ÉLETMÓD

Az AI tücsköt-bogarat összehord… és én ezért nagyon hálás vagyok!

Hogyan használhatjuk a mesterséges intelligenciát természetvédelemre, hasznos volt-e Comlogo-t tanulni és mit (vagy kit) köszönhetünk a hollandoknak?
Solomayer Anna - sassy.hu
2023. május 31.


Megosztom
Link másolása

A mesterséges intelligencia nélkül talán sose tudom meg, milyen mesébe illő bogár lárvájával találkoztam fényes nappal a teraszunkon. Rovar- és növényfelismerő appok, a Búvár Zsebkönyvek amazonja és Weöres Sándor elmélete a trágya helyéről: ezekről is szól ez a pro-AI cikk!

Okos nagyítóval a célirányos biodiverzitásért

A minap a kertünkbe futó terasz egyik kövén egy furcsa, narancssárga oldalpettyes fekete hernyóra lettem figyelmes, ami valamiért hátrafelé megy. Aztán közelebb hajolva láttam, hogy három pár hosszabb lába is van, és azokkal célirányosan előre megy, úgyhogy vagy nem hernyóval van dolgom, vagy még homályos a kép így reggel negyed kilenckor, háromból két gyerek intézménybe juttatása után. Így jobbnak láttam megkérdezni a Google-t, pontosabban a Google Lens-t , mi lehet a fent, illetve lent nevezett egyén. Gyorsan lőttem róla egy képet kövön araszolás közben, és pár másodperc múlva már fülig érő szájjal motyogtam magam elé: Ezt nem hiszem el! Ez egy szentjánosbogár lárvája!

Épp előző nap beszélgettünk a férjemmel arról, milyen jó lenne idén megnézni valahol a szentjánosbogár rajzást a gyerekekkel.

Legutoljára vagy tíz éve, a Normafánál láttuk ezt a természeti tüneményt, ahogy az esti sötétségben a lankák között lassan hömpölyög, ereszkedik a völgy felé a millió kis fénypont. A Tolkien-regénybe illő látványra a mai napig tisztán emlékszem.

És most tessék, valami nagy algoritmus meghallotta a beszélgetésünket, és a szentjánosbogár házhoz jött. (Azt mondjuk nem hinném, hogy ezek után a Normafánál tapasztalt nagyságrendű rajzást prognosztizálhatunk a falu sűrűn lakott környékén lévő kertünkbe. Ráadásul valószínűleg egy nőstény lárvához volt szerencsém, a lámpás társaság meg a hím egyedekből áll - bár világítani a hölgyek is tudnak, csak ők szemérmesen, a fű között teszik ezt. Mindenesetre reménykedünk.)

Minden beleképzelt-vagy magyarázott eredménynél fényesebben ragyogja be ez az apró- bár nappal nem feltétlenül megkapó látványt nyújtó- rovar a három éves kerti munkánkat, mely során igyekeztünk az évtizedekig kukoricatermesztésre használt, kizsigerelt telket nem csak a magunk, de a többi élőlény számára is élhetőbbé varázsolni. És hogy miért nem csak vizuális öröm egy ilyen különleges rovart is a házunk táján tudni? Hát mert ezek a lárvák főként csigákkal táplálkoznak, ami egy vegyszermentesen működtetett kertben bizony nagy segítség.

Sok hasznosságának tudatában belegondolni is fáj, mi lett volna, ha nem derül ki számomra ennek a narancspettyes-fekete szende szűznek a kiléte.

Ez volt az első olyan eset, amikor hasznosnak éreztem a mesterséges intelligenciát. Úgyhogy ezt megünneplendő, gondoltam, írok is végre a témáról, ami eddig többnyire teljesen hidegen hagyott.

Weöres Sándor, a Comlogo, meg a trágya helye a világban

A mesterséges intelligencia (meg úgy en bloc az egész informatika) engem kizárólag a napi szintű használatig érdekel, az összes többi részétől valami megmagyarázhatatlan hidegrázást kapok. (Mondjuk az biztos nem volt jó kezdése a kapcsolatunknak, hogy a számítástechnika órák Comlogo rajzai nekem minden erőfeszítésem ellenére rendre őskáoszba fulladtak.)

Az alábbi Weöres-idézet mindenesetre sokszor eszembe jut, ha olyan dologgal találom szembe magam, ami belőlem valamiért masszív ellenállást vált ki, miközben a társadalom nagy részének láthatóan fontos és hasznos.

