emberek körében.”

„Ha kiderül, hogy alapvető tápanyagok hiányoznak, fontold meg, hogy speciális étrend-kiegészítőket szedj, miközben növeled az ezekben gazdag ételek fogyasztását is” – mondja Claire.

10. NEM KÖVETED NYOMON, HOGY MIT ESZEL

Egy darabka csoki, egy keksz a dobozból, egy kis pohár bor munka után, néhány kanál a gyerekek megmaradt vacsorájából... ezek a plusz kalóriák összeadódnak.

Ha úgy gondolod, kevesebb kalóriát fogyasztasz, mint amennyit elégetsz, Chloe azt javasolja, hogy kövesd nyomon, mit eszel,

hogy segítsen felismerni a mintákat, észrevenni a haladást, és szükség szerint módosításokat végezni.

„Fontold meg, hogy egy étkezési naplót vezess, hogy lásd a kalóriabeviteledet. Figyeld meg azt is, hogy akkor eszel-e, amikor éhes vagy, vagy csak unalomból vagy megszokásból.”

11. NEM VÉGZEL SÚLYZÓS EDZÉST

A heti több órányi kardió segíthet abban, hogy hosszú távon csökkenjen a mérleg mutatója. De ha el akarod érni a céljaidat, Chloe szerint kulcsfontosságú, hogy súlyzós edzést is beépíts a heti edzéstervbe. Ez nemcsak a tested formálásában segít, hanem az anyagcserédet is felpörgetheti.

„Az erősítő edzés segít az izomtömeg növelésében, ami növelheti az anyagcserédet, és segíthet a fogyásban” – magyarázza.

12. NEM VISZEL BE ELÉG KALÓRIÁT

A túlzott koplalás is kontraproduktív lehet a fogyás szempontjából.

„Néha a drasztikus kalóriacsökkentés lelassíthatja az anyagcserét, és megnehezítheti a fogyást

– figyelmeztet Chloe. - Győződj meg róla, hogy elegendőt eszel a tested energiával való ellátásához és az anyagcseréd támogatásához.”

13. KIHAGYOD AZ ÉTKEZÉSEKET

Kerülöd a reggelit vagy kihagyod az ebédet? Bár ez valóban csökkentheti a kalóriabevitelt, Chloe elmagyarázza, hogy ez később a nap folyamán túlevéshez vezethet és megzavarhatja az anyagcserédet. „Törekedj arra, hogy rendszeres, kiegyensúlyozott étkezéseket és nassolnivalókat fogyassz a nap folyamán, hogy stabilan tartsd az energiaszintedet és támogasd a fogyást” – mondja.

Válassz egy fehérjében gazdag reggelit, például görög joghurtot, bogyós gyümölcsöket és magvakat, hogy hosszabb ideig jóllakottnak érezd magad.


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Ez történik az emberi testtel, ha 9 hónapot tölt az űrben, ezzel néznek most szembe az asztronauták
Izomsorvadás, idegrendszeri betegségek, látáskárosodás – csak néhány a komoly egészségügyi kockázatok közül.

Megosztom
Link másolása

Egészen biztosan te is hallottál már az űrállomáson rekedt asztronautákról, és arról, hogy késett a megmentésük.

Egy nyolcnapos küldetésből lett kilenc hónapos tartózkodás az űrben. A NASA két asztronautája, Sunita Williams és Barry Wilmore most végre hazatérhetett.

De milyen hatással van az emberi szervezetre, ha ennyire hosszú ideig van az űrben?

Az emberek fejlődésük során a földi élethez alkalmazkodtak: a gravitációhoz, a természetes napfényhez. Ráadásul jóval kisebb sugárzáshoz vagyunk szokva. Az űrben azonban nincsen gravitáció, nincsen természetes napfény és nagyobb a kozmikus sugárzás szintje. Már eleve fizikai kihívást jelent a súlytalanság állapota, ám ez így együtt komolyan megterheli az emberi szervezetet.

