ÉLETMÓD

Egy TikToker elárulta: így tisztíthatod meg a mosógépet mindössze két egyszerű hozzávalóval

Mind a két hozzávaló filléres, és ott van a háztartásodban.

Megosztom
Link másolása

Észrevetted már, hogy rossz szag jön a mosógépéből, de nem tudod pontosan meghatározni az okát? Egy TikToker megosztott egy egyszerű trükköt, amihez nem kell durva vegyszereket vásárolnod.

Anna Louisa (@anna_louisa_at_home) egy

olyan megoldással állt elő, amely mindössze két hétköznapi háztartási cikket használ, hogy felfrissítse a mosógépet.

A több mint négymillió megtekintést összegyűjtő videójából kiderül, hogy mi volt 2024 öt legjobb otthoni hackje.

@anna_louisa_at_home Here’s your top 5 favourite home hacks of 2024 so far! ✨ Which one is your favourite? 1. Spray furniture pads with perfume or essential oil and stick them in your drawers. It will keep them smelling fresh. Just add an extra spray when you notice the smell wearing off. Disclaimer: always research your preferred essential oils if you have pets as some can be toxic to animals. 2. Rub candle wax on your taps and buff it in with a cloth to prevent water marks for longer. The water runs straight off! 3. Deodorise and clean your washing machine drum by cutting a lemon in half, removing the seeds and squeezing a swirl of toothpaste on both before throwing them in the washing machine on a quick cycle. 4. Fill a spray bottle half way with water and add 20 drops of peppermint oil. Spiders and insects dislike the smell of peppermint so spray this around windows and doors to keep them out. 5. Deep clean your cloths by adding them to an old saucepan of water (make sure it’s not too full or it will bubble over. Sprinkle in 1/2 cup - 1 cup of bicarbonate of soda (depending on the size of the saucepan. Boil for 15 minutes before letting cool and rinsing with cold water. Wash with your usual detergent on a quick wash cycle and allow to air dry. Disclaimer: this method is for cotton cloths as it can shrink microfibre cloths but I personally didn’t notice this using this method. . . #cleaninghacks #cleaningtips #cleaningmotivation #instaclean #cleaningaccount ♬ original sound - Anna ✨ Cleaning & Home Creator

„Szagtalanítsd és tisztítsd meg a mosógép dobját úgy, hogy

félbevágsz egy citromot, kiszeded belőle a magokat, és mind a két felére nyomsz egy adag fogkrémet, majd bedobod őket a mosógépbe egy gyors mosási programra”

- tanácsolja videójában.

Tippjei nagy visszhangra találtak, az egyik TikTok-felhasználó így kommentálta: „Ez az a videó, amire szükségem volt, de nem tudtam, hogy szükségem van rá”, azonban egy másik ezt írta:

„Legyetek óvatosak a citromos és fogkrémes dologgal. A szomszédom kipróbálta, és hetek óta abszolút káosz van a mosógépében. Pép és héjdarabkák mindenütt. Nem tudja kiszedni.”

Te mit gondolsz erről a hackről?


Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
6 dolog, amivel kinyírod a beleidet – és hosszú távon saját magadat is
Ha a beleiddel valami nincs rendben, azt egész szervezeted megsínyli. Ezért fontosa rendszeresség és a mértékletesség.

Megosztom
Link másolása

A bélrendszerünk nemcsak az emésztés színtere, hanem az egészségünk egyik legfontosabb alappillére.

Itt zajlik a tápanyagok felszívódása, az immunrendszer aktivitásának nagy része, és itt termelődnek azok a hormonok, amelyek még a hangulatunkra is hatással vannak.

Éppen ezért ha a beleinkkel valami nincs rendben, az egész szervezetünk megsínyli. Erre hívta fel a figyelmet nemrég a Glamour.

Sajnos a rohanó életmód olyan rossz szokásokkal jár, amelyek alattomosan, de folyamatosan rombolják a bélflórát – most megmutatjuk, melyek ezek.

