ÉLETMÓD

10 parányi változtatás az életedben, ami nagy segítség a bolygónknak

A műanyagmentes július margójára.
Sassy - sassy.hu
2019. július 19.


Megosztom
Link másolása

Mindannyian tudjuk, hogy drasztikus változások várhatnak ránk a klímaváltozást taglaló forgatókönyvek szerint. Cselekedni, kilépni a megszokottból mégis nehéz, hiszen elkényelmesedett, sokszor elkényeztetett 21. századi életet élhetünk. Márpedig ha továbbra is szeretnénk megtartani az életszínvonalat, akkor bizony lépéseket kell tennünk a "zöldebb", környezetünkkel jobban egyensúlyban lévő mindennapok felé. Klisének hangzik, de sok kicsi valóban sokra megy...

#1 Közlekedj zölden

A légszennyezés a klímaváltozás egyik sarkalatos pontja, ám van egy szelete, amiben a mindennapokban aktívan a jó irányba mozdulhatunk - ez pedig a közlekedés. A legzöldebb opciók munkába menet egyértelműen a séta és a biciklizés, ha azonban nagyobb távokról van szó, akkor a tömegközlekedést érdemes választani az autó helyett. Ha mégis a gépkocsik mellett döntönk, akkor beszéljünk össze munkatársainkkal vagy barátainkkal és utazzunk együtt, vagy ha pénztárcánk engedi, váltsunk hibrid járművekre. Egyébként a kerékpár és a gyaloglás bónusz előnye a testmozgás is...

#2 Válts még ma energiatakarékos LED izzókra

Egyszerűnek tűnik és az is - ráadásul a LED izzók akár 80% -kal hatékonyabbak, mint a többi típus. Hosszú utat jártak be a régebbi, "retina-kiégetős" verzióktól a mostani meleg fényű, vagy épp hangulatvilágításnak is beillő darabokig. Manapság már lehet olyan darabokat is rendelni, igazán pöttöm összegekért, amiket távirányítóval vagy mobillal is irányíthatsz.

#3 Húzd ki

Tudtad, hogy ha az elektronikus holmijaidat bedugva hagyod a konnektorban - legyen szó TV-ről, töltőről, laptopról, stb. - energiát pazarolsz? Igen, sokan azt mondják, hogy a mennyiség elenyésző, de jobb nem a véletlenre bízni, és a végén a számláid is megköszönik.

#4 Mosd hideg vízben a ruháidat

Válassz hideg vagy alacsony hőfokú programot a mosógépen - a ruháid ugyanolyan tiszták lesznek, mintha a legforróbb fokozatra tekerve mostad volna őket, viszont így kevesebb energiát fogyaszt a masina.

#5 Teregess

Ha már a szennyesről van szó: a szárítógépek rengeteg felesleges energiát használnak. Használj inkább oldschool szárítót és teregess - még ha több időt is vesz igénybe, a bolygónak kedvezel ezzel.

#6 Egyél kicsit kevesebb húst

És itt most nem a vegetarianizmusról lesz szó, hanem arról, hogy ha a vörös hús fogyasztásod kicsit megcsappantod, azzal is hatást fejthetsz ki. Ugyanis sokan nem tudják, de a kérődző állatok tartásával szén-dioxid és metán kerül a légtérbe. Az említett két gáz közül mennyiségileg a szén-dioxid a jelentősebb, viszont a metán 23-szor hatékonyabban fogja fel a hőt, azaz ennyiszer erősebb üvegházhatással bír a szén-dioxidhoz képest. A légtérben fellelhető metán egyik legfontosabb forrásának a WHO a szarvasmarha-állományt jelölte meg, mivel a szarvasmarhák és más kérődző állatok beleiben a rostok megemészthetetlensége miatt nagy mennyiségben termelődik ez a gáz.

Emellett rengeteg földet kell megtisztítani, hogy helyet biztosítsanak a legeltetésükhöz, illetve monumentális vízkészletekre van szükség, hogy felneveljék és gondozzák őket. Mi lenne hát, ha csak heti egyszer ennél vörös húst? Ha kipróbálod, rájössz, hogy nem is olyan kihagyhatatlan része az étrendednek.

#7 Ne pazarold az élelmiszert

A Nébih legfrissebb kutatása szerint Magyarországon évente fejenként csaknem 6 kilogramm zöldséget és gyümölcsöt dobnak ki, ennek egy részét pusztán azért, mert alakjuk vagy esztétikai megjelenésük nem annyira tetszetős - ám ugyanez a pazarló magatartás igaz a legtöbb élelmiszeripari cikkre. Ha észreveszed magadon, hogy általában jelentős adag zöldség vagy pl. tejtermék landol a szemetesben felhasználatlanság miatt, akkor vásárláskor eszerint fontold meg a kiadásokat. Gondolj bele, hogy mennyi energiát és erőforrást öltek bele a termékek termesztésébe és előállításába - elég szomorú, ha végül a kukában landolnak.