A nagy energiájú sugárzás (amitől a Földön a légkör és bolygónk mágneses mezője véd) szakértők szerint DNS-károsodáshoz vezethet. Megnövekszik a rákbetegségek, neurodegeneratív betegségek, szív- és érrendszeri problémákhoz és az immunrendszer diszfunkciójának kialkulásának esélye.

A neurodegeneratív betegségek például az idegek károsodásával járó folyamatok, melynek következtében az agy funkciói csökkennek. A neurodegeneratív betegségekben az idegsejtek szerkezeti és funkcionális sérülése vagy előrehaladott pusztulása jellemző.

Mivel a gravitáció kulcsszerepet játszik az emberi test működésében, annak hiánya számos káros hatással jár.

Amikor az asztronauták szervezetét nem a földi élet során megszokott erőhatások érik, a két leggyakoribb probléma a csontsűrűség csökkenése és az izomsorvadás.

NASA szerint az asztronauták csontsűrűsége havonta körülbelül 1%-kal csökkennek, ha nem tesznek meg bizonyos óvintézkedéseket. A csontok emiatt gyengébbé és törékenyebbé válnak. Az izmok pedig azért kezdenek sorvadni az űrben eltöltött idő alatt, mert nincsenek kitéve olyan fizikai igénybevételnek, mint a Földön.

A gravitáció hiánya miatt a testfolyadékok felfelé áramlanak, ami növeli koponyaűri nyomást, ez pedig károsíthatja a látást.

A fejfájás is gyakori probléma az űrben. Egy 2024-es tanulmányból kiderült, hogy 24 megkérdezett asztronautából 22 gyakran szenvedett fejfájástól a Földtől távol töltött 26 hét alatt.

A zárt, elszigetelt környezet, a korlátozott társas kapcsolat az emberek mentális egészségét kezdi ki. Ez stresszhez, alvászavarokhoz, a kognitív teljesítmény csökkenéséhez és hangulatváltozásokhoz vezethet.

Bár még 700 ember járt az űrben, az eddigi kutatások szerint az asztronauták többsége idővel felépül. Ehhez általában annyi időt vesz igénybe, mint amennyi ideig távol voltak. A rövid, néhány napos alacsony Föld körüli pályán zajló küldetések esetében a biológiai károsodások 95%-a visszafordítható a visszatérés után.

Néhány hatás azonban - például a csontsűrűség csökkenése és a látásromlás, látáskárosodás - a hosszú ideig tartó űrben tartózkodás után megmaradhat.

Forrás: Sky.com


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Elég napi 3 pohár ebből az italból, és elkerül a demencia - bizonyítják a kutatások
A demencia mellett a szívbetegségek, sőt a rák ellen is hatásos.

Megosztom
Link másolása

A demencia világszerte egyre nagyobb probléma: a számítások szerint 2060-ra meg fog duplázódni a betegek száma.

Sokan próbálnak életmódváltással védekezni: az egészséges táplálkozás, a testmozgás, a társas kapcsolatok és a mentális aktivitás mind segíthetnek csökkenteni a demencia kockázatát.

Egy új japán kutatás viszont egy meglepően egyszerű módszert talált: egy hétköznapi italt,

amely már néhány korty után is hozzájárulhat az agy egészségéhez.

A zöld tea és az agy

Japán kutatók közel 9000 felnőtt kávé- és teafogyasztási szokásait elemezték, és agyi vizsgálatokkal nézték meg, milyen hatással vannak ezek az italok a fehérállományukra. Az eredmények egyértelműek voltak:

a rendszeres zöldteafogyasztók körében kevesebb volt az olyan agyi elváltozás, amely a demencia előfutára lehet.