„A külvilágból se utasíts el semmit; ne gyűlölj, ne irtózz, ne undorodj. Ha valami iránt ellenszenvet érzel, ez annak a jele, hogy nem ismered eléggé.

(...) Ha egy tányérról levest ettél, az üresen maradó tányérra azt mondod: piszkos; pedig nem tapad rája más mint annak a levesnek maradéka, melyet előbb mint tisztát ettél. A trágya a szoba közepén mocsok, a gabonaföldön éltető-erő. Így van mindennel, ami tisztának, vagy mocskosnak tűnik; semmi sem önmagában jó, vagy rossz, csak a helyzete szerint.”

A szentjánosbogár-incidensig az AI is kicsit ilyen volt nekem: egy számomra mélységeiben nem megfogható, ismeretlen, ezért ellenszenves valami, aminek, mivel még nem láttam konkrét hasznát (vagy nem tudatosult bennem, hogy épp használom), nem láttam értelmét a saját életemben.

Miután végül mint képdiagnosztizáló és rendszerező eszköz, helyére került a világomban ez a „trágya”, rákerestem egy másik képfelismerő rendszer, a Plantnet hátterére is, és nem meglepő módon az is használ AI-t. Ezt a honlapot amúgy már három éve használom, és nélküle simán kigyomláltam volna a kertünkből egy csomó hasznos gyógynövényt, vagy biztos nem mondanám olyan nagy mellénnyel egy-egy útszéli gazra, hogy ó, az nem gyom, hanem bürök gémorr, és nekünk tök jó vérzéscsillapító, a beporzóknak meg hosszan nyíló, igénytelen és szép nektárforrás.

Szóval én régóta alkalmazom az AI, még ha nem is tudtam róla. És hasznosnak találom. És minden humán beállítottságom mellett még a sokak által a mesterséges intelligencia egyik lehetséges veszélyeként emlegetett munkahely-elbitorlás lehetőségét se látom benne. Mert korábban hogyan is működtek ezek a rendszerek? Néhány mindenre elszánt, szó szerint elhivatott ember által, akiknek a munkájára ma már csak kevesen vállalkoznának.

Illusztrátor wonderwoman, multikulti orvosbotanikus

Dr. Csapody Vera például a fent említett kevesek közé tartozott. A fizikus hölgy neve három éve kapott újra nagyobb visszhangot, amikor is a Búvár zsebkönyv sorozat botanikai kiadványainak illusztrátora hat évtizedes munkájának Józsefváros emléket állított a Baross utcában. 95 dolgos éve alatt amellett, hogy ő volt az első, aki nőként a Pázmány Péter Tudományegyetemen diplomát szerzett, 12 ezer akvarellt, 3 ezer táblarajzot készített, és több mint 20 könyv társszerzője volt.

Az internet és a mobil applikációk előtti generációk az ő művészi igényű, tudományos pontossággal megalkotott növényrajzaiból tudhatták meg, hogy a lábuk előtt a szélben ringatózó virág fehér-sárga virág kamilla-e vagy ebszékfű.

Az első világháborúban önkéntes ápolónőként dolgozó Csapody előtti növénybarátok pedig egy külföldi botanikus állhatatos munkájának köszönhették, hogy élő szavas segítség nélkül is meg tudtak határozni egy-egy hazai virágot. A mohácsi vész évében született Charles de L’Écluse, vagy ahogy abban az időben Európa-szerte ismerték, Carolus Clusius korának egyik legkiválóbb orvosbotanikusa volt, akinek a hazai herbalisták is sokat köszönhetnek. Abban az időben, amikor Clusius nálunk járt (1574–1587), Vas megye a tudományos fellendülés nagy korát élte. Sárvárott Nádasdy Ferenc (akinek feleségével történő névnapi levelezéséből nemrég idéztünk), Németújvárott Batthyány Boldizsár udvara adott platformot az akkori idők irodalmi és tudományos krémjének.