#8 Le a zacskókkal

Virágzik a műanyagmentes július, melynek egyik célkitűzése az is, hogy a boltokban hanyagoljuk a műanyag zacskók használatát, hiszen elképzelhetetlen időkig a Földön ragadnak majd és a végén ellepik azt - elég túlzóan hangzik, de lényegében így van. Elég csak az elképesztő módon szennyezett vízpartokra vagy szeméttel ellepett országokra gondolnunk. Vidd a saját, menő bevásárlószatyrod a boltba, néhány dolog pedig egyáltalán nem is igényel csomagolást, úgyis megmosod fogyasztás előtt. A csomagolásmentes boltok szintén szuper opciók lehetnek, ahol pl. befőttesüvegeidbe pakolhatod a jóságokat.

#9 Éljenek a turkálók és a használtruhák, használt holmik

Használtat választani, legyen szó bármilyen termékről, mindig a legjobb ötlet! Így csökkentheted a szénlábnyomod nem csak az új termék előállításával kapcsolatban, de pl. a csomagolás kapcsán is. A használtruhák között pedig igazi kincsekre lehet bukkanni, amik garantáltan nem jönnek szembe veled az utcán, ráadásul általában olcsóbbak és különlegesebbek is. Ha a divat megszállotja van, manapság már számtalan vintage-design üzlet vár tárt karokkal, ahol nagy gonddal - és némileg nagyobb árakkal - terítik eléd a textil-csodákat.

#10 Szavazz

Használd ki az erőt, amit a demokrácia a kezedbe adott. A személyek fejthetnek ki hatást, de végül más szinteken is eldőlnek a fontos kérdések a jövőnkkel és a bolygónkkal kapcsolatban. Olvass utána az információknak és a pillanatnyi szavazásoknak, megmozdulásoknak, demonstrációknak, akcióknak, amik a zöld témákban aktuálisak.

Forrás: mtv.co.uk

Megosztom
Link másolása

Címlapról ajánljuk


ÉLETMÓD
Felejtsd el a testtömeg indexet (BMI), itt egy új mérőszám, ami sokkal többet árul el rólad
A szakértők szerint a BRI olyan egyszerűen használható, mint a BMI, de pontosabb a testösszetétel és az egészségügyi kockázatok meghatározásában.

Megosztom
Link másolása

Bár a kerekded és a formás sokszor bóknak számít, egy nő sem szeretné, hogy így nevezzék. Azonban a tudósok most azt állítják, hogy a kerekdedség mérése lehet az egyik legjobb módszer az egészségünk felmérésére.

A Body Roundness Index (BRI) nevű rendszer, amely a vitatott testtömeg-indexet (BMI) váltaná fel, pontosabban becsülheti meg a súlyhoz kapcsolódó betegségek kockázatát. Az Egyesült Államokban és Kínában egyre több orvos alkalmazza is az egészség mérőszámaként.

Míg a BMI kizárólag a magasságot, testsúlyt és etnikumot veszi figyelembe, a BRI a csípő- és derékkörfogatot, valamint a nemet és az életkort is belekalkulálja.

Az eredményt egy fekete vonalként ábrázolják egy zöld tojás alakú „egészséges zónán” belül, megmutatva, hová esik az adott személy. A rendszer kiszámítja a testzsír százalékot és a hasi zsír (viscerális zsír) mennyiségét is, 1-től 20-ig terjedő skálán.

„Tudtam, hogy kicsit túlsúlyos vagyok, de nagyon meglepődtem”

Paulomi Debnath, egy középkorú, formás anyuka maga is úgy érezte, hogy le kéne adnia néhány kilót a hasáról. De sokkolta, amikor az BMI kalkulátor szerint a 165 cm-es magasságához és 81,5 kg-os súlyához tartozó 29,8-as eredménye az elhízott kategóriába sorolta őt.

„Tudtam, hogy kicsit túlsúlyos vagyok, de nagyon meglepődtem” – mondja a 44 éves nő.

„Általában nem érdekel, mit mutat a mérleg, és magabiztos vagyok a külsőmmel kapcsolatban, ezért ez egy kegyetlen és személytelen módja az emberek megítélésének. Ez egyfajta 'fat-shaming', és nem veszi figyelembe az életkort vagy az életstílust.”

A BRI kalkulátor szerint viszont 4,5-ös eredményt kapott, ami az egészséges zónába esik, 34%-os testzsírral és 2,3%-os hasi zsírral.