Bár a kávé ilyen téren nem mutatott védőhatást, a kutatók szerint napi három vagy több csésze zöld tea jelentősen csökkentheti a kognitív hanyatlás esélyét. Ez egybecseng más kutatásokkal is:

- Egy 2022-es meta-analízis szerint minden rendszeresen elfogyasztott csészényi zöld tea 6%-kal csökkentheti a demencia kockázatát.

- Egy másik tanulmány azt mutatta ki, hogy napi 2-3 csésze zöld tea jelentősen csökkenti a kognitív hanyatlás esélyét – de ha valaki ennél többet iszik, már nem tapasztalható ugyanilyen erős védőhatás.

Nem véletlen, hogy a görögországi Ikaria szigetén, ahol a lakosok rendkívül magas életkort érnek meg, és alig fordul elő demencia, a zöld tea is a hosszú élet titkai között szerepel.

A zöld tea több fronton is harcol

A zöld tea előnyei nem állnak meg az agy védelménél. Tele van antioxidánsokkal, különösen epigallokatekin-galláttal (EGCG), amely:

- Gyulladáscsökkentő hatású

- Segíthet csökkenteni a rák és a stroke kockázatát

- Javíthatja a szív egészségét

A kutatások szerint a rendszeres zöldtea-fogyasztás hozzájárulhat a vérnyomás és a koleszterinszint csökkentéséhez,

így segíthet megelőzni a szívbetegségeket és a stroke-ot.

Egy 2023-as tanulmány szerint azok,

akik napi 2-4 csésze zöld teát isznak, akár 24%-kal is csökkenthetik a stroke kockázatát.

Tehát ha eddig azt gondoltad, hogy a zöld tea csak egy ártalmatlan luxuscikk a kávé helyett, lehet, hogy érdemes újragondolnod. Az eredmények szerint nemcsak az agyműködésedet, hanem a szívedet és az egész testedet is védi – ráadásul pár csésze is elég lehet ahhoz, hogy hosszú távon érezhető legyen a hatása.

Via NewYorkPost


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A 10 legjobb kutyafajta lakásokba és kis házakba - a hetedik meg fog lepni mindenkit!
Ha csak kis hely áll rendelkezésedre, de nagyon vágysz egy szőrös barátra.

Megosztom
Link másolása

Lakásban élni egy kutyával nem mindig egyszerű mutatvány, de szerencsére vannak olyan fajták, amelyek kifejezetten jól tűrik a kisebb tereket. Fontos persze átgondolni, mennyi mozgásteret tudsz nekik biztosítani, de több mint egy tucat fajta simán megállja a helyét egy lakásban is – és nem mindegyik pici termetű!

Például ott az angol agár, akiről elsőre mindenki azt hiszi, óriási tér kell neki, pedig valójában nem olyan nehéz kielégíteni a mozgásigényét. A lényeg, hogy legyen lehetősége kirohangálni magát.

A mérettől függetlenül minden kutyának jár a napi legalább 30 perc mozgás, akár egyben, akár több kisebb sétára elosztva.

Nem szabad elfelejteni azt sem, hogy felelős gazdiként mekkora időt és figyelmet tudsz szentelni a négylábúnak. Ha mindenre felkészültél, mutatjuk a lakás- és kiskertes-otthon kompatibilis fajtákat, visszafelé haladva a tizediktől az első helyezettig.

10. Cavalier King Charles spániel

Magasság: kb. 30-33 cm

Súly: 6-8 kg

Várható élettartam: 12-15 év

Ez az elbűvölő spániel soha nem nő 33 centi fölé, és akár 15 évig is hű társad lehet. Kiváló választás kisebb lakásokba, mert imád a gazdája közelében lenni, de nem foglal túl sok helyet. Egy igazi kis árnyékkutya, aki mindig követ, akármerre is mész.