1. Krónikus stressz – a bélrendszer első számú ellensége

Lehet, hogy nem is gondolnád, de a tartós stressz a beleidet is megbetegíti. A szervezet ilyenkor folyamatos "menekülési" üzemmódban van, az emésztés háttérbe szorul, a bélmozgások és a bélfal működése lelassul vagy épp felborul. A stressz gyulladást okozhat a bélben, rontja a bélflóra egyensúlyát, és hozzájárulhat olyan betegségekhez, mint az irritábilis bél szindróma (IBS) vagy a gyulladásos bélbetegségek.

2. Túl steril környezet – ha mindenből kiirtod a mikrobákat, magad is ártasz

A túlzásba vitt higiénia, folyamatos fertőtlenítés és antibakteriális szerek használata nemcsak a kórokozókat, de a hasznos mikrobákat is eltünteti az életedből. A bélflóra egészséges kialakulásához és fenntartásához szükség van a környezet mikrobiális sokféleségére. A gyerekek fejlődő immunrendszere például kifejezetten igényli a természetes mikrobiális ingereket – ezek hiányában nőhet az allergiák és autoimmun betegségek kockázata is.

3. Rostban szegény étrend – ha nem eteted a jó baktériumaidat, elpusztulnak

A bélflóra egyik legfőbb „tápláléka” az élelmi rost, különösen a prebiotikus rostok (pl. inulin, pektin), melyek a gyümölcsökben, zöldségekben, hüvelyesekben találhatók. Ezekből a rostokból a jó baktériumok rövid láncú zsírsavakat termelnek, amelyek védenek a gyulladástól, táplálják a bélfalat, és erősítik az immunrendszert. Ha rostszegényen étkezel, a hasznos baktériumok meggyengülnek, a kórokozók pedig könnyebben elszaporodnak.

4. Felesleges antibiotikumok – a bélflóra rémálma

Az antibiotikum fontos és akár életmentő lehet – de csak akkor, ha tényleg indokolt a használata. Ha minden megfázásra vagy torokkaparásra rögtön antibiotikumot szedsz, nemcsak a kórokozókat, hanem a hasznos bélbaktériumokat is kiirtod. A bélflóra ilyenkor akár hónapokra is felborulhat, ami megnöveli a gombás fertőzések, az emésztési zavarok, sőt az autoimmun betegségek kockázatát. Antibiotikum után mindig gondoskodj a bélflóra regenerálásáról – például probiotikumokkal és rostban gazdag étrenddel.

5. Rendszertelen és kaotikus étkezés – a belek sem szeretik a káoszt

Az emésztőrendszer szereti a rendszert. Ha hol koplalsz, hol habzsolsz, ha össze-vissza eszel, ha gyorsan, szinte rágás nélkül falsz, azzal megzavarod az emésztést és a bélmozgásokat. A rendszertelenség előbb-utóbb gyulladásokhoz, puffadáshoz, felszívódási problémákhoz vezethet. Próbálj lehetőleg mindig ugyanabban az időben, nyugodtan étkezni, és rágj meg jól minden falatot. Ez nem csak a bélrendszerednek, hanem az idegrendszerednek is jót tesz.

6. Unalmas étrend – ha mindig ugyanazt eszed, a bélflórád is kiüresedik

A bélrendszered akkor működik jól, ha változatos és tápanyagokban gazdag étrendet biztosítasz számára. Ha mindig ugyanazokat az ételeket fogyasztod, legyen az bármilyen „egészséges”, a bélflórád elszegényedik, az egyensúly felborul, és a baktériumdiverzitás csökken. Törekedj színes, szezonális alapanyagokból álló étrendre, hogy a jó baktériumok minél változatosabb tápanyagforráshoz jussanak.

Forrás: Glamour


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Ne vedd félvállról a zsibbadást és izomgyengeséget – ha ezt tapasztalod, azonnal menj orvoshoz
Akár egy ritka, de súlyos idegrendszeri betegségre is utalhatnak a tünetek.

Megosztom
Link másolása

Gyakran tapasztalsz zsibbadást, végtaggyengeséget vagy szokatlan izomgyengeséget? Légzési nehézségek is társulnak a tüneteidhez?