A hasznos úri huncutság jegyében Bejczy Gergely, Vas vármegye alispánja, aki híres volt botanika iránti rajongásáról, egyszer két füveskönyvet küldött Batthyánynak, tréfásan hozzátéve: "úgy adtam Nagyságodnak, hogyha elvész, Rohonczot foglalom el érte"

Clusiusra visszatérve, az eredetileg jogásznak készülő holland botanikus élete megérne egy egész estét filmet, de minimum egy Erasmus-programot népszerűsítő animációt. A kor szokásának megfelelően ugyanis Clusius is európai peregrinációval töltötte a huszas éveit. Egy barátja közvetítése nyomán kapcsolatba került a gazdag augsburgi Fugger családdal (Igen, "A" Fuggerekkel!), náluk ismerkedett meg Leonhard Rauwolf augsburgi orvossal, akinek préselt növénygyűjteményének gazdagsága ámulatba ejtette. A történészek innen datálják Clusius botanikai érdeklődését.

Az augsburgi tartózkodás végül anyagi szempontból is ebbe az irányba terelte: a tehetős apa, Anton Fugger Clusiust bízta meg két fia utazásainak felügyeletével. Az eredeti terv szerint Olaszországba utaztak volna, de végül már csak az egyik Fugger fiúval, Johann Jacobbal 1564 tavaszán inkább az Ibériai-félszigetre utazott. Nyolc hónap alatt bejárták Spanyolország és Portugália nagy részét, a sok járkálás közben pedig Clusius több mint 200, addig ismeretlen növényt írt és rajzolt le, valamit elkészítette a félsziget térképét is. A sok fáradsággal és balesetekkel is járó utazás botanikai eredményeit összegző mű – az első ilyen témájú spanyol-portugál könyv – 1576-ban jelent meg. Nem vitatva ezen munka fontosságát, két másik tette talán nagyobb ismertséggel büszkélkedhet.

Egyik, hogy tőle származik a kelet-afrikai Mauritius szigetén akkoriban még élt, majd a XVII–XVIII. században kiirtott nagy csőrű, röpképtelen galambféle, a dodó (Didus ineptus) első ábrázolása.

A másik, hogy a bécsi udvar (I. Ferdinánd) flandriai származású konstantinápolyi nagykövetétől kapott tulipánhagymákkal állítólag ő robbantotta be a máig tartó tulipánmániát. Akárhogy is, Csapodyhoz hasonlóan neki is hosszú életet adott a növényekkel való szelíd foglalatoskodás: 84 éves korában, a legenda szerint egyetemi előadása közben hunyt el.

E két növénybarát munkája nélkül sokkal kevesebbet tudna ma a mesterséges intelligencia. Az ő gyűjtésük, megfigyelésük és rendszerezésük nyomtatott átörökítése nélkül csak egy érdekes képtár lenne a sok feltöltött fotó. A ma használt alkalmazások tartalmát ők és a hozzájuk hasonló szorgalmas úttörők alapozták meg.

Ezt is elviszem magammal

Mindig is azokat a ruhákat részesíttettem előnyben, melyeket számos és kényelmes méretű zsebbel láttak el. Amikbe belefér az állandó menetfelszerelés mellé az út közben talált szép kavics, apró csigaház, vetésre alkalmas vadvirágmag is. Mióta gyerekeim vannak, ez kiegészült a csemeték hasonló kincseivel, így lassan bérleti díjat kéne szednem a zsebeimben tanyát vert kisautók, kukoricaszemek, diók, gesztenyék és fontos kavicsok lakhatásának biztosításáért.

Korábban sem fért volna el nálam egy Búvár zsebkönyv (vagy rögtön több is, ha nem csak alkalmi herbalista, de entomológus is szeretnék lenni), és akciófigurából se csináltak még olyat, ami szuper mágikus dzsinnként egyik-másik Gyuri bácsi - Bálint gazda vagy bükki füvesember - összes tudásával válaszol a felmerülő kérdéseimre.

Ezekkel az appokkal viszont csak egy telefonnyi helyre van szükségem ahhoz, hogy bárhol és bármikor utánanézhessek fűnek-fának-szentjánosbogárnak.

Abban meg továbbra is hiszek, hogy az AI belőlünk, miattunk és értünk van, csak meg kell találnunk a valóban hasznos helyét a saját kis privát és a nagy közös életünkben is.

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Szerelmi horoszkóp - ez a 3 csillagjegy valakit nagyon boldoggá tesz hétfőn, április 8.-án
A játék neve: tegyél boldoggá valakit, és te is boldog leszel.

Megosztom
Link másolása

Hold és a Merkúr együttállása alatt valakit sokkal könnyebb lesz boldoggá tenni, és három csillagjegy esetében ez mindenkinél jobban sikerül majd.

Nem kell félni attól, hogy mit mondasz, hiszen maguktól jönnek a szádra a szavak.

Ez a nap sokunk számára igen szerencsésnek bizonyulhat, lehet, hogy rájövünk, hogy ez a fajta kommunikáció nem csak az út kikövezésében hasznos, de szép szokás, amit érdemes folytatni.

Ez a három csillagjegy lesz a legszerencsésebb a szerelemben április 8-án:

1. Rák

Nem tudod nem észrevenni, hogy a szerelmi életedben elég simán mennek a dolgok. Mielőtt még kételkedni kezdenél ebben, rájössz, hogy talán mégsem olyan rossz ötlet reménykedni.

Elég tapasztalt vagy ahhoz, hogy tudd, a szerelemhez munka és idő kell, és már az is fél siker, ha megismerkedsz valakivel. Április 8-a van, és úgy érzed, hogy végre eljutottál arra a pontra, ahol elmondhatod, hogy nagyon jól ismered azt a személyt, akivel együtt vagy, és hogy ő valóban jó ember ... elég jó neked, az biztos, Rák.

Hétfőn a Merkúrral együtt járó Hold tranzitja a te oldaladon áll, és úgy találod, hogy a reményt, amelynek végre engedsz, szavakkal is ki tudod fejezni.

Most már sokkal kevésbé habozol kimondani, ami a szívedet nyomja, mivel április 8-a úgy tűnik, megnyitja a kapukat a romantikus gondolatok és azok közlése előtt.

Jó érzés újra érezni ezt a fajta bizalmat, hiszen mindig hajlamos voltál arra, hogy próbára tedd az embereket, mielőtt megbízol bennük. Úgy tűnik, hogy a hét elejére megtalálod a kulcsot ahhoz, hogy ez a kapcsolat működjön.

Az őszinte kommunikációval és a meghallgatás képességével úgy érzed, hogy ami most köztetek van, az egy jó lehetőség. Továbbra is nagyon boldog lehetsz ezzel a személlyel. Sok szerencsét neked, Rák.

2. Szűz

Nem versenyzel senkivel a világ legjobb párosa címért, de azt biztosan tudod, hogy ha lenne egy ilyen verseny, te és a párod nyernétek, méghozzá simán. Tökéletesek a dolgok? Nem. Messze nem, de mi a tökéletes? Talán valami olyasmi, amit már régen akartál, de az élet megmutatta neked, hogy az idealizmus sosem kifizetődő. Ami viszont kifizetődő, az az, ha hiszel abban a személyben, akivel együtt vagy, és fordítva.

A partneredben van valami különleges. Az olyan csillagállások során, mint például az április 8-i, észreveheted, hogy amivel rendelkeztek, az nemcsak ritka, hanem olyasmi is, amire egész életetekben támaszkodhattok

. Amióta felhagytál a tökéletesség keresésével, eljutottál oda, ahol a társad teljes elfogadása valóban megkönnyíti az életedet. A tudat, hogy ők is így éreznek, csak hab a tortán.

A Hold a Merkúrral való együttállás idején bátortalanul fejezed ki magad, és ez azt jelenti, hogy ezen a napon valami lenyűgözővel fogsz találkozni a párodnak. Akár egy házon belüli meglepetést tartogatsz a számára, akár egy külföldi kaland gondolatával akarod elcsábítani, a napod tele lesz szeretettel és békével. Csak azt tudod, hogy elégedett vagy azzal, amid van, és szereted az életet, amit ezzel a személlyel élsz.

3. Halak

Mindig is szerencsésnek érezted magad, ha a szerelemről volt szó. Bár voltál már lent, hiszel abban, hogy a szerelem nem más, mint egy gyönyörű és megható élmény, amelyet minden formájában nagyra tartasz. Április 8. megmutatja neked, hogy a szerelem egyetlen személyben létezik, és ez a személy az a partner, akit kiválasztottál, hogy vele éld le az életed.

Bár a partnereddel általában nyugodt a kapcsolatotok, nincs is jobb, mint egy kis izgalom a Hold Merkúrral való együttállás formájában. Amit ez a tranzit lángra lobbant benned, az a romantika. Ez nem azt jelenti, hogy Shakespeare szonetteket szavalsz, de azt igen, hogy végre szabadon fogsz beszélni a romantikus partnereddel.