9. Bulldog

Magasság: 35-38 cm

Súly: 18-23 kg

Várható élettartam: 8-10 év

Tömzsi test, ráncos pofa, cuki tekintet – a bulldog remek társ lehet egy kisebb otthonban is. Nem túl aktív, így nem fog össze-vissza rohangálni és láb alatt lenni. Ha szeretnéd elkerülni, hogy fél lépést se tehess nélküle, gyakran épp elég lusta lesz, hogy békésen szundikáljon valahol a nappali sarkában.

8. Bichon frisé

Magasság: 24-29 cm

Súly: 5-8 kg

Várható élettartam: 14-15 év

Ha allergiás vagy a kutyaszőrre, de mégis szeretnél egy kis bolyhost, a bichon frisé lehet a megoldás. Göndör bundája alig hullik, így kevésbé irritál. Kicsi termetű, ezért egy lakásban sem foglal sok helyet. Játékos, barátságos, könnyen alkalmazkodik a szűkebb élettérhez is, csak a napi mozgását ne felejtsd el biztosítani.

7. Basset hound

Magasság: kb. 38 cm

Súly: 18-29 kg

Várható élettartam: 12-13 év

Hosszú fülek, rövid lábak, elképesztő szaglás – a basset hound mindent megszimatol, ami az orra elé kerül. Szerencsére már egy háztömb körüli séta is ki tudja elégíteni a kíváncsiságát, hiszen lépésenként megáll vizsgálódni. Lakásban is megfér, ráadásul nem igényel óriási mozgásteret.

6. Yorkshire terrier

Magasság: 18-20 cm

Súly: kb. 3 kg

Várható élettartam: 11-15 év

Parányi termet, nagy temperamentum – a yorkshire terrier nem csak egy imádnivaló öleb, de igazi kis védelmező is. Előfordulhat, hogy a hatalmas szívével többet ugat, mint hinnéd, de méretéből adódóan még a legkisebb lakásban sem lesz útban. Esténként pedig boldogan kucorodik oda a gazdi ölébe.

5. Mopsz

Magasság: 25-33 cm

Súly: 6-8 kg

Várható élettartam: 13-15 év

Az ennivalóan gömbölyded mopsz hajlamos kicsit túlenni magát, ezért figyelj oda az adagokra, nehogy túl sok hurkát növesszen magára. Mozgásigénye nem túl nagy (persze ez a nevelésétől is függ), így egy lakásban is remekül tartható. Nem árt, ha hozzászoktatod a rendszeres sétához, hogy egészséges maradjon.

4. Máltai selyemkutya

Magasság: 17-23 cm

Súly: kb. 3 kg

Várható élettartam: 12-15 év

A máltai selyemkutya apró, hófehér teremtés, amely képes egészen hosszú bundát növeszteni. Sokan masnis copfot vagy más édes fazont alakítanak ki a szőréből. Kicsi, ezért könnyen elfér egy lakásban, és boldogan csatlakozik a gazdi minden tevékenységéhez. Szeret a középpontban lenni, de nem csinál nagy felfordulást.

3. Biewer terrier

Magasság: 18-28 cm

Súly: 2-4 kg

Várható élettartam: akár 16 év

A biewer terrier létezik, és nem csak egy rosszul tenyésztett "yorkie". Ez a játékos kis szőrpamacs kifejezetten szeret kergetni mindent, ami mozog, vagy legalábbis kis prédának látszik. A lakásban ezért érdemes vigyázni a szétszórt zoknikkal és tárgyakkal. Komolyabb kalandokat sem veti meg, de a kis helyet is könnyen megszokja.

2. Border terrier

Magasság: 30-38 cm

Súly: 6-7 kg

Várható élettartam: 12-15 év

Bár kicsit magasabb, mégsem foglal túl nagy helyet a border terrier. Könnyű testalkatú, és imád kirándulni, mozogni, kalandozni a gazdival – de a lakásban is simán elvan, ha már levezette az energiáit. Nem kell aggódnod, hogy felborogatja a bútorokat, de a rendszeres mozgást mindenképp biztosítsd neki.