Vedd komolyan a jeleket – akár egy ritka, de súlyos idegrendszeri betegség, a CIDP is állhat a háttérben. Erre hívja fel a figyelmet a Webbeteg cikke.

A krónikus gyulladásos demielinizációs polineuropátia a perifériás idegeket támadja meg, és kezelés nélkül súlyos, maradandó károsodásokhoz vezethet: akár teljes mozgásképtelenség is lehet a vége. Súlyos esetben pedig légzési elégtelenség léphet fel.

A CIDP egy autoimmun betegség, amely során a szervezet megtámadja a saját idegeinek burkolatát. Ha későn ismerik fel a betegséget, a károsodás visszafordíthatatlan lehet. A tünetek sokszor alattomosan jelentkeznek: először csak fáradékonyságot, majd egyre fokozódó izomgyengeséget, zsibbadást, bizonytalan járást és izomsorvadást észlelhetsz.

A betegség lehet folyamatosan romló lefolyású, vagy visszatérő rosszabbodási időszakokkal tarkított. Az alsó és felső végtagok szimmetrikus gyengesége és érzészavara jellemző, leginkább a kéz és a lábszár izomzata érintett – ez jelentősen rontja az íráshoz, fogáshoz vagy járáshoz szükséges mozgásokat.

A pontos diagnózishoz neurológiai vizsgálatokra van szükség: a tünetek alapján felmerülő gyanút laboratóriumi és műszeres vizsgálatok – például gerincvíz-analízis, EMG és ENG – igazolják. Ezek megmutatják, mekkora mértékű az idegek károsodása, és segítenek felmérni a betegség előrehaladottságát is.

A jó hír az, hogy időben felismerve a CIDP kezelhető, sőt a folyamat súlyosbodása lelassítható, vagy akár meg is állítható.

A terápia célja a gyulladás csökkentése és az idegrendszeri károsodás megfékezése. Három fő kezelési mód létezik: intravénás immunglobulin, szteroid gyulladáscsökkentők vagy plazmacsere (plazmaferezis).

A teljes cikket itt olvashatod el.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
A Rovatból
Szuper gyulladáscsökkentő italt készíthetsz otthon csupán 2 összetevőből
Finom, természetes és rendkívül jótékony hatású. Pedig nincsenek benne speciális alapanyagok, és egyszerűen elkészíthető.

Megosztom
Link másolása

Ha igazán hatékony, mégis egyszerű egészségbombát keresel, a kurkumás sárgarépalé lehet az új kedvenced.

Mindössze két hozzávalóval készíthető el, mégis komplex védelmet nyújthat a szervezet számára:

segíti az emésztést, erősíti az immunrendszert, csökkentheti az ízületi fájdalmakat, sőt akár a szív- és érrendszeri betegségek, valamint a neurodegeneratív kórképek ellen is hatékony lehet.

Miért érdemes rendszeresen innod kurkumás sárgarépalevet? Részben azért, mert a sárgarépa igazi kincs, ha tápanyagokra van szükséged. Könnyen beszerezhető, gazdag A-vitaminban, ami elengedhetetlen a szem egészségéhez, a jó látáshoz. Antioxidánsokat tartalmaz - ezek semlegesítik a káros szabadgyököket, amelyek számos kór, többek között a daganatos betegségek kialakulásáért felelnek.

Ezen kívül a sárgarépa C- és K-vitaminban is bővelkedik, melyek erősítik az immunrendszert és segítik a véralvadást. A répa magas rosttartalma jót tesz az emésztésednek, hozzájárul a bélrendszer megfelelő működéséhez.

A kurkuma fogyasztása is jótékony hatással lesz a szervezetedre. Legfontosabb hatóanyaga, a kurkumin ugyanis számos tudományos kutatás szerint erős gyulladáscsökkentő és antioxidáns tulajdonságokkal bír, segíthet ízületi gyulladás, reuma esetén, csökkenti a fájdalmat és a duzzanatot.

Emellett támogatja a szív egészségét, és hozzájárulhat a vérkeringés javításához.