A dolgok, amiket mondasz, egyszerre lesznek meghökkentőek és szinte sziruposan romantikusak, és bár ezek egy része a partneredet kuncogásra késztetheti, ő is úgy fogja érezni, hogy igazán különleges vagy,

amiért ilyen bátran bánsz a szavakkal. Egyedülálló vagy ebben a tekintetben, Halak. Mint egy régivágású romantikus figura, aki virágokhoz, versekhez és talán még egy szerenádhoz is folyamodik. Történtek már furcsább dolgok is!


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Így tüntetheted el a hangyákat végleg a lakásodból 24 óra alatt
A bevált módszer garantálja, hogy egy napon belül nem lesz több hangya a házban.

Megosztom
Link másolása

Megjött a jó idő, vele megélénkült a hangyaforgalom is. A hangyák jelenléte elég nyomasztó probléma, sokszor lehetetlennek tűnik megszabadulni tőlük, ha már betették a lábukat a lakásba. Ezzel szembesült egy frusztrált Reddit-felhasználó is, és tanácsot kért.

Azt szerette volna tudni, hogyan tudna végleg megszabadulni a hangyáktól, miután mindent megpróbált, de nem járt eredménnyel.

Ezt írta: „A végére akarok járni a dolgoknak, egy kártevőirtó fickó kétszer permetezte le a földszintemet, egyszer kívül és egyszer az emeletet is.

Egy régebbi bérelt házban lakom egy macskával, így kicsit nehezebb dolgom van, mert nem akarom megbetegíteni a macskámat. Az emeletem szőnyegpadlós, a földszintem pedig kő és fa. Az összes hálószoba az emeleten van” - mondta.

„Ez egy szuper szép bérlakás a hangya problémát leszámítva, és szeretnék itt maradni hosszú távon, amíg el nem hagyom a környéket, vagy nem szerzek egy saját házat. De a hangyák miatt paranoiás vagyok, és arra készülök, hogy egyszerűen keressek egy új helyet.”

A kérdésre gyorsan megérkeztek a vegyszeres válaszok, de egy olvasó teljesen természetes megoldást javasolt.

Az ecet, a citromlé és a fekete bors népszerű hangyariasztó szerek, és működhetnek is, de nem fogják kinyírni őket, és nem lesznek képesek egyszerre sok hangyát hatékonyan távol tartani.

Ezek a természetes riasztók azért működnek, mert erős illatuk megzavarhatja a hangyákat, és megnehezíti számukra az egymással való kommunikációt, így kevésbé valószínű, hogy bemennek a területre.

Aki olyan megoldást szeretne, amely végleg távol tartja a hangyákat, annak a Jordan nevű felhasználó erősen ajánlja a szódabikarbóna vagy a babapúder használatát.

„A szódabikarbóna és a babapúder egyaránt megfojtja a hangyákat, mert eltömíti külső vázukban lévő pórusokat, amelyekre a légzéshez van szükségük. Ha lenyeli, a szódabikarbóna olyan kémiai reakciót vált ki a hangyában, amely megöli azt.”

Mindössze annyit kell tenni, hogy vagy sütőport vagy hintőport szórsz a hangya vonulási útvonalába, ha tudod, honnan jönnek, vagy akadályokat hozol létre a belépési pontok és táplálékforrások közelében.

Jordan megosztotta a hangyacsali receptjét: egyenlő részben keverd össze a szódabikarbónát, hintőport és porcukrot.

„A hangyákat vonzza a cukor, és megeszik, majd visszaviszik a fészekbe, hogy a többi hangya is megegye. A cukorral együtt lenyelik a szódabikarbónát is, és elpusztulnak.”

A sütőpor vagy a hintőpor biztonságos, nem árt a gyerekeknek és a háziállatoknak sem, ugyanakkor az egyik leghatékonyabb természetes hangyaölő szer.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Kiderült, ez a vacsora ideális időpontja - ha jót akarsz magadnak
Sok betegség előfutára lehet a nem megfelelő és rendszertelen étkezés.

Megosztom
Link másolása

Új kutatások eredményei alapján kiderült, hogy a vacsora időpontjának hatalmas jelentősége van az egészség szempontjából. A Nature Communications-ben megjelent tanulmány szerint azok,

akik 21 óra után fogyasztották el vacsorájukat, nagyobb eséllyel kaptak szívrohamot és stroke-ot.