1. Angol agár

Magasság: 71-76 cm

Súly: 27-32 kg

Várható élettartam: 10-13 év

Talán elsőre furcsa, de a listán az első helyezett a karcsú, atlétikus angol agár. Sokan azt hiszik, hatalmas lakás kell neki, de a valóságban az angol agár meglepően lustává válik a futásokon kívül. Ha biztosítod számára a lehetőséget, hogy időnként nagyot rohanjon vagy hosszabb sétákat tegyen, akkor a nap hátralévő részét szívesen szundikálja át akár egy kisebb lakásban is.

(A nyitóképen egy Bajor hegyi véreb látható)


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Jó hír volt Covidosoknak: vissza lehet hozni az elvesztett szaglást és ízérzést!
Visszatérhet a covid utáni szaglás és ízlelés? Felbukkant egy új módszer – és elég durva.

Megosztom
Link másolása

Aki átvészelte a koronavírust, az tudja, hogy az egyik legrosszabb covid-örökség a makacs szaglás- és ízlelésvesztés. A WHO adatai szerint száz fertőzöttből nagyjából hatnál makacsul és hosszú távon fennmaradhat a probléma, sőt világszerte milliókat érinthet ez a kellemetlen állapot. Eddig sokan szaglótréninggel vagy szteroidos kísérletekkel próbáltak visszakapaszkodni a régi ízek és illatok világába, de sokan vannak, akiknek ez sem jött be.

Most viszont egy új, kicsit sci-fibe illő orvosi megoldás is szóba került:

a londoni University College London Hospitals NHS Foundation Trust (UCLH) sebészei egy funkcionális orrvövényplasztikának (fSRP) nevezett módszerrel bővítik az orr légútjait – és ettől, ahogy ők tapasztalják, újraindul a szaglás.

12 páciensnél alkalmazták ezt a technikát, akik mind jelentős javulásról számoltak be, míg a kontrollcsoportban szaglás tréninget végzők közül 40%-nál romlottak a tünetek.

Az apró rekonstrukciós műtét körülbelül 30%-kal megnöveli az orrjáratot és a légáramlást is, így visszaadja az illatok megérzésének, és ezzel együtt az ízek felfedezésének képességét.

Az orvosok szerint az eljárás rendkívül biztonságos, és ha további kutatások is megerősítik hatékonyságát, akkor a jövőben szélesebb körben is elérhetővé válhat a hosszú Covid tüneteitől szenvedő betegek számára.

A kutatás egy fontos áttörés, mert eddig a hosszú Covid miatt kialakult szaglás- és ízlelésvesztésre nem létezett hatékony, sebészeti megoldás,

és sok beteg évekig küzdött ezekkel a tünetekkel.

Hogy mi lehet a háttérben, arról Dr. Mangó Gabriella orvos-természetgyógyász is elmondta a véleményét a Borsonline-nak:

„Az fSRP-nél

az orrsövény megpiszkálásával a vérkeringés fokozódhat, ez pedig segíthet a regenerációban. Ekkor az immunrendszer nagyobb lehetőséget kap arra, hogy felismerje azokat a sejteket, amik esetleg coviddal fertőzöttek.”

Szerinte az idegvégződések is kaphatnak egyfajta „ütést” a műtét során, ami beindíthatja a regenerációjukat, miközben a megnövelt vérellátás is rásegít a gyógyulásra.

Egy biztos:

aki a covid nyomán belefáradt, hogy nem érzi a reggeli kávé illatát, vagy csak félkarú óriásként kóstol végig bármilyen ebédet, annak minden ötlet jól jöhet,

ami esélyt ad a szaglás és az ízek visszanyerésére. Az fSRP valószínűleg hamarabb lehet elérhető, hiszen a rekonstrukciós műtéteket hazai fül-orr-gégészek is már régóta alkalmazzák.

Via Borsonline


Megosztom
Link másolása