4 lépés, amivel meghúzhatod a határaidat, ha érzelmi vámpírokkal hoz össze a balsorsod
Van olyan barátnőd, akivel bármikor találkozol, utána hullafáradtan érsz haza? Olyan kollégád, aki addig panaszkodik, amíg az élettől is elmegy a kedved? Esetleg a családon belül olyan rokon, akivel mindig probléma van, és azt neked kellene megoldanod? Akkor pontosan tudod, miről beszélünk.
Az érzelmi vámpírok olyan barátok vagy családtagok, akik könyörtelenül és megállás nélkül szívják el az energiádat és az idődet. Olyan emberek, akiknek végtelen válságaik vannak, és elvárják, hogy te legyél a kősziklájuk. Te, mint rendes együttérző ember, ilyekor tanácsokat adsz, órákat gondolkodsz a megoldásokon, csakhogy ezeket a tanácsokat a legtöbbször nem fogadják meg és ha neked akad gondod, te nem számíthatsz tőlük hasonló segítségre.
Ez olyan szerep, amiből mielőbb menekülni kell, mert különben súlyos árat fizetsz érte. Ők köszönik, jót lakmároznak az energiáidból, de te lassan teljesen elfogysz.
Kimerült és stresszes leszel. Egy-egy találkozás után egyre hosszabb idő, akár napok is kellenek, amire újra a régi elevenségedben csillogsz. Ezt ők is tudják. És akkor jönnek újra.
Ha szeretnéd uralni ezeket a helyzeteket, meg kell tanulnod kijelöld a határaidat, és kiállni a saját érdekeidért. Négy lépéses módszerünk segít fellépni az érzelmi vámpírokkal szemben.
1. LÉPÉS: Készülj fel
Itt az ideje, hogy hallgass a megérzéseidre. Felismered azt a gyomortáji szorítást, amit a találkozások előtt szoktál érezni? Azért érzed, mert legbelül már tudod, mi fog történni. Ha tudod, akkor fel is készülhetsz rá. Írj egy listát arról, amik a leggyakoribb helyzetek ilyenkor.
Tanácsot kérnek? Mondd el, hogy nincs több ötleted. Panaszkodni fognak az exükre? Szólj előre, hogy ma csak 20 perced van (de tartsd is be.)
Nem fogod tudni így sem irányítani a viselkedésüket, de felkészülhetsz és mérsékelheted a károkat.
2. LÉPÉS: Tervezz
Tudod már, hogyan fogsz reagálni, amikor az érzelmi vámpír kipipálja a ‘nem tűröm tovább’ listás dolgaidat? Még nem? Akkor itt az idő, hogy kitaláld.
Az egyik kedvenc határsértő témájuk azok a kíváncsiskodó kérdések, melyek az elevenedbe vágnak, bármi is a téma, neked fájni fog. Mégis engedni szoktál, és beszélsz róluk.
Pedig ha tudod, hogy mi következik, akkor a válasz mondatot is begyakorolhatod: „Erről most nem akarok beszélni” - ilyen egyszerű, majd válts témát. Így máris te irányítod a beszélgetést.
A másik nagyon megterhelő dolog a vég nélkül duma a legújabb problémájukról. Ez elképesztően kimerítő. Ha ebbe az irányba fordul a beszélgetés, itt a mondatod: „Ne haragudj, de most nem tudok erről beszélgetni”, és kérdezd őket bármiről, ami vidám, vagy semleges. Legyen az egy új TikTok trend, vagy a kedvenc sorozatot.
3. LÉPÉS: Gondold át
Most jön a legnehezebb rész: ülj le, és őszintén gondold át, készen állsz-e arra, hogy végigcsináld és kiállj magadért?
Tudod, hogy az egész szituáció mérgező, mégsem tudod megállni, hogy ne válaszolj a hívásukra és sms-ükre? Miért? Mit kapsz te valójában az érzelmi vámpírodtól?
Mert lehet, hogy olyasmit keresel, amit soha nem fogsz megkapni. Ezért olyan nehéz a határok felállítása.
4. LÉPÉS: Kezdd újra
Ne légy szigorú magadhoz, ha a jól kitalált terveidet az első néhány alkalommal nem tudod megvalósítani, az nem baj. Azért nem kell kidobni őket.
Ez normális, senkinek nem megy elsőre. Legközelebb jobban fogod csinálni.
Ha kitartó vagy és következetes (magaddal és a vámpíroddal is), hamarosan már nem ugrik össze a gyomrod, ha megcsörren a telefonod és az ő neve lesz a képernyőn.