„Ez sokkal reálisabb” – mondja. „Boldogan beismerem, hogy egy kicsit fittebbé kell válnom, de ez a rendszer nem megszégyenít, és nem hajszol bele drasztikus diétákba.”

„Ez az értékelés sokkal igazságosabb”

Rosie Mullender újságíró évek óta szinte megszállottan figyeli BMI-értékét. Az 163 cm-es és 72 kg-os Rosie BMI-je 27,3, ami a túlsúlyos kategóriába tartozik.

„Amióta elköltöztem Londonból, megváltozott az életmódom. Otthonról dolgozom, és kényelmes ruhákban vagyok egész nap, ami miatt néha csak akkor veszem észre a súlygyarapodást, amikor felpróbálom a farmert” – mondja.

Rosie BRI szerinti eredménye azonban 4,5 lett, ami szintén az egészséges zónába esik, 33,2%-os testzsírral és 2,6%-os hasi zsírral.

„Meglepett az eredmény, mivel alma testalkat vagyok, de ez a rendszer igazságosabbnak tűnik” – mondja.

Ha te is kíváncsi vagy a saját BRI értékedre, ennek a kalkulátornak a segítségévek megtudhatod.

Via The Sun


Megosztom
Link másolása

ÉLETMÓD
Südi Iringó hátat fordított a város zajának – Itt él most a Dancing with the Stars táncosnője
A kis faluban ráleltek a nyugalom szigetére.

Megosztom
Link másolása

Südi Iringó élete az elmúlt években gyökeresen megváltozott, mind szakmai, mind személyes szempontból. A táncművész, aki idén a Dancing with the Stars műsorában tért vissza a képernyőre Vomberg Frigyes partnereként, jelentős döntéseket hozott a mindennapjaival kapcsolatban is.

Korábban elképzelhetetlennek tartotta, hogy ne Budapesten éljen, mostanra azonban egy csendes, Pest megyei faluban találta meg a nyugalmat.

A Meglepetés magazinnak adott interjújában Iringó arról mesélt, hogy egyre inkább igényelte a csendet és a harmóniát, amit a főváros nyüzsgésében már nem talált meg.

„Ha valaki öt évvel ezelőtt azt mondja nekem, hogy nem Budapesten fogok élni, biztosan kinevetem. Korábban elképzelhetetlennek tartottam, hogy vidéken lakjak, és nem azért, mert bulis életet éltem, még csak az sem volt rám jellemző, hogy belvárosi kávézók teraszain ücsörögjek. A fővárosi élet számomra azt jelentette, hogy mindenhez közel vagyok.”

Mostani otthonuk, egy Pákozd melletti kis faluban található családi ház, a nyugalom szigete számukra. Iringó elmondása szerint az új lakhelyük nemcsak békét és harmóniát hozott a mindennapjaikba, hanem inspirációt is.

„Egyre inkább vágytam rá, hogy az otthonomban csend és nyugalom vegyen körül, hogy igazán feltöltődhessek. Így végül úgy döntöttünk, hogy egy Pest közeli kis faluba költözünk, ahol most már valódi béke és harmónia ölel körül.”

A 42 éves táncosnő és párja most az erdő és a természet közelségének segítségével töltődik fel. Ettől függetlenül Iringó pedig továbbra is aktív résztvevője a hazai táncművészeti életnek.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Egy sokkoló felmérés szerint a Z generáció fizetési elvárásai ennyivel térnek el a boomerek jövedelmétől
A Z generáció álmai a pénzügyi sikerről messze állnak a valóságtól.

Megosztom
Link másolása

Az Empower kutatása szerint a fiatalabb generációk teljesen eltérően gondolkodnak a pénzről, mint a szüleik. Bár a Z generáció keresi a legkevesebbet, mégis úgy vélik, hogy a sikerhez jelentősen több pénzre lenne szükségük, annál is többre, mint amit az idősebb generáció elégnek tart.

A kutatás során több mint kétezer amerikait kérdeztek meg arról, mit jelent számukra a pénzügyi siker, és kiderült: míg a boomerek szerényebb célokat tűznek ki, a fiatalabb generációk már sokkal nagyobb összegekre vágynak.

Mennyi pénz kell a jó élethez?

A generációk közti különbség látványos: a Z generáció úgy érzi, jóval többre van szükségük, mint akár a boomereknek, akik az egyik legalacsonyabb elvárásokkal állnak az élethez. A milleniálok és az X generáció inkább köztes célokat tűznek ki maguk elé, de még így is alulmúlják a legfiatalabb generáció álmait,

akik konkrétan a négyszeresét tartanák reális fizetésnek, mint amit a boomer generáció vár el egy munka során.