A kutatásban több mint százezer ember vett részt, és az eredmények alapján a szakértők arra a következtetésre jutottak, hogy a

vacsora optimális időpontja 17 és 19 óra között van.

A reggeli étkezés időzítése is fontos lehet az egészség megőrzése szempontjából.

A tanulmány szerint a reggelit érdemes 8:30 előtt elfogyasztani annak érdekében, hogy csökkentsük a kettes típusú cukorbetegség és a magas koleszterinszint kialakulásának kockázatát.

A reggeli magas fehérjetartalmú alapanyagok fogyasztása is javasolt a napindító étkezés során.

A korai vacsora és a reggeli időzítésének fontossága mellett a tanulmány rámutat arra is, hogy az étkezések időpontja hogyan befolyásolhatja az alvásminőséget és az emésztést. A korai vacsora megelőzheti az álmatlanságot és az emésztési zavarokat, ezáltal hozzájárulva az általános jó közérzethez és a szív egészségének megőrzéséhez.

Forrás: Daily Meal


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Vigyázat! A vény nélküli orrcsepp elnyújthatja az idei, egyébként is hosszabb allergiaszezont
A győri Elysia Clinic tüdőgyógyász-allergológusa szerint a legrosszabb, amit az allergiaszezonban elkövethetünk, az az öndiagnózis és a vény nélküli szerek használatának kombinációja.

Megosztom
Link másolása

Még rosszabb állapotba taszíthatja az allergiás betegeket, ha az etikátlanul allergiaellenesnek hirdetett, de nem megfelelő hatással rendelkező, vény nélkül kapható orrsprayket és készítmények használjuk, tartja dr. Szalai Zsuzsanna szakorvos.

A Képmás Magazin összegzése szerint a pollenszezon egyre korábban indul be, és egyre durvább tünetekkel jár.

Idézik Lewis Ziskát, a Columbia Egyetem környezet-egészségügyi tudományok professzorát, aki szerint az USA-ban három héttel tovább tart a pollenszezon 1990-hez képest.

Ez idő alatt pedig legalább 20 százalékkal nagyobb mennyiségű pollen termelődik. „Az emberek hosszabb ideig lélegeznek be polleneket, így több pollenhatásnak vannak kitéve” – mondja.

Hogy ki lesz allergiás, az sok esetben genetikai kérdés, a felmérések szerint a civilizált országok összességében 2-10% az arány. Az ekcémától az allergiás nátháig sok betegség tartozik az allergia kategóriába.

„Ezek a betegek komplex gondozást igényelhetnek, figyelni kell az érintettek bőrére, kezelni kell a náthájukat, és fontos, hogy az asztmát mielőbb kiszűrjük”

– hívja fel a figyelmet dr. Szalai Zsuzsanna.

Elmondta azt is, hogy az allergiavizsgálatok eredményeit ne otthon próbálja meg kibogozni a laikus öndiagnosztizálást hajtva végre magán, mert ez sok esetben kontraproduktív. Szerinte a tüneteket bárki meg tudja ítélni, ám orvosnak kell kimondania azt, milyen készítményt és hogyan kell eztán használni.

Szerinte a legnagyobb baj a recept nélküli készítményekkel az, hogy egyes tabletták álmosságot, csökkent koncentrációt okozhatnak.

„A recept nélküli orrcseppeket és spréket pedig kifejezetten tilos használni ilyen esetekben, még akkor is, ha allergia ellen hirdetik őket – egyébként teljesen inkorrekt és etikátlan módon.

Öt nap, de legföljebb egy hét használat után ezeket szigorúan abba kell hagyni, mert

hozzászokást, függőséget okozhatnak. Az olyan orrsprék viszont, amiket a szakorvosok írnak föl, amiket naponta kell és lehet használni, a függőséget is gyógyítják, és az allergiás nátha tüneteit is akár teljesen megszüntetik”

- emeli ki a doktornő.

„Az allergológusok a szúrásos bőrpróbák során szinte minden gyakori allergént megnéznek, ami Magyarországon előfordul és panaszt okoz. A diagnózist elsősorban a tünetekre alapozzuk, a teszt csak alátámasztja” - mondta el a vizsgálatokról, amelyekre buzdítja is a lakosságot.


Megosztom
Link másolása