A British Medical Journal egy korábban megjelent cikke szerint neuroprotektív hatású lehet, és akár meg is előzheti az Alzheimer-kór kialakulását.

A sárgarépa-kurkuma italt turmixgéppel és gyümölcscentrifugával is elkészítheted.

Forrás: Glamour


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Az agyad működéséről árulkodik az, ahogyan telefonálsz és a telefont fogod
Ha legközelebb felveszed a telefont, figyeld meg, melyik kezedben tartod, és melyik füledhez emeled.

Megosztom
Link másolása

Gondoltál már arra, hogy az a teljesen hétköznapi mozdulat, amikor a telefonodat a füledhez emeled, valójában sokat elárulhat az agyműködésedről? Egyre több kutatás mutat rá arra, hogy az agyi dominancia – vagyis az, hogy melyik agyféltekénk az aktívabb – összefüggésben áll azzal, melyik kezünkkel vagy fülünkkel telefonálunk.

Ha legközelebb felveszed a telefont, figyeld meg, melyik kezedben tartod, és melyik füledhez emeled. Talán csak a megszokást tükrözi, de az is lehet, hogy egy mélyebb idegrendszeri beállítottságra utal.

A testünk apró mozdulatai gyakran többet elárulnak rólunk, mint gondolnánk – különösen, ha az agyműködésünk finom mintázatait is figyelembe vesszük. És ki tudja: talán épp a telefonálási szokásainkból indulhat egy izgalmas önismereti felfedezés.

A legtöbb embernél a jobb kéz domináns, és ezzel együtt általában a bal agyfélteke az uralkodó – ez az oldal felelős a beszédértésért, a nyelvi feldolgozásért, a logikus gondolkodásért és az elemző képességekért. Nem véletlen tehát, hogy

a jobb fülünket hajlamosabbak vagyunk használni telefonáláskor,

hiszen az onnan érkező hanginformációkat a bal agyfélteke dolgozza fel hatékonyabban.

A bal fül használata viszont gyakrabban fordul elő azoknál, akiknél a jobb agyfélteke domináns, vagyis akik inkább érzelmekben gondolkodnak, intuitívak, vizuális típusok, és nyitottak a kreatív impulzusokra.

Azok, akiknél a bal agyfélteke az aktívabb, általában:

- gyorsabban és precízebben dolgozzák fel a nyelvi információkat

- erősek az analitikus gondolkodásban, logikában és részletekre való fókuszálásban

- szeretik a rendszert, a szabályokat, az előre tervezhetőséget

- kommunikációjuk strukturált, világos

- könnyebben boldogulnak matematikai vagy nyelvi feladatokkal.

Inkább jobb fülükhöz tartják a telefont, mert ez közelebb áll agyi feldolgozásuk módjához.

Azokra, akiknél a jobb agyfélteke a domináns, a következők jellemzők:

- erősebb érzelmi intelligenciával rendelkeznek, jól olvasnak mások testbeszédéből, hangszínéből

- gyakran kreatívak, művészi hajlamúak, vizuálisan érzékenyek

- inkább az összefüggéseket és a nagy egészet látják meg a részletek helyett

- jobban jellemző rájuk a spontaneitás, kevésbé ragaszkodnak a szabályokhoz

Inkább a bal fülükhöz tartják a telefont, mivel a jobb agyfélteke így könnyebben aktiválódik.

Ez a preferencia különösen azoknál mutatkozik meg, akik érzelmileg erősen reagálnak mások mondanivalójára, és a telefonhívás során nemcsak a szavakra, hanem a hanghordozásra, érzelmi árnyalatokra is érzékenyek.

Érdekes, hogy a beszédértés és a hallott szöveg értelmezése agyféltekei szinten is aszimmetrikus. A bal agyfélteke gyors, precíz és részletező – a szó szerinti tartalom a fontosabb számára. A jobb agyfélteke viszont a kontextusra, hangszínre, hangsúlyra és rejtett jelentésekre érzékenyebb – így, ha egy beszélgetés mögött sok a kimondatlan, ez a félteke aktívabb lesz.

Forrás: Bien.hu


Megosztom
Link másolása