A kutatás arra is rámutatott, hogy az amerikaiak többsége messze van attól, hogy elérje ezeket a célokat. Az átlagos jövedelmek össze sem hasonlíthatók a megálmodott „sikeres fizetéssel”, és bár a bérek valamelyest nőttek az elmúlt évben, az infláció sokat rontott ezen a növekedésen - és nem csak a tengeren túlon, nálunk talán még erőteljesebben érezni a fizetések elértéktelenedését.

Nem csak a pénz számít

Érdekes módon a gazdagságot csak az amerikaiak kisebb része tartja a siker legfontosabb mércéjének. A többség szerint a boldogság – és az, hogy

megengedhessük magunknak azokat a dolgokat és élményeket, amelyeket szeretünk

– sokkal fontosabb. Emellett a szabadidő és a személyes szenvedélyek követése is kiemelt érték, csakhogy ezeket csak a valódi anyagi biztonság teszi lehetővé.

A siker receptje

A válaszadók szerint a sikerhez négy alapvető tényező szükséges:

- Kemény munka

- Tehetség

- Kapcsolatok

- Szerencse

Egyesek szerint a sikerhez hozzátartozik az is, hogy az ember okosan alakítsa ki a képet önmagáról – a „Add ki magad sikeresnek, míg azzá nem válsz” elv különösen a Z generáció és a millennialok körében népszerű.

Rebecca Rickert, az Empower egyik vezetője szerint a sikerérzés a fegyelmezett pénzügyi döntéseken és az okos tervezésen alapul:

„Az emberek hisznek benne, hogy álmodozással és erőfeszítéssel elérhetik a céljaikat.

De a siker egyszerre kemény munka és egy kis szerencse.”

Van, akinek ez elérhetetlen marad

A kutatás ugyanakkor megmutatta a pesszimistább oldalt is. Az emberek közel fele úgy érzi, sosem fogja elérni azt a szintet, amit a siker mércéjének tart. Ennek leggyakoribb okai között az instabil gazdasági helyzet és a jövedelembizonytalanság szerepelnek.

Ráadásul még azok között is, akik elérik kezdeti céljukat, sokan érzik azt, hogy sosem lehet elég pénzed. Ez az állandó elégedetlenség sokak számára megnehezíti, hogy a siker valóban boldogságot hozzon az életükbe.


Megosztom
Link másolása


ÉLETMÓD
Itt a magyarázat arra, hogy miért ébredsz fel néhány perccel azelőtt, hogy megcsörrenne az ébresztőd
Ha dühíteni szokott, hogy még lenne időd aludni, mégis kipattan a szemed, ne mérgelődj. Így jársz jobban.

Megosztom
Link másolása

Ugye ismerős az a helyzet, amikor az ébresztőóra csörgése előtt már kinyílnak a szemeid? Nem, ez nem a sors gonosz tréfája, és nem is valami misztikus hatalom játszik veled. A tudomány elég konkrét magyarázatot ad rá – és ha rendszeresen a telefonodat bújod ébredés után, akkor még fontosabb, hogy megértsd, mi történik a háttérben.

A tested működését egy különleges idegi központ, a szuprachiazmatikus mag (igen, így hívják, a haveroknak SCN a neve) irányítja, amely az agyad közepén csücsül.

Ez a kis ideghalmaz felelős többek között a vérnyomásodért, a testhőmérsékletedért és – most jön a lényeg – az időérzékedért.

Ez az SCN dönti el, hogy mikor álmosodsz el, és mikor pattansz ki az ágyból. Szóval, ha úgy érzed, hogy nyolc óra alvás után is kóvályogsz, már tudod, ki a felelős.

A titok pedig a rutinban rejlik:

ha mindig ugyanakkor fekszel le és kelsz fel, a belső órád elkezd alkalmazkodni.

Egy PER nevű fehérje – amit most simán hívjunk alvásmágusnak – segít szabályozni az alvás-ébrenlét ciklusodat. Napközben emelkedik a szintje, éjszaka pedig csökken, hogy felkészítsen az alvásra.

A rendszer annyira okos, hogy még azt is előre kalkulálja, mikor csörög majd az ébresztőd.

A tested körülbelül egy órával az ébresztőóra előtt elkezdi emelni a PER szintjét, sőt, stresszhormonokat is termel, hogy ne érjen sokként a csörgés. Ezért van az, hogy gyakran magadtól felébredsz, mielőtt a telefonod zaklatni kezdene.

És hogy miért fontos ez?

Ha nem ébredsz fel magadtól, az ébresztő csörgése sokkot jelenthet a testednek, ami aztán stresszt okoz. Ezért próbál a tested trükközni, hogy felkészítsen a kelésre.

A lényeg: ha következetes alvási rutint alakítasz ki, az nemcsak a közérzetednek tesz jót, de még azt is elkerülheted, hogy pánikrohamként éld meg az ébresztőd hangját.

Via LADBible


Megosztom
Link